Ruh Sağlığı Bakımı

Günümüzde vücut sağlığımız konusunda önlem almak için bolca çaba gösterilse de ruh sağlığı için aynı özen gösterilmiyor. Oysa ki vücut sağlığımız kadar ruh sağlığımız da önemlidir. Aslında her ikisi de birbiri ile bağlantılıdır. Hem vücut hem de ruh sağlığımıza dikkat edersek sorunlar ile mücadele etmemiz de o kadar kolay olacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre, kişinin kendi yeteneklerini kullanabildiği, rutin streslerden kurtulabildiği, toplumuna katkıda bulunduğu ve üretken olabildiği duruma ruh sağlığı diyoruz.

Günümüzde pek çok insan akıl sağlığı sorunları yaşıyor. Ancak pek çok kişi bu sorunları yaşasa da ya kendisi çözmeye çalışıyor ya da bununla uğraşmıyor bile. Günümüzde dahi toplumumuzda yaşanılan psikolojik sıkıntılardan dolayı insanlara psikiyatra ya da psikoloğa gitmiyor. Akıl sağlığı problemlerimiz de tıpkı vücutta yaşadığımız problemler gibidir. O yüzden nasıl grip için doktora gidebiliyorsak aynı şekilde psikolojik sıkıntılarımız için de doktora gitmemizde bir sakınca yoktur.

Hayatımız boyunca pek çoğumuz çok büyük ya da daha küçük ruh sağlığı problemleri ile yüzleşiriz. Okula ilk başladığımızdaki kaygımız, ergenlik dönemi, menopoz, antropoz, yaşlılık, boşanma, maddi sıkıntılar ve sevdiğiniz birinin kaybı. Tüm bunlar ruh sağlığınızı etkileyebilir.

Bunların yanında genetik olarak sahip olduğunuz bir akıl hastalığına sahip olabilirsiniz. Üstelik bu tarz akıl hastalıklarının da hangi dönem ortaya çıkacağı bilinmemektedir.

Akıl sağlığı konusunda sıkıntılar yaşayan kişiler, genellikle çevrelerindeki insanlara tarafından yanlış anlaşılır ve hatta dışlanırlar. İnsan önyargılı bir varlıktır ve bilmediği konularda kendi çıkarımını yapar. Bu çıkarımlar da genellikle ön yargılarla doludur. İnsanlar olarak bilgi sahibi olmadığımız pek çok konuda fikrimiz vardır. O yüzden de akıl sağlığı yaşayan insanları dışlarız. Çünkü onların da bizler gibi olması gerektiğini düşünürüz.

Teşhis ve tedavi ne kadar erken olursa iyileşmeniz de o kadar çabuk olacaktır. Elbette ki bu hastalığınızın durumuna ve derecesine göre değişecektir.

En sıkıntılı akıl hastalıklarında dahi tam anlamı ile tedavi olmasa da yaşanılan semptomları azaltmak ve kontrol altına almak mümkündür. Bu tarz sorunlar yaşayan kişiler toplumun bir parçasıdır. O yüzden de diğer insanlar tarafından dışlanmamalıdır. Akıl hastalığı konusunda sıkıntı yaşayan bireyler topluma kazandırılmalı ve bu konuda aile, okul, işyeri ve toplum gereğini yaparak destek vermelidir. İş dünyasında ve okulda bu bireylere fırsatlar yaratılmalıdır. 

Ruh Sağlınızı Korumak

Öncelikli olarak kendinizi izole etmeyin. Çünkü insan sosyal bir varlıktır. Yakın arkadaşlarınız ve aileniz ile vakit geçirmek ruh sağlığınızı güçlendirmede birebirdir. Ayrıca arada bir doğa yürüyüşlerine çıkmak ve bir spor ile uğraşmak da size psikolojik olarak iyi gelecektir. O yüzden olabildiğince ilgi alanlarınızı çeşitlendirmeye çalışın. Sizin aynı düşünceye sahip insanları bulmak için interneti kullanmanız da mümkündür. Bazı zamanlarda insanlar kendi ile aynı ilgi alanlarına sahip olan, benzer düşünceye sahip kişilere ihtiyaç duyarlar. Geçmiş dönemde bunu yapmak zor olsa da artık nasıl bir düşünceye sahip olursanız olun buna uygun kişileri internet üzerinden bulmanız mümkündür.

Sahip olduğunuz kötü düşünceleriniz sizi kontrol altına almadan önce siz onu kontrol altına alın. İnsanlardan sürekli olarak nefret etmeyin. Çünkü nefret iki ucu keskin bıçak gibidir ve zamanla sizi tüketebilir.

Fiziksel ve ruhsal sağlığınızı koruyarak daha uzun bir hayat yaşamanız da mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir