Yağlı Yüzler İçin Bakım Önerileri

Yağlı yüzler için bakım önerileri, yağlı ciltleri olanlar için yazımız içerisinde bir araya getirildi. Baktığımızda birçok cilt türü olduğundan bahsedebiliriz. Kimi ciltler kuru olmasından kimi ciltler çok yağlı olmasından dolayı kişilerin şikâyet etmesine neden olmaktadır. Bu yazı içerisinde paylaşacağımız püf noktaları ise yağlı yüzlere sahip olan kişiler için ideal alternatiflerdir. Yağlı cilt neden oluşur ve nasıl engellenebilir? Tüm bu soruların cevapları için yazımızın devamını okumanız yeterli olacaktır.

Yağlı yüzler için bakım önerileri, öncelikle cilt tipine göre verilmektedir. Sağlıklı ve tabii bir cilde sahip olunabilmesi için öncelikle cilt tipinin ne olduğunu öğrenmek gerekir. Cilt tipinin ne olduğu bilinmediği sürece yüz için kullanılan ürünler de doğru sonuç vermeyecektir. Aksine cildin daha da bozulmasına sebep olacaktır. Eğer cilt tipinizin ne olduğunu tam olarak anlayamadıysanız mutlaka bir uzmanın fikrini almalı ve cildinize dair önemli önerileri öğrenmelisiniz. Bu sayede cildiniz için yapmanız gereken uygulamaları, kullanmanız gereken ürünleri daha doğru bir şekilde anlayabilir ve uygulayabilirsiniz. Doğru ve iyi bir bakım sayesinde cildinizi daha sağlıklı bir hale kavuşturmak, doğru yöntemler uyguladığınızda oldukça basittir.

Yağlı Yüzler İçin Bakım Önerileri: Yağlı Cilt Yapısının Özellikleri

Yağlı Yüzler İçin Bakım Önerileri: Yağlı Cilt Yapısının Özellikleri başlığı altında yağlı ciltlerin nasıl olduğuna ve hangi özellikler gösterdiğine değineceğiz. Yağlanma, erken yaşlarda oldukça çok görülebilmektedir. Normal ciltlere göre yağ bezleri daha çok çalışmaktadır. Bu durum da sebumların daha çok salgılanmasına neden olur. Aynı zamanda genç (küçük) yaşlardaki insanlarda en çok görülen cilt tipi olmaktadır. Normal ciltlere göre ter ve yağ bezeleri daha çok aktif çalışmaktadır. Sebumlar da daha çok salgılanmaktadır. Fazla salgılanmış olan bu sebumlar, cildi parlatır. Bununla beraber makyajın kolayca silinmesine ve zamanda koyulaşmasına sebep olmaktadır.

Yağlı Yüzler İçin Bakım Önerileri: Yağlı Cilt Yapısının Özellikleri konusunda yağlı ciltler üzerinde oluşan gözeneklerin daha çok tıkandığından bahsedebiliriz. Bu durum da sivilce problemlerinin oluşmasına sebep olur. Bununla beraber cilt temizliği daha çok yapılmalıdır. Olumlu bir özelliği ise kuru ciltlerde yaşlanma belirtileri daha çok görülürken, yağlı ciltlerde yaşlanma belirtileri ve kırışıklıklar daha yavaş olmaktadır. Cildiniz donuk ya da mat görünmez, dışarıdan bakınca oldukça parlak bir cilt olarak görünmektedir.

Yağlı Yüzler İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

Yağlı yüzler için bakım önerileri nelerdir? Her şeyden önce cildinize nazik davranmanız önerilir. Sert ve gereksiz olan tedavi yöntemlerinden kaçınmalısınız. Birçok kişi söz konusu cilt bozukluklarından arınabilmek için spalara akın etmektedir. Ancak bu durumda ciltlerin yalnızca üst tabakası temizlenebilmektedir.

Cildinize uygun olan maskeleri haftana bir gün yapmanız tavsiye edilir. Cildiniz üzerindeki gözeneklerin küçülmesini sağlayacaktır. Bu durumda yağlı ciltlere sahip olan kişilerin uygulaması gereken yağlı cilt bakım önerileri şu şekilde maddelere ayrılabilmektedir:

1) Cildinizi Nemlendirin!

2) Cildinizi Sabunla Yıkamayın!

3) Tonik Kullanırken Dikkat Edin!

4) Cildinize Uygun Yağ Kullanımı!

Yağlı Yüzler İçin Bakım Önerileri: 1)Cildinizi Nemlendirin!

Yağlı Yüzler İçin Bakım Önerileri: 1) Cildinizi Nemlendirin! Yağlı cilde sahip olan kişilerin en çok yapmış olduğu hata, ciltlerinin yağlılığını dikkate alarak ciltlerini nemlendirmemeleri olmaktadır. Bununla beraber ciltlerin nemi artırılamamış olur.

 Ancak burada doğru olan hareket; cildin esnekliğini ve nemini kaybetmesini önleyecek yağlı ciltler için yapılmış olan nemlendirici ürünlerin kullanılması olacaktır. Netice olarak her cilt tipine uygun olan krem seçenekleri bulunmaktadır. Söz konusu bu kremler, sizin cildinize göre ve yağ oranına göre tasarlanmıştır. Bu noktada cilt tipinizi doğru biliyor olmanız yeterlidir.

Yağlı Yüzler İçin Bakım Önerileri: 2)Cildinizi Sabunla Yıkamayın!

Yağlı Yüzler İçin Bakım Önerileri: 2)Cildinizi Sabunla Yıkamayın! İnsanların bu noktada yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi de ciltlerde oluşmuş yağlı deriyi sabunla yıkayıp kurutmaya çalışmaktır. Ancak bu tamamıyla yanlış bir uygulama olmaktadır. Siz bu noktada cildinizin yağını düşürmek istedikçe, vücut kuruluğu giderebilmek adına daha fazla hormon salgılamaya başlayacaktır.

Bu hatalar yapıldıkça cilt daha fazla yağlanacak ve kötüleşecektir. Cildiniz yağlandıkça da yüzünüzde akne ve siyah noktaların oluşumu bir o kadar artacak ve artmaya devam edecektir. Bu nedenle yağlı bir cilde sahipseniz bunu gidermek için sakın cildinizi sabunla yıkayarak daha fazla hormon salgılanmasına ve lekelenmeler olmasına neden olmayınız.

Yağlı Yüzler İçin Bakım Önerileri: 3)Tonik Kullanırken Dikkat Edin!

Yağlı Yüzler İçin Bakım Önerileri: 3) Tonik Kullanırken Dikkat Edin! Yağlı cilt sahibi olanların dikkat etmesi gereken hususlardan bir tanesi de tonik uygulama aşamasında özenli davranmaları gerektiğidir. Cildinize elbette tonik uygulayabilirsiniz; hatta bu uygulamayı düzenli bir şekilde yapar ve devam ettirirseniz daha da etkili bir sonuç alabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise alkol içerikli olan toniklerden uzak durmak gerektiğidir. Aksi takdirde yüzünüzü sık sık sabunla yıkamaktan farkı kalmamış olur. Sabunda olduğu gibi gözenekler iyice kuruyup kapanır ve vücut daha fazla hormon salgılamaya başlayabilir. Bu durumda sadece anlık bir şekilde rahatlama sağlamış olursunuz. Dolayısıyla bunun geri dönüşümü, cildiniz açısından iyi ve sağlıklı olmayacaktır.

Yağlı Yüzler İçin Bakım Önerileri: 4)Cildinize Uygun Bir Yağ Kullanın!

Yağlı Yüzler İçin Bakım Önerileri: 4)Cildinize Uygun Bir Yağ Kullanın! Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de yağ kullanımı ile ilgilidir. Cildiniz eğer yağlı bir cilt tipindeyse cilt bakım yağı kullanmaktan kaçınmayınız. Lavanta ya da papatya yağı, cildiniz için mutlaka çok uygun olacaktır ve cildinizdeki mevcut nem oranını dengelemeye yardımcı olacaktır.

Ancak yağlı cilt yapısından şikayetçiyseniz bu önerilerimizi dikkate almanız gerekir. Bu doğrultuda cildinizin nemini dengelemeniz önerilir ve sebum üretimi sağlanmış olur. Bu sayede de sebum kontrolü sağlanabilir. Tabii bununla beraber fazla üretilmiş olan sebumları derinlemesine temizlemeli ve oluşabilecek cilt sorunlarını engellemelisiniz. Tüm bu adım ve önerileri uyguladığınızda yağlı yüzünüz için oldukça iyi bir bakım uygulaması takip etmiş olur; cildinizin yağ oranını dengelemeyi başarırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir