Sakal Bakımı Nasıl Yapılır?

Sakal ve bıyık bakımı, kişisel bakım adımlarında erkekler için önemlidir. Genel görünümde, imajı etkileyen bir görsele sahip olduğu için oldukça önemlidir. Bu yüzden düzenli bakım yapılması gerekebilir. Gür ve parlak sakallara sahip olmak için de bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Peki sakal bakımı nasıl yapılır ya da nelere dikkat edilmesi gerekir. Sakal ve bıyık bakımı ile daha dikkat çekici olmanızda kaçınılmaz olacaktır.

Sakal Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Sakallarınızın modeli veya tarzı daha ne kadar çekici olsa da doğru bakımı uygulamadığınız takdirde hoş görünmez. Bu nedenle, düzenli bakım adımlarını uygulamanız önerilir. Bunun için sakallarınızın şeklini korumalı ve düzenli olarak, en haftada bir bitkisel yağlar ile masaj yapabilirsiniz.

Sakal bakımı nasıl yapılır, adımları şöyledir:

  • Badem yağı ile haftada bir defa olmak üzere, sakallarınıza masaj yapabilirsiniz. Böylece daha parlak ve sağlıklı sakal ve bıyıklara sahip olabilirsiniz. Haftada en az bir defa, banyodan sonra; badem yağı ile masaj yapmanız yeterli olacaktır.
  • Ayrıca; saçlarınızı yıkadığınız şampuanla ile sakal ve bıyığınızı yıkamanız önerilmez. Şampuanların yağ arındırıcı özelliği bulunur. Bu yüzden, cilde sürüldüğünde, cildin hızla kurumasına neden olur. Özellikle tıraş olurken, daha yoğun tahriş olmasına sebebiyet verir.Böylece kuruyan cildinizde kepeklenmeler oluşur, kepekler kaşınmalar ile sakalınıza dökülür.
  • Sakal ve bıyıklarda, kepek oluşumunun bir diğer nedeniyse; vücudun susuz kalmasıdır. Bu yüzden, düzenli olarak gün içinde yeterli su tüketmeniz ve böylece cildinizin nem dengesini korumanız önerilir.
  • Sakal ve bıyıklarınızı yıkarken yüzeysel uygulamalardan kaçınmalısınız.Dairesel hareketlerle masaj yaparak yıkayabilir, böylece kök derilerine su geçmesini sağlayabilirsiniz.
  • Sakal bakımı nasıl yapılır; hızla uzayan bıyıklarınızı ya da sakallarınızı, gün aşırı kontrol etmeniz gerekebilir. Her gün sakallarınızı taramanızda daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
  • Bakımlı ve parlak sakallara sahip olmak için; özellikle yanaklarda ve alt dudak çevresinde oluşan tüylenmelere dikkat etmeniz önerilir.Orantısız şekilde uzamalara yol açmamak adına, kısa aralıklar ile sakallarınızın şeklini toparlamanızda fayda vardır. Böylece daha hoş bakımlı bir görünüm ve çekici bir imaj elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir