Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

El ve ayak bakımı adımlarında, tırnak bakımı da oldukça önemlidir. Tırnaklar, ellerin ve ayakların hoş ve güzel görünmesini sağlayan önemli etkenleri oluşturur. Bu yüzden el ve ayak bakımında genel bütünü ele almanızda fayda vardır. El tırnaklarınız kadar, ayak tırnaklarınıza da önem vermenizi daha çekici bir görsellik etmenize yardımcı olacaktır. Tırnaklarınızı doğru törpülemeniz ve oje kullanımı, el bakım ürünleri bir bütünü oluşturur. Tırnak bakımı nasıl yapılır; tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa, bu adımda bir sağlık sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Kalsiyum takviyesi yapabilir ve bol su içmeniz önerilir.

Ayrıca meyve ile sebze ağırlıklı olarak beslenmenizde daha sağlıklı tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olur.

 • Tırnakları doğru törpüleme adımları,
 • Ojeleri düzenli temizleme,
 • Tırnak etlerini kesme,
 • Baz kat oje uygulama gibi adımlar da önemlidir.

Tırnak Bakımı Adımları Neler?

Tırnaklarınızın bakımı yapmadan önce tırnak aralarınızı temiz olması önemlidir.Bakım için kullanacağınız aletlerin; temiz ve steril olunmanız gerekli ve önemlidir. Steril aletlerle yapılmayan tırnak bakımları, akabinde Hepatit B ve Hepatit C gibi önemli hastalıklara karşı olan önlemleriniz önemlidir. Ciddi hastalıklara yol açabilir.Eğer bakımı,güzellik merkezi gibi bir yerde yapacaksanız, ortamın hijyenik olmasına önem vermenizi öneriyoruz.

Tırnak bakımı nasıl yapılır, adımları şöyledir:

 • Tırnak bakımında kullanılacak ürünlerin temizlenmesi.
 • Cila-oje temizlenmesi: Tırnak bakımının sterilizasyondan sonra ise, bir önceki tırnak bakımından kalan cila artıklarının temizlenmesi gerekir. Bunun için kullandığınız asetonlar kaliteli olması gerekir. Diğer kimyasal çözücülerin kaliteli olanını tercih edebilirsiniz. Tırnakları kurutmayacak şekilde olması gerekir.Kurutması halinde nemli hale gelmesini sağlayabilirsiniz. İlgili çözücülerin, olumsuz etkilerini azaltmak için; içine badem yağı ve benzeri bitkisel yağları ekleyebilirsiniz.
 • Tırnak besleyici-destek ürünler: Alternatif olarak, dilerseniz bu bitkisel yağları temizlik yaptıktan sonrada sürebilirsiniz. Tırnakların temizliği yapıldıktan sonra bakımı için maddeler kullanabilirsiniz.Tırnaklar kısaltılmalı ve uzun tırnakların kesimi için kişiye özel olan makaslar kullanılmalıdır.
 • Törpü adımları: Kesilen tırnakların yapısına uygun olan, törpü ile tercihe göre yuvarlak olan tırnağınıza zarar vermeyecek şekilde olan makasların kullanımı önemli olabilir.Küt şekilde tırnağınıza şekil verebilirsiniz. Kullanılan törpülerin kişiye özel olması ve tek bir kişi tarafından kullanılması önemlidir.
 • Tırnak etleri temizlenmesi: Törpünün ardından tırnak etlerinin temizlenmesi gerekir. Bunun rahatlıkla olması için, ellerin önceden ılık suda bekletilmesi gereklidir.
 • Küçük bir kabın içine, su ve içine bir damla limon suyu, şampuan veya duş jeli eklenebilir. Su içinde yumuşayan etler, uygun aletlerle düzgünce kesilebilir. Fakat bu işlem sırasında aşırıya kaçılması önerilmez.Tırnak etleri gereğinden fazla kesilmemelidir. Bu durumda tırnağın mikroplara karşı daha kırılgan olmasına yani daha savunmasız kılacaktır, böylece tırnakta dolama oluşmasına sebep olabilir.
 • Nemlendirici uygulama: Tırnak bakımı adımları tamamlandıktan sonra, son olarak uygun bir nemlendirici sürülebilir ve 5-10 dakika bekletilmelidir. Nemlendirmeden sonra zarar vermeyen renklenmesi için oje sürebilir. Ardından şeffaf bir üst astar ile beraber uygulayabilirsiniz. Üst astar, sayesinde ojenin daha kalıcı ve daha sağlam olmasını sağlayacaktır.
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir