Yaşlıların Bağışıklık Sistemlerini Güçlendirmeleri İçin Öneriler

Zaman geçtikçe vücudunuz doğal olarak bazı işlevselliğini ve becerilerini kaybetmeye başlar. Çünkü fiziksel olarak yapınız artık eskisi gibi değildir. Böyle durumlarda vücut güç ve sağlık kaybeder. O yüzden de daha savunmasız bir hale gelir. Ayrıca bağışıklık sistemini iyileştirmekte olan ve belirli sağlık sorunların ortaya çıkmasını önleyen aktivitelere yapmak da mümkündür.

Sizler için yaşlılık döneminde bağışıklık sisteminizi güçlendirecek önerileri derledik.

Fiziksel Aktiviteler

Bol bol fiziksel aktivite yapın. Bu konuda uzman birinden size uygun olacak fiziksel aktivitelerin ne olduğunu öğrenebilirsiniz. O yüzden bu konuda yapacağınız fiziksel aktiviteye tek başınıza karar vermemeye çalışın.

Çünkü her yaşa uygun olmayan sporlar vardır ve bunlar vücudunuza daha fazla zarar verebilir. Düzenli bir şekilde egzersizler yapmak vücudunuzu çok daha güçlü ve dirençli hale getirecektir.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Uzmanlar gece uykusunun ne kadar önemli olduğunu sürekli olarak vurguluyor. Tarihin belki de en çok uyku sorunu çeken nesli olarak bu dönemlerde uykuya dikkat etmek büyük önem arz ediyor. Özellikle yaşlılık dönemi için bu çok daha önemlidir. Geceleri uyumaya çalışın ve ortalama olarak 7-8 saat uyumaya çalışın.

Vitamin İçeren Besinleri Bol Bol Tüketin

Doğal bir şekilde vitamin almaya çalışın. Meyveler, sebzeler ve balık bu konuda oldukça idealdir. Bunları tüketmeniz durumunda bağışıklık sisteminiz ile birlikte cildiniz ve kemikleriniz de güçlenecektir. Sağlıklı besinler tüketmeyi alışkanlık haline getirin ve nasıl bir beslenme alışkanlığına ihtiyacınız olduğu konusunda doktorunuza danışın. 

Bol bol C vitamini tüketmek hastalığa yakalanmanızı önler. O yüzden portakal, mandalina, ananas, kavun gibi meyveleri bol bol tüketin.

Alkol ve Tütünden Uzak Durun

Yaşlılık döneminde vücudunuz çok daha hassastır. Bu dönemde tüketilen alkol ve sigara vücudunuza çok daha fazla zarar verir. O yüzden sigara içiyorsanız kesinlikle bırakın. Alkol konusunda tüketmekte ısrarcıysanız olabildiğince az tüketin. Hatta yapabiliyorsanız tamamen bırakmanız çok daha yararlı olacaktır.

 Bol Bol Temiz Havaya Çıkın

Gün içinde mutlaka dışarı çıkarak temiz hava almaya çalışın. Bunun için doğa yürüyüşleri oldukça idealdir. Bunları düzenli hale getirmek sağlığınız için daha yararlı olacaktır. Ayrıca evinizin içine de bol bol havalandırmayı ihmal etmeyin.

Sosyal Aktivitelere Katılın

Sağlıklı bir hayat için iyi bir ruh haline sahip olmak önemlidir. O yüzden de ruh halinizi daha güçlü tutacak sosyal aktiviteler yapmanız sizi çok daha güçlü kılacaktır. Bu sebepten ötürü aileniz ve arkadaşlarınız ile bir araya gelmeye çalışın.

Tüm bu tavsiyeleri doktorunuza danışarak uygulayın. Böylece kendinize en uygun olan aktivitelere bularak yaşlılık döneminde daha sağlıklı ve güçlü bir hayatın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir