Spor Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

İnsan sağlığına oldukça yararlı olan spor, cilt sağlığında da önemli etkileri olan bir aktivitedir. Kan dolaşımı hızlanır, terleme ile vücuda zararı olan maddeler atılır, mutluluk hormonunu arttırır, kaslar sıkılaşır. Bu etkiler cildin daha parlak, daha gergin, daha sağlıklı olmasını sağlar. Cildin kendini yenileyebilmesi ve daha canlı görülebilmesi için etkili olan spor, bakım ile daha yararlı hale gelecektir. Spor sonrası cilt bakımı yapmak ciltte oluşabilecek zararları da engellemiş olacaktır. Terlemek, ısı değişimleri, gözeneklerin açılması vücudu arındırmak için etkili olsa da cildi tehlikeye açık hale getirir. Spor yapıldıktan sonra cilt bakımı yapılması oldukça önemlidir. Bu açıdan spor yapanlar dikkatlı ve bilinçli olmalıdır.

Spor Sonrası Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor yaparken vücutta görülen başlıca değişim ısının artması ve terlemektir. Terlemek vücuttan tuz ve toksin atmak demektir. Cilt ter atımını sağlayabilmek için gözeneklerini genişletir. Terlemek zararlı maddelerin atılması bakımından cilt için sağlıklı bir durumdur. Yine de içerdiği zararlı maddeler ve gözeneklerin açılması dolayısıyla sakıncalı hale gelebilir. Yoğun terleme sonrası oluşabilecek zararlardan kurtulmak için spor sonrası cilt bakımı uygulamak gerekir.

Hem gereken temizlik sağlanmalı hem de ani ısı değişimlerinin önüne geçilmelidir. Genişleyen gözeneklerin sıkılaşması ve deri üzerinde ter ile birlikte kalan zararlı maddelerin uzaklaşması için cilt temizlenmelidir. Temizlik sırasında sıkılaştırıcı ürünler kullanılmalıdır. Temizlik sonrası nemini kaybeden cilt kuru bırakılmamalıdır.

Spor Sonrası Cilt Bakımında Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle vakit kaybetmeden duş alınmalıdır. Cilt yüzeyinde kalan zararlı içerikli ter uzaklaştırılmalıdır. Duş sırasında fazla sıcak su kullanılmaması gerekir. Sıcak su kullanımı ter atımı için genişleyen gözeneklerin sıkılaşma sürecini uzatacaktır. Geniş gözenekler sağlıklı bir cilt için sakınca yaratır.Temizlendikten sonra kir ve yağ uzaklaşan cildin tekrar nemlenmesi sağlanmalıdır. Bunun için cilde spor sonrası cilt bakımı mutlaka gereken nemlendirici sürülmelidir. Temizlik nedeniyle aşırı kurumanın önüne geçilmiş olunacaktır. Bakımın yanı sıra su kaybeden vücut su içerek beslenilmelidir. Vücut dengesi için su oranı oldukça önemldir. Kaybedilen su geri kazanılmalıdır. Spor ile kasların gelişimi için de kaybedilen su tekrar kazanılmalıdır. Su dengesinin sağlanması ile sporun etkisi arttırılmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir