Saç Beyazlamasını Önleme Yolları

Normal koşullarda kız ve erkeklerde 30 yaşından sonra saçlarda beyazlık görülmeye başlanmaktadır. Bazı bireylerde beyazlama vakit geçtikçe artık gösterirken, kimisi ise yıllar boyu birkaç tane beyaz saç teli ile idare edebilmektedir. Saç beyazlamasını önleme yolları aslında oldukça kolaydır. Fakat yaşlanma sürecine giren orta yaşlı bireylerde beyaz saç görülmesi normal bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre de sigara içmek ve güneşe fazla maruz kalmak da saç beyazlamasını hızlandıran etkenlerdendir. Saç beyazlamasına sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Saç beyazlamasında en etkili olan durumlar nelerdir, birlikte bakalım.

Saç Beyazlaması Neden Olur?

Saç beyazlamasına sebep olan pek çok etken bulunmaktadır. Normalden daha önce saçlarınızda beyazlama görmenizin nedeni çoğu zaman genetik ile yanıt bulmaktadır. Anne ve ya babanızın saçlarının beyazladığı yaşları sizlerin de o döneme yakın bir süreçte saçlarınızın beyazlamaya başlayacağını belirtir. Bu durum her zaman tutmasa da ihtimalleri göz önünde bulundurabiliriz. Ayrıca stresli, sağlıksız ve düzensiz yaşam koşulları sonucu da saçların beyazlaması oldukça hızlanmaktadır. Tüm bunların önüne geçebilmek adına saç beyazlamasını önlemeyollarını sizler için araştırdık ve uymanız gerekenleri sizler için derledik.

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Saç beyazlaması belli bir yaştan sonra yaşlanmayla birlikte gelen doğal bir süreçtir. Saç beyazlamasını beslenme şeklinizi değiştirerek ve bazı vitaminlerden faydalanarak engellemeniz mümkündür. Beyaz saçın kimyasal olarak çıkmasının nedeni, saç kökünde bulunan melanin pigmentinde meydana gelen azalmadan kaynaklıdır. Vücuda yeterli oranda melanin aldığınızda saç beyazlamasını engelleyebilirsiniz.

Saç beyazlamasını önleme yolları konusunda bizleri, sağlıklı besinler tüketmek bekliyor. A vitamini içeren; koyu yeşil, turuncu ve kırmızı renkteki sebzelerin tüketimi arttırıldığında saçlarınız doğal yoldan güçlenmekte ve beyazlamasının önüne geçilmekte. Aynı zamanda B vitamini tüketimi de bu konuda oldukça etkilidir. B vitamini ile saçlarınız sağlıklı ve nemli kalmaya devam edecektir. Sarımsak ve soğan gibi gıdalar beyaz saç eksikliğine sebep olan melanin deposu olarak bilinmektedir. Bu süreçte sık sık tercih edebileceğiniz sarımsak özlü şampuanlar kullanabilirsiniz ya da direkt olarak sarımsak ve soğan tüketiminizi arttırabilirsiniz. Böylelikle tüm vücut bağışıklığınız da güçlenecektir.

Sağlığınız açısından herhangi bir problem teşkil etmeyen fakat görünüş bakımından genellikle pek memnun kalınmayan bir durumdur saç beyazlaması. Özellikle kadınlar saçlarının beyaz kısımlarını gözükmesini önleyebilmek adına sık sık saçlarını boyattırmaktadır. Bu durum erkeklerde de görülmekte fakat kadınlar kadar değildir. Saçlarınızın beyazlarını kapatabilmek için birçok kimyasala maruz kalıyor ve saçlarınızın sağlığını tehdit ediyorsunuz. Artık buna gerek kalmayacak bir yöntemle sizlerin karşısındayız.

Saç Beyazlamasını Önlemenin Doğal Yöntemi

Saç beyazlamasını önleme yolları içinde en etkili ve kurtarıcı yöntem olarak kullanabileceğimiz bir kür bulunmaktadır. Beyaz saçlarınızı sizler için bir sorun olmaktan çıkaracak doğal ve oldukça sağlıklı bir yöntem bulunmaktadır. Bu karışım kürü sayesinde artık daha genç görünebilir ve yaşlanmanızı erteleyebilirsiniz.

Kinin ve Biberiye Yöntemi

Kinin ve biberiye kullanımı orta yaş kategorisinde olanlarda melanin eksikliğinden dolayı başlayan erken beyazlama problemini önleyici niteliktedir. Saç kökünü uzun süre boyunca pigmentli tutmayı sağlıyor. Böylelikle şikayet ettiğiniz ve her fırsatta boyattığınız saçlarınız artık huzura kavuşabilir ve doğal, yepyeni bir şekilde size eşlik edebilir. Bu yöntem için kullanmanız gereken malzemeler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • 2 su bardağı su
  • 3 çorba kaşığı biberiye
  • 3 çorba kaşığı kinin yaprağı

Yukarıdaki malzemeler elinizde bulunuyor ise hemen işleminizi yapmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle suyunuzu kaynatın. Daha sonrasında ise kinin yapraklarını ekleyin. Ocağın ısısını düşürün ve yaklaşık on dakika boyunca pişirmeye bırakın. Son olarak da biberiyeyi içine ekleyin. Ocağı kapatıp 20 dakika boyunca karışımımızı beklettikten sonra kaptaki sıvıyı güzel bir şekilde süzün. Bu karışımı haftada üç kez düzenli olarak saçlarınızın durulama suyu olarak kullandığınızda, sonuçlarına şahit olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir