Saçlarınıza Zarar Veren Faktörler

Saçınız sağlıklı değilse, sürekli olarak hasarı onarmaya çalışırsınız. Hasarlı saçlar bizi hasta ve donuk gösterebilir ve saç, görünüşümüzün büyük bir bölümünü oluşturduğu için endişe verici bir kısımdır.

Birkaç faktör saçınızın donuk ve cansız görünmesine neden olabilir. Saç düzleştirici ve kurutucu kullanmaktan kaynaklanan aşırı ısı, kötü beslenme ve hatta yanlış taramanın tümü zarar verebilir.

Sıcak Su

Yüksek sıcaklıklar saçınızdaki liflere zarar verebileceğinden, saçlar için asla sıcak duş tavsiye edilmez. Buhar, saçtaki doğal yağı temizler ve kurutarak saçı kuru ve kırılgan hale getirir. Saçlar soğuk suyla yıkanmalıdır.

Saç Düzleştiriciler

Düzleştirici gibi ısıtılmış saç aletleri, sık kullanıldığında kaçınılmaz olarak saça zarar verir. Hem saçın hem de proteinin koruyucu tabakası ısıyla zayıflar ve sonunda kırılmaya neden olur.

Kötü Beslenme

Kötü beslenmenin birçok sağlık alanını etkilediği iyi bilinmektedir. Bu sadece içten değil, dışarıdan da etkiler. Saç sağlığımızı yansıtır. Besin maddeleri, vitaminler, mineraller ve protein bakımından düşük bir diyet uygularsanız, sağlıklı ve güçlü saçlar yapamazsınız.

Islak Saçın Taranması

Duş alırken veya saçınız ıslakken saçınızı olabildiğince çok taramaktan kaçının. Saçınızı havluyla kurutmaktan da kaçınmalısınız. Bunun yerine, nemi emmesi için ovmak yerine bir havluyla örtün. Ayrıca at kuyruğu veya diğer sıkı örülmüş saç modeli zararlı olabilir. Sonunda çok fazla saç çekmek saçı kırar ve köklere zarar verir.

Şu faktörler de saçınıza zarar verebilirler;

  • Saç ürünlerinin aşırı kullanımı
  • Doğum kontrol hapları
  • Düzenli olarak sarmayan saçlar
  • Antidepresan
  • Hasar görmüş saçları eski haline getirmek için kullanılan bazı ilaçlar

Saç hasarının belirtilen bu nedenlerini unutmayın. Sonuçta, saçınızı eski haline getirmek için uygun özeni göstermeniz gerekir. Böylelikle daha iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Kırık uçlar, hasar görmüş saçların en yaygın belirtisidir. Aynı zamanda en çok nefret edilen bir semptomdur. Şu anda saçınızı kesmek istemiyorsanız, bu etkili ipuçlarını öğrenin ve kırık uçları düzeltin.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir