Yetişkin Aknesi

Ergenlik dönemi boyunca uğraştığımız sivilceler, erişkinliğe geçtiğimizde geçiyor diye net bir tanı hiçbir zaman söyleyemeyiz. Bunun sebebi ise günümüzde kadın ve ya erkek olarak pek çok insanda yetişkin aknesi denilen durum oluşmaktadır. Anlayacağınız üzere eğer problemli bir cilde sahipseniz, değilseniz de bazı hastalıklardan dolayı ergenlik sonrasında da akneler ile uğraşmaya devam edebilirsiniz.  Vücudunuzda baş gösteren yetişkin aknelerini hemen yok etmeye ve ya kurtulmaya çalışmak yerine neden çıktıklarını öğrenmeniz bu aşamada daha önemlidir. Yetişkin Aknesi olarak adlandırılan bu sivilce problemini sizler için kapsamlı bir şekilde araştırdık ve elimize geçen sonuçları sizler için derledik.

Yetişkin Aknesi Hangi Sebeplerden Dolayı Çıkar?

Yetişkin Aknesi, erişkinlik çağına geçmiş bireylerde görüldüğünü belirtmiştik. Günümüzde 50 yaşındaki bireylerde dahi bu akneler ile karşılaşmamız mümkün. Ergenlik döneminde yağlı bir cilde sahip olduysanız ileriki yaşlarda da bunun önünüze çıkması ve sivilce problemi oluşturması normal bir durumdur.

Sadece yağlı cilde sahip olanların aksine diğer bireylerde de bu akne problemi görülebilmektedir. Peki, sizce yetişkin aknesine sebep olan etkenler nelerdir? Birlikte öğrenelim.

1.      Hormonlar

Kadınlar, menopoza girene kadar belli periyotlarda regli olmaya devam eder. Bu süre zarfında ise hormonlarında bazı değişiklikler olabilir. Testosteron gibi erkek hormonu kadın vücudunda fazla salgılanırsa bu tarz aknelerin çıkmasına ve kıllanmalara sebep olabilir. Regli sürecinde dengesizleşen hormonlar, regliniz bittikten sonra da devam ediyorsa kalıcı bir düzensizlik söz konusudur. Bunun için doktorunuza gitmeniz en iyi çözüm yolu olur.

2.      Stres

Günlük yaşantınızda oldukça stresli biri iseniz yetişkin aknesi ile karşılaşmanız kaçınılmaz olabilir. Stres hormon dengesini bozan en önemli etkilerden biridir. Stres anıyla baş edebilmek için böbrek üstü bezleri, kortizol salgılamaya başlar. Bu salgılama sırasında ise testosteron ortaya çıkar. İlk madde de belirttiğimiz üzere bu erkeklik hormonu kadınlarda aknelere yol açar.

3.      Yanlış Ürün Kullanımı

Karma ve ya yağlı bir cilt yapınız varsa; gözeneklerinizi tıkamayan ve yağsız kozmetik ürünleri kullanmalısınız. Aynı zamanda cilt bakım ürünlerini alırken de öncelikle cildinize uygun olmasına dikkat etmeli ve içeriğindeki maddeleri incelemelisiniz. Size iyi yönde etki etmeyecek kimyasalların bulunduğu bir ürünü kullanmakta cildinizi tahriş eder ve bazen akne sorunlara neden olabilir.

Yukarıda yetişkin aknesi oluşmasında en etkili üç faktörü sebepleri ile açıkladık. Fakat sadece bunlarla da bitmiyor. Günümüzde yaygın bir problem olan hava kirliliği de yüzünüze nüfus ederek gözeneklerinizi doldurabilir. Bu da yine akne oluşuma neden olur. Aynı zamanda cildinizi temizlerken yanlış teknikler kullanmanıza bağlı olarak da akne oluşumu görebilirsiniz. Tüm bu problemlerin önüne geçebilmek için çeşitli yöntemler bulunuyor.

Yetişkin Aknesi Tedavi Yöntemleri

Yetişkinlikte görülen akneler için çeşitli akne önleyici yöntemler bulunmaktadır. En etkili olan üç yöntemi sizler için seçtik.

1.      Doğru Ürün Kullanımı

Genellikle yetişkin aknesi iltihaplı bir şekilde görülür. Hem akne sorununuzu ortadan kaldırmak hem de diğer iltihaplanmaların önünü kesebilmek adına iltihaplanmalara karşı olan ürünler tercih edilmesi en doğru olandır. Ayrıca doğal bir çözüm olarak da mantar kullanabilirsiniz. Mantar doğal bir ergothioneie olduğundan zarar görmüş deri hücrelerini yenileme özelliğine sahiptir.

2.      Cilt Temizleme Tedavisi

Eksifoliasyon olarak da adlandırılan cilt temizleme işlemi ile ölü deri hücrelerinin dökülmesini sağlayarak peeling yapma işlemidir. Bu işlemi dermatoloğa giderek de yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda evde kendiniz de doğal yöntemler ile gerçekleştirebilirsiniz. Yoğur, limon ve bal gibi peeling etkili doğal malzemeleri kullanarak cilt temizleme işleminizi evinizde yapabilirsiniz.

3.      Bölgesel Tedavi Yöntemi

Bazı sivilce merhemleri sivilce olmayan bölgeye sürüldüğünde orada da akne çıkmasına neden olur. Bundan dolayı kullanacağınız ürünü sağlıklı bir sonuç vermesi için sadece akne olan bölgeye sürmeniz önemlidir. Böylece bölgesel olarak çıkan aknelerinizden kurtulurken başka bir akne ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Tüm bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de yüzünüzde ve ya cildinizin herhangi bir bölgesinde çıkan akneleri sıkmamanız. Aksi halde hem deriniz tahriş olur ve canınız yanar hem de aknenin diğer bölgelere de yayılmasına sebep olursunuz. Dikkatli  ve sabırlı bir şekilde hareket ederseniz yetişkin aknesi sorununuzu kolayca çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir