Stil Sahibi Sakala Nasıl Sahip Olunuz?

Erkeğin makyajı sakal derler. Sakal erkek var olduğundan beri gücün ve asaletin simgesi olmuştur. Erkeğin en büyük silahı ve aksesuarıdır aynı zamanda. İnsanoğlu Mezopotamya zamanından beri sakallarına şekil verme hatta yağ sürme gibi bakımlar geliştirmeye başlamıştır. Vikingler sakalı üzerine yemin ederdi ve Orta çağ zamanında bir erkeğin sakalına dövüşmek düelloya kadar giden saygısızlıklar olarak görülüyordu. Erkek bir tavus kuşu için kuyruğu ne demekse erkek için sakal o dur.

Geçmişten günümüze kadar gelen sakal bırakma adeti günümüzde daha çok bir stil şekli olarak kullanılmakta. Günümüzde gelişmiş alet ve edevatla sakalları hemen hemen istenen her şekle sokmak mümkün. Ama önce bir rol model belirlenmelidir. Olabildiğince jiletten uzak durmanız gerekmektedir. Yeni yeni uzayan sakallar çok kaşınır. Buna alışmaya çalışın çünkü sakalınızı kaşımanız seyrekleşmesine, kıl dönmesine ve cilt tahrişine sebep olur. Ayrıca uzamaya başlayan sakallar sık sık yeniden şekillendirilmeli. Tercih ettiğiniz uzunlukta kalması için belirli aralıkla kırpmaya özen gösterilmeli.

Stilinizi Oluşturun

Stil sahibibir sakala sahipolmak isteyen erkekler ilk olarak yüz tipleri hakkında fikir edinmeli.  yüz şekilleri, oval yüz, kare yüz, dikdörtgen yüz, Yuvarlak yüz, elmas yüz, üçgen yüz, ters üçgen yüz kalp şeklinde gibi çeşit çeşit yüz şekilleri vardır. Uzun yüzü uzun gösterecek, yuvarlak yüzü geniş gösterecek sakal şekillerinden kaçınılmalıdır.

Sakalınıza İyi Bakın ve Kesmekten Korkmayın

Eğer sağlıklı bir sakal sahibi olmak istiyorsanız belirli aralıklarla bakımlar yapmanız gerekmektedir. Sakallarınız uzunsa tarayabilir, şekil verebilir ve günde en az bir kere yıkayabilirsiniz. Ayrıca sakalınız uzunsa sakal aksesuarları kullanabilirsiniz. Sakal aksesuarları erkeklerde bambaşka stil sahibi sakala sahip olurlar. Sağlıklı sakalların göstergesi parlak ve gür olmalarıdır. Bunun için sakallarınıza yağ bakımı yaoabilirsiniz. Bazı sakallar saçlarınızla ahenk sağlar. Örneğin kısa saçla keçi sakal, uzun sakalla uzun saç gibi kombinler yaratarak saçınız ve sakalınızla uyumlu modeller yaratabilirsiniz. Günümüzde erkek modellerin daha güzel görünmek en sık başvurduğu yöntemlerden birisi bu kombinasyondur.

Stilinizin en büyük parçası sakallardır. Sakallarınıza şekil vermekten, kesmekten korkmayın. Size en çok yakışan modeli bulana kadar doğrusunu aramaya devam edin. Bunu yaparken yüz şeklinizi görmezden gelmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir