Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kadınlar için güzelliğin en önemli unsuru saçlardır. Çünkü saçlar güzelliğin ve bakımın imzalarıdır. Herkes uzun ve gür saçlara sahip olmak ister. Bir de parlak olsa ne güzel olur! Fakat bu saçlara sahip olmak o kadar kolay mıdır? Defalarca işlem görmüş bir saç tekrar eskisi kadar parlak olabilir mi? Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bakımlı ve güzel saçlara sahip olmak hayal değildir. Defalarca işlem görmüş dahi olsa düzgünce bakım yapıldığı takdirde eski haline dönebilir. Peki bu bakım nasıl olmalıdır?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Saç bakımı nasıl yapılır?“ sorusu kadar “Saçlar nasıl korunur?” sorusu da oldukça önemlidir. Saçları hava şartlarında korumak için besleyici yağ ve kremler kullanılmalıdır. Çünkü güneş, rüzgar ve yağmur gibi hava şartları saç derisinin kurumasına dolayısıyla saçların zarar görmesine neden olur.
  • Saçları yıkarken sıcaklığın iyi ayarlanması gerekir. Sıcak su hem saç derisini kurutur hem de saçları kurutarak koparak kırılmasına neden olur. Kopan saçlar ne kadar uzarsa uzasın sağlıklı bir görünüme sahip olamayacağı için uzadığı belli olmaz.
  • Şampuan seçimine dikkat etmek gerekir. Doğru şampuan seçimi saçların hem uzayabilmesi için hem de sağlıklı olabilmesi için çok önemlidir. Saç derisinin tipine göre şampuan seçmek gerekir. Kuru saçlara sahip bir kişinin yağlı saçlara uygun şampuan kullanması kepeklenme ve daha çok kuruma gibi sorunlara neden olabilir.
  • Saça uygulanan ısı da boya kadar tehlikeli bir düşmandır. Isı saçların kopmasına neden olur. Saçlar koparak gittikçe güçsüzleşir ve kısalır. Saçlar uzasa bile uzadığı belli olmaz. Ayrıca sağlıklı olarak uzayamadığı için de dökülmeler yaşanır. Bu nedenle fön ve ısılı şekillendiriciler olabildiğince kullanılmamalıdır. Bunun yerine doğal saç şekillendirme yöntemleri kullanılabilir.
  • Saçları kurularken fön makinesi yerine havlu kullanmak, saçları korumak için en doğru eylemlerden birisidir. Fön henüz ıslak olan saça yüksek derecede ısı uygular. Bu nedenle saçlar yavaş yavaş yanar ve kurur. Zamanla kırılır. Bu önlemek için fön yerine havluyla saçları kurulamak gerekir. Fakat havluya sarılı beklemek yerine ara ara havluyla saçın suyunu çekerek saçın kurumasını açık bir şekilde beklemek daha doğru olur. Çünkü saç havluya sarılı olduğu süreçte sıkışır ve geriye doğru düştüğünde kopmalara neden olur.
  • Saç bakımı nasıl yapılır? “ sorusunun en önemli cevaplarından birisi nem dengesini korumaktır. Saçların nemini kaybetmemesi için argan yağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi yağlar saça uygulanır. Bu yağların saçları yağlandırdığı düşünülür fakat bu büyük bir yanılgıdır. Çünkü saçlar ihtiyaç duyduğu nem su da değil yağda saklıdır.
  • Saçları her gün değil 3 günde 1 yıkamak da nemini koruması için uygun bir yöntem olabilir.
  • Saç bakımı nasıl yapılır?“ sorusunun en önemli cevapları arasında beslenme vardır. Dıştan besleme kadar içten beslenmeye dikkat ederek de saçlara bakım yapmak mümkündür. Kolajen ve biotin içerin besinleri tüketmek yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir