Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları

Pek çok erkek ve kadın, saçlarında boya, düzleştirici, jöle yada sprey gibi kimyasal içerikli maddeler kullanır. Bu kimyasalların sık sık veya yanlış kullanılması da saç dökülmelerine sebep olmaktadır. Saç dökülmesini önlemenin yolları aslında oldukça kolay ve basit yöntemlerden oluşmaktadır. Fakat bazı diyabet ve tiroit bozuklukları gibi hastalıkların sonucunda oluşan saç dökülmeleri ancak tedavi yöntemleri ile önlenebilir. Sadece bu durumlar değil; yemek yeme bozuklukları, protein ve demir eksiklikleri gibi faktörlerden dolayı da bireylerde saç dökülmeleri görülmektedir. Saymış olduğumuz etkenlerden dolayı günümüzde pek çok insan saçlarının dökülmesinden şikayet etmektedir.

Saçlarınızın her zamankinden çok daha güçlü hale getirecek ve dökülmesini azaltacak yöntemleri sizler için araştırdık. Araştırma sonucu da ise en doğal ve sağlıklı olan yöntemleri sizin için derledik.

Saç dökülmesini önlemenin yolları

Saç dökülmesini önlemenin yolları ilk olarak bilinçli bir birey olmakla başlar. Birey eğer kendini bilirse, sağlığına dikkat ederek düzenli beslenir ve saçlarına zarar verecek etkenlerden mümkün olduğunca uzak durur. Günümüz yoğun temposundan kendine çok fazla vakit ayıramayanlar ise çareyi basit ama etkili yöntemlerde aramaktadır. Bu doğal yöntemler sayesinde saç dökülmelerini en aza indirebilirsiniz.

1.      Sık sık su tüketin

Saçlarımızın dörtte birinin sudan oluştuğunu farz ederiz ki su saç sağlığı için biçilmiş kaftandır. Gün içerisinde tüketebildiğiniz kadar su tüketmeli, hem vücudunuzu hem de saçlarınızı susuz bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Saçların susuz kalması da dökülmelere sebep olduğundan çok su içmekle bunun önüne geçebilirsiniz.

2.      Uçucu Doğal Yağları deneyin

Birkaç damla uçucu yağı saç derinize sürerek hafif masaj yapabilir ve mucizevi sonucu görebilirsiniz. Bu yağlar sayesinde kan dolaşımınız artış gösterir, iltihaplanmaya karşı savaşır ve saçlarınızın kurumasının önüne geçer. Özellikle lavanta ve Kekik ince telli saçlılar için aynı zamanda saç dökülmelerine oldukça etkilidir.

3.      Soğan Suyu

Saç dökülmesini önlemenin yolları konusunda en çok ilgimizi çeken madde soğan suyu olmuştur. Saça ve saç derisine uygulanan soğan suyu garip bir etkiyle saçlarınızı kendine getirecektir. Saç köklerindeki kan dolaşımının hızlanmasını sağlayan soğan suyu ayrıca saçların daha hızlı uzamasında da etkili bir yöntemdir. Bu doğal kür ile saçlarınızın eski parlaklığı da yerine gelecektir. Soğan suyunu uyguladıktan sonra güzel bir şekilde banyo yaptığınızda tüm soğan kokusundan da arınmış oluyorsunuz.

4.      Saçlarınızı yeşil çay ile yıkayın

Sadece içtiğimizde değil saçlarımıza dökerken de oldukça etkisi ve faydası olan yeşil çayın bu yönünü biliyor muydunuz? Haftada iki veya üç kez saç durulama suyuna yeşil çay ekleyerek işlemi yaparsanız mucizevi sonucu görebilirsiniz. Yeşil çay da bulunan vitaminler ve antioksidanlar sayesinde saçlarınız yumuşayacaktır. Aynı zamanda bu işlem saç köklerinin de güçlenmesini sağlamaktadır.

5.      Saçlarınızı yavaş tarayın

Pek çoğumuz saçlarımızı ıslakken ya da dolaşık haldeyken aşırı hareketler ile tarama işlemi yapmaktayız. Bu durumda saç kökleri zarar görür ve saçta kırılmalar oluşur. Bu da ileride saç dökülmelerine sebep olacak etkenlerden biridir. İşte bu problemle karşılaşmamak için saçlarınızı yavaşça ve kuru haldeyken taramanız tavsiye edilmektedir. Saçlarınızı tararken geniş dişli bir fırça tercih ederseniz, saçlarınızın sağlığını koruyabilirsiniz.

6.      Kafa Derinize Masaj Yapın

Saç dökülmesini önlemenin yolları içeriklerinde en garip gelen uygulama bu olmuştur. Evet yanlış duymadınız, kafa derisine yapılan masaj da saç dökülmesini önlemede oldukça etkili ve rahatlatıcı bir yöntemdir. Kafa derisine uygulanan masaj sayesinde o bölgede kan akışı hızlanır ve saç köklerine sinyal gönderilmiş olur. Böylelikle saçlarınızın biraz daha kısa sürede uzamasını ve dökülmemesini sağlayabilirsiniz. Masaj esnasında saçlarınızda herhangi bir ürün bulunmadığı takdirde saçlarınız ıslakken ya da kuruyken de bu işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

7.      Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağını kafa derisine sürdüğünüz zaman yağ, kısa sürede saç köklerine işlemektedir. Böylelikle saçı aşırı ısı ve kirlenmeden koruma etkisine sahip olur. Saçlarınıza hindistancevizi yağı ile masaj yapın. Ardından bu şekilde yarım saat kadar bekledikten sonra banyonuzu yapabilirsiniz. Fakat atlanmaması gereken bir nokta ise hindistancevizi yağı herkeste aynı etkiyi yaratamayabilir. Eğer denediğiniz de verimli bir sonuç alamadıysanız diğer yağları da kullanabilirsiniz.

8.      Aloe Vera Kullanın

AloeVera kullanımı saç dökülmesini önlemenin yolları konusunda oldukça etkili bir yöntemdir. İçeriğindekiler sayesinde saçlarınız için doğal bir ilaç olarak da nitelendirebiliriz. Saçtaki hasarlı kökleri onarır ve saçlarınızın güçlenerek daha sağlıklı uzamasını sağlar. AloeVerayı isterseniz tek olarak isterseniz de diğer maddelerdeki yağ ve ya kürler ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz.

Saç dökülmesinin önüne geçebilmek adına yukarıda belirtmiş olduğumuz bu sekiz maddeye başarılı bir şekilde uyarsanız, saçlarınız kısa sürede güçlenecek ve dökülmeler son bulacaktır. Sizlere saydığımız yöntemlerin hepsi doğaldır. Eğer ki daha farklı yöntemler denemek istiyorum derseniz sizler için bir yöntem daha bulduk.

Saç Lazeri ve Etkisi

Saç dökülmesinde sorun yaşayan kişiler için pek çok kurtarıcı alternatif bulunmaktadır. Son zamanlarda ise gelecek vaat eden bir uygulama çıkmıştır. Saç Lazeri ile saç dökülmelerinin önüne geçilir. Aynı zamanda yeni saç köklerinin de oluşmasını sağlar. Saç lazeri tedavisinde kullanılan liot ışınları saç derisine az miktarda temas ettirilir. Bu işlemle saç kökleri uyarılır ve saç hücrelerinin metabolizması hızlanmaya başlar. Tedavi bitiminde ise sizleri sağlığına kavuşmaya başlayan ve kökleri güçlenmiş olan saçlar karşılar.

Saç dökülmesini önlemenin yolları dikkat edildiği takdirde oldukça basit yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Doğal yöntemler dışında yukarıda bahsetmiş olduğumuz saç lazeri tedavisi ile de saçlarınızın eski canlılığına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Eğer saç dökülmesinde sorun yaşıyorsanız saymış olduğumuz maddelerden size uyanları değerlendirebilirsiniz. Sağlıkla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir