Tampon Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Tampon ne işe yarar, nasıl kullanılır bu yazıda sizler için açıklamaya çalışacağımız kavram olacak. Öncelikli olarak tampon nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir. Ergenlik sürecinden, menopoz dönemine kadar yani kadınların üreme çağında kadınlar adet görür. İşte bu dönemde kadınlar adet kanaması için muhtelif türden ürünler kullanılır.Dünden bugüne gelindiğinde bu alanda da ciddi gelişmeler yaşanmıştır ki günümüzde artık bir kısım insanlar adet dönemi için hazırlanan pedleri ya da tamponu kullanıyor.

Tampon adet kanaması döneminde vajina içine yerleştirilen ürünlerdir. Sürekli olarak ped değiştirmek istemeyen, yanında ped taşımak istemeyen ve ebatları itibarıyla her tür çantaya rahatça sığan ürünlerdir.Nasıl kullanıldığı sorusuna da yanıt vermek gerekir ise her biri kendi özel jelatinli ambalajında olan tamponlar üzerinde yer alan kısım çıkarılıp dikkatli ve hassas bir biçimde vajina kısmına yerleştirilir. Baş kısmı yuvarlak olan içe gelecek şekilde ipinden tutarak yerleştirilmelidir.

Tampon Kimler İçin Uygundur? Seçim Nasıl Yapılmalıdır?

Tamponlar normal şartlar altında daha önce cinsel ilişkiye giren, kızlık sorunu olmayan kadınlar için idealdir. Zira ülkemizde bazı hassasiyetleri yok saymak olası değildir. Keza yanlış kullanım ile vajinaya zarar verilebilme olasılığı vardır. Bunun yanında vajinasında herhangi bir sorun olanlar da kullanmamalıdır. İlk defa kullanacak olanlar doktora danışarak karar vermelidir.

Tamponlar kanamanın şiddetine göre normal ve süper gibi farklı tiplerde olabildiği gibi aplikatörlü ya da aplikatörsüz olarak da ikiye ayrılmaktadır. Seçimler yapılırken mutlaka bilinen markaların kişinin kendi gereksinimlerine uygun olanı seçilmelidir. İlk defa kullanacak olanlar için kullanım kolaylığı açısından aplikatörlü olanlar çok daha idealdir.

Tampon Kullanımında Bilinmesi Gerekenler

Tampon ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının yanıtlarını bu şekilde verdikten sonra bilinmesi gereken diğer hususlardan bahsetmek gerekir ise şunlar ifade edilebilir: Dört saatten uzun süre vajina mutlaka değiştirilmelidir. Gerek tampon takar iken, gerek çıkarır iken mutlaka ellerin temizliğine ve hijyene dikkat edilmelidir. Eller yıkanmadan takma ve çıkarma işlemi yapılmamalıdır. Kanamanın hafif olduğu dönemlerde hafif kanamalar için olanları tercih edilmelidir. Diğer dönem için ise standart olanlar tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir