Saç Bakımı Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Bay bayan fark etmeksizin dış görünüm açısında en çok dikkatleri çeken şey saçlar olmaktadır. Saçlar ne kadar bakımlı olursa o kadar güzel görünecektir. Saç bakımı düzenli olarak yapılması bir saçın daha sağlıklı olmasına yardımcı olurken daha gür, daha parlak ve daha canlı gözükmesine yardımcı olacaktır. Bu yüzden kişilerin hem saç sağlıklarını korumak hem de daha güzel bir görünüme sahip olabilmek adına bu bakımları gerektiği gibi yerine getirmesi gerekir. Tabi ki saç bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunmaktadır. Kişilerin saçları yağlı yapıda ise yapılacak bakımlar farklı olurken kuru olanlar için daha farklı olacaktır. Sıradan kalitesiz ürünler ile bakım yapmak yerine kaliteli ürünler ile yapılması saçlara daha etki edecektir. Kalitesiz ürünler bir yandan dökülmelere ve kırılmalara da neden olabileceği gözler önünde tutulması gereken noktalardan bir tanesi olmalıdır.

Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlar için bakım yaptırmak adına sürekli kuaföre ya da güzellik merkezlerine gidilmek istenmeyebilir. Bunun için evde doğal yollar ile saç bakımı yapmak hem daha pratik hem de daha uygun olabilir. Evlerde doğal yollar ile bakım yapılırken dikkat edilmesi gereken noktaları gözler önünde bulundurmak yeterli olacaktır. Her saç tipi için uygun olan durumlar;

  • Saçları çok sıcak su ile yıkamamaya dikkat edilmelidir. Her ne kadar duşa girdiği zaman insanlar bol ve kaynar su ile daha temiz olacağına inansa bile yeteri kadar kullanmak yeterli olacaktır. Her gün duşa girmeye de gerek yoktur. Saçın yapısal olarak yağa da ihtiyacı vardır. Bu yüzden günlük duşa girmek saçın yağını ortadan kaldıracak ve daha çabuk kırılan, kuru ve sürekli dökülen bir hale gelmesine neden olabilecek.
  • Saçlara bal ile masaj yapmak saç köklerini besleyecek en önemli etkilerden bir tanesidir. Bal keratin bakımı konusunda en iyi malzemelerden bir tanesidir. Haftada bir kere yapılan ve yarım saat sonra yıkanan bal saç derisi ile saç köklerini besleyerek, daha gür çıkmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olacaktır.
  • Zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı, çam özü terabenti, badem yağı ile haftada bir duşa girmeden bir saat önce saçlara masaj yapmak en iyi bakım aşamalarından bir tanesidir.
  • Saçları kurutma makinesi gibi ürünler ile kurutmak yerine havlu gibi doğal yolları tercih etmek gerekir. Bu daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.
  • Saçları kuru taramak yerine nemli taramak hem daha rahat olacaktır hem de kırılmalara engel olacaktır.
  • Saç bakımı temel kuralı içten dışa doğru olmalıdır. Bu daha rahat bir besleme yapılmasına ve saçların daha az dökülmesine yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir