Siğil Nasıl Geçer?

Siğiller insan vücudunda bakterilerin birleşmesi ile oluşan iyi huylu cilt oluşumlarıdır. Genellikle el, ayak ve yüz gibi bölgelerde görülür. Bazen genital ve anal bölgelerde de görülebilir.

Virüs kaynaklı siğiller bulaşıcıdır. Bu yüzden insanlar siğiller bulaştığı andan itibaren kurtulmak isterler ve siğil nasıl geçer diye araştırma yapmaya başlarlar. İlk olarak bilinmesi gereken siğilin bulaşma sürecidir. Siğil bulaştıktan sonra 4 hafta ile 8n ay boyunca belirti göstermeyebilir. Ciltte bir yara bulunuyorsa virüs daha kolay enfekte olabilir.

Siğil Türleri Nelerdir?

  • VERRUCA VULGARİS: Verrucavulgaris en çok rastlanan virüs türüdür. En sık ayak ve ellerde görülür fakat vücudun her bölgesinde görülebilir. Bezelye boyutuna kadar büyüyebilen siğillerdir. Kaşıntıya ve ağrıya neden olmaz ve genellikle tırnak kenarlarında görülür.
  • VERRUCA FİLİFORMİS: Yoğunlukla yaşlı bireylerde görülür. Göz kapakları, dudak ve burun gibi bölgelerde bulunur. Bazen kaşıntılı olabilir. Uzun ve ipliksi bir yapısı vardır. Görüntü açısında hoş karşılanmadığı için bireylerin en çok kurtulmak istediği siğil türüdür.
  • VERRUCA PLANTARİS: Bu siğil türünün en çok görüldüğü bölgeler ayak tabanıdır. Yoğun ağrıya neden olan siğillerdir. Islak ve toplu kullanıma açık alanlarda çıplak ayakla gezildiği takdirde bulaşır. Siğil nasıl geçer sorusunu en çok sordurtan siğil türlerinden birisidir. Salisilik asitli bantlar ile tedavi edilebilir.
  • GÖBEKLİ SİĞİLLER (MOLLUSCA CONTAGİOSA): Siğile görünüm itibariyle çok benzerler. Fakat siğil değillerdir. Çünkü insanlarda siğile neden olan papilloma virüsü nedeniyle oluşamazlar. Vücutta genellikle gruplar halinde bulunurlar. Yetişkinlerde de genellikle genital bölgede görülür. Çocuklarda gövde, yüz, boyun, koltuk altı gibi bölgelerde görünür.
  • SEBOREİK SİĞİLLER: Bu siğil türü de gerçek siğil türü değildir. Çünkü oluşum sebepleri bilinmez. Virüs nedeniyle oluşmadığı için bulaşıcı da değildir. Cerrahi operasyon ya da lazer ile tedavi edilebilir.

Siğil Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Geçer?

Siğil şüphesi başladığında doktora gidilmesi gerekir. Doktorlar rahatlıkla siğil için teşhis koyabilmektedir. Genellikle muayene sayesinde siğilin türü ve nedeni hakkında teşhis konabilir fakat nadiren de olsa doktor emin olamadığı takdirde birkaç tahlil de isteyebilir.

Tedavisi için genellikle salisilik asit ve laktik asit içeren ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar siğile birkaç hafta süre ile sürülür. Yapıları krem, cila gibidir.

Kriyoterapi de bir diğer yöntemdir. Doktor siğile azot uygular. Sıvı azot üst katmandaki hücreleri yok eder. Fakat başka uygulama yöntemleri de bulunmaktadır.

Ciddi durumlarda cerrahi tedavi yöntemi de kullanılabilir. Bu genellikle ilacın ya da kriyoterapinin işe yaramadığı durumlarda cerrahi tedavi yöntemi kullanılır. Sonuç olarak siğil nasıl geçer sorusunun cevabı siğil türüne göre geçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir