Sivilce İlaçları

Sivilce ilaçları, halk arasında sivilce olarak adlandırılan ve tedavi yapılmadığı sürece ciltlerde kalıcı izlere sebep olabilen akneler için kullanılmaktadır. Bu akneler, ergenlikten başlayıp 40’lı yaşlara kadar hemen her insan vücudunda görülebilmektedir. Ciltte problem yaratmasının yanı sıra kişinin sosyal hayatını da derinden etkileyen sivilceler, insanları bu noktada sosyal hayattan soyutlayabilmektedir. Uzman Doktor Mehmet Alataş’a göre ise sivilce ilaçları ile birlikte dikkat edilmesi gereken 6 öneri bulunmaktadır. Biz de yazımız içerisinde bu 6 öneriyi ele alacağız.

Sivilce ilaçları ile temizlenmeye çalışılan söz konusu akneler, yağ bezlerinin deriye açılmakta olan kanalının tıkanması sonucunda oluşabilmektedir. Hormona duyarlı olan kıl ve kıl diplerinde yağ bezlerinin iltihabı, aslında bir reaksiyondur. Bunlar bulaşıcı olmamaktadır. Ağırlıklı olarak ise sırt, yüz, göğüs, omuz, ense ve saçlı deri üzerinde çıkabilmektedir. Aknenin oluşmasındaki genetik faktörlerinin etkilerinin yanı sıra hormonal olarak düzensizlik görülebilir. Kozmetik ürünleri olarak kullanılan kapatıcılardan da bahsedilebilir. Özellikle de akneli olan bir cilt üzerinde kapatıcı kullanmak uygun bir yöntem değildir.

Bu sebeple doktor kontrolünde akne tedavisi için uygun olan ve ciltte siyah noktalara sebep olmayacak ürünlerin tercih edilmesi önemlidir. Bununla beraber burun ile elmacık kemikleri üzerinde “gözenek” olarak adlandırılan folikül ağızları, akne değillerdir.

Sivilce İlaçları ile En Etkili Tedavi

Sivilce ilaçları ile en etkili tedavi yöntemini uygulamak, sivilcelerden kurtulmak için önemlidir. Aknenin tedavi edilmesi ise uzun bir süreç almaktadır. Halk arasındaki ismi ise “dudak kurutan ilaç” ismi ile adlandırılabilir. Bilinen ve akne tedavisinin başka yolları da vardır. En ileri seviyesi olan tedavi çeşidi izotretinoin tedavisidir. Tam olarak 6 ila 9 ay arasında sürmektedir. Bu süre dikkate alındığında akne tedavisi kısa sürer. Bu uygulamaya başlayan hastalarda, akne problemlerini çözmek için kremlerin 2 ile 3 ay sonunda sadece ilaç etkinliği olarak değerlendirilebilir.

Sivilce ilaçları ile en etkili tedavi sürecinde olabilecek yan etkilerin değerlendirilmesi ve gerektiği zaman ilaç değişikliği yapılması için hastalar minimum 1-2 aylık aralıklarda gözlemlenmelidir. Akne için dikkat edilmesi kişinin kendine olan önemli bir konudur. Bir diğer konu 1 ile 6 yaş aralığında olan ile ileri yaşlarda akne problemi olan kişiler hastaların, olabilecek hormonal bozuklukları ile olabilir. Bu açısından, endokrin ya da dermatoloji uzmanları tarafından muayene edilmesi gerektiğidir.

Sivilce İlaçları ile 6 Önemli Öneri

Doktor Mehmet Alataş sivilce ilaçları sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar adına farklı önerilerde bulunmuştur. Bunlar aslında vücudumuzda çıkmış akne ve sivilcelerden nasıl kurtulabileceğimizin ipuçlarını da vermiş oluyor. Buna göre izlenmesi gereken 6 öneri bulunmaktadır. Bu önerilerin her biri, sivilcelerin yok olması, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde kavuşulması ve bunun uygun metotlar çerçevesinde yapılması açısından oldukça önemli önerilerdir. Uzman Doktor Mehmet Alataş’ın sivilceli ciltler için yapılması gerekenler noktasında sunduğu 6 öneri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • 1.Tedavi kişiye özel olarak planlanmalıdır.
  • 2.Sivilceler sıkılmamalıdır.
  • 3.Yoğurt, diş macunu ve köpük vb. sürmek yanlıştır.
  • 4.Gözenekleri açık tutmak gerekir.
  • 5.Güneşe dikkat edilmelidir.
  • 6.Ürünlerin içeriği kontrol edilmelidir.

Sivilce İlaçları İle Öneriler: 6 Önemli Adım!

Sivilce ilaçları ile öneriler: 6 önemli adım uygulayarak mümkün olmaktadır. Sivilcelerinizden hasarsız bir şekilde kurtulmanız, sivilcelerin ardından siyah noktalarla karşı karşıya kalmamanız ve sivilcesiz bir cilde kavuşabilmeniz için uygulamanız gereken 6 önemli öneri şu şekilde açıklanabilir:

Tedavi Kişiye Özel Planlanmalı:

Akne tedavisi yapılırken kişinin cilt yapısına uygun olarak özel olarak bir planlama yapılması izlenebilecek doğru adımlarda bir tanesi olur. Tedavi; kişiye göre farklılık gösterebilir. Cinsiyeti, yaşı ve cilt tipine göre değişiklik gösterir. Aknenin bölgesine göre belirlenmelidir. Bu noktada bir başka kişiye ait olan bir sivilce ilacı kullanılmaması gerekir.

Sivilceleri Sakın Sıkmayın:

Sivilcelerin sıkılması son derece yanlış bir harekettir. Özellikle de siyah nokta temizliğinin ve yüz bakımının bir uzman tarafından uygulanması gerekmektedir. Kendi kendine yapılan uygulamalar ise yüzde enfeksiyon ya da lekelenmeye sebep olabilir.

Yoğurt, Diş Macunu, Köpük vb. Sürmeyiniz:

Sivilce ilaçları ile öneriler: 6 önemli adım içerisinde yer alan maddelerden biri de şu şekilde açıklanır: Sivilcelerin olduğu bölge üzerine bilinenin aksine yoğurt, sabun köpüğü ya da diş macunu gbi ürünler sürmek oldukça yanlış bir hareket olacaktır. Bu hareketler, cildinizi kurutup tahriş olmasına neden olabilir.

Gözeneklerinizi Açık Tutunuz:

Gün içerisinde bir-iki kez uygun bir temizleyici ile sivilceli olan bölgeler yıkanarak gözenekler açık tutulmalıdır. Bu önemli hareket sonrasında vücudu tahriş edebilecek lif ya da kese gibi ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir.

Güneşe Dikkat Ediniz:

Güneş, akne lezyonlarının iyileşmesi konusunda yardımcı olabilmektedir. Ancak güneş, aynı zamanda sivilce lekelenmelerinde koyulaşma yaratacağı için bu anlamda önerilmemektedir.

Ürünlerin İçeriği Kontrol Edilmelidir:

Kozmetik ürünler ve makyaj malzemeleri satın alınırken ürünlerin içerikleri kontrol edilerek alınmalıdır. Akneli ciltler üzerine zarar verebilecek olan ürünler alınmamalı ve kullanılmamalıdır. Bunun yerine su bazlı olan ürünler tercih edilmeli ve kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir