Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak mantarı el ve ayak tırnaklarında görünen bir enfeksiyon türüdür. Daha çok ayaklarda görülür. Herhangi bir ağrıya sebep olmaz ancak rahatsız edici bir görüntüsü vardır. Bu hastalığa sebep olan şey “dermatofitler” adı verilen bir mantar türüdür. Bu mantar enfeksiyonu ilerledikçe tırnağın rengi değişir ve kırılmasına sebep olabilir. İlerleyen evrelerde ağrılara sebep oluyorsa doktora gidilmeli. Yaygın görülen bir rahatsızlıktır ve bir diğer adı da onikomikozdur. Tedavi edilmediği müddetçe vücudun farklı bölgelerine veya diğer tırnaklarına sıçrama gibi reaksiyonlar gösterebilir.

Nasıl Bulaşır?

Tırnak mantarı başka bir taşıyıcıdan ortak malların kullanılması gibi sebepler yanı sıra, terli ve ıslak çorapları uzun süre ayaktan çıkarmamak, ortak kullanım alanlarında çıplak giyilmesi, ılık ve nemli ortamlarda uzun süre bulunmak, dermatofitler denen mantarın oluşmasına sebep olmakta. Aynı zamanda sigara içiyorsanız, dermatolojik rahatsızlıklara sahipseniz, ayakları terleten ayakkabılar giyiyorsanız risk grubunda sayılırsınız. Yaş ilerledikçe tırnak mantarı bulaşma riski de artmakta çünkü yaşlıların bağışıklık sistemi daha kuvvetsizdir. Tırnak mantarı olan kişilerin ayakkabıları, çorapları ve manikür gibi malzemelerinin kullanılmaması gerekir.

Tırnak Mantarından Nasıl Korunmalı?

  • Islak ve nemli ortamlardan uzak durulmalı
  • Ayaklarınız terliyorsa sık sık çorap değiştirin
  • Umuma açık alanlarda yalın ayak gezmeyin
  • Ayaklarınızı nemli ortamlara maruz bırakmayın
  • Başkalarının ayakkabılarını ve çoraplarını giymeyin
  • Ayaklarınızı havasız bırakmayın
  • Yüzme havuzları ve hamamların dışarısında yalın ayak gezmeyin

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak mantarı oral yolla alınan ilaçlarla tedavi edildiği gibi tırnak üzerine sürülen ilaçlarla da tedavi edilebilir. Tırnak mantarı doğal yollardan da tedavi edilmesi mümkündür. İşte alternatif tırnak mantarı tedavi yöntemleri:

Tentürdiyot: Tentürdiyot içerdiği iyodin ve antifungal sayesinde tırnak mantarınızı yok etmenize yardımcı olur. Hem mantar önleyici hem anti bakteriyel yapısı sayesinde tırnaklardaki mantarın ölmesine yardımcı olur.

Oksijenli Su: Oksijenli su da tıpkı tentürdiyot gibi içerdiği anti bakteriyel yapısı sayesinde tırnaklarınızda yetişen mantarın üremesine engel olur ve ölmesine yardımcı olur. Pamuklu bir bezle ayak tırnaklarınızı silebilirsiniz.

Viks: içindeki okaliptüs ve kafurun gibi etken maddeler sayesinde bir anti fungaldir ve mantar öldürücüdür. Gece yatmadan önce ayağınıza sürerek çorapla yatmanız tavsiye edilir.

Hindistan cevizi yağı: kimya firmaları tarafından krem ve merhem gibi ilaçların yapımında kullanılan Hindistan cevizi yağı içinde bulunan anti fungal maddelerin yardımıyla tırnaktaki bakteri ve mantarların ölmesine yardımcı olur.

Karbonat ve Sirke: Sirke ve karbonat yüksek asidik özelliğiyle mantarın üreyeceği ortamı öldürür ve üremesini engeller.

Limon Suyu: Ayağınızdaki mantarlı bölgeye günde birkaç damlatarak mantarı öldürmeye ve büyümesine engel olabilirsiniz. Limondaki strik asit anti bakteriyel yapıdadır ve mantarın ürümesine engel olur.

Taze Sarımsak Beyaz Sirke: Taze sarımsak ve beyaz sirkeyi bir kase içinde döverek karıştırın ve 2 hafta boyunca ayağınıza bir pamuk yardımıyla sürün. Sarımsak ve sirkedeki asidik yapı mantarın ölmesini sağlar ve üremesini engeller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir