Normal Diş Fırçası İle Şarjlı Diş Fırçası Farkları

Normal diş fırçası ile şarjlı diş fırçası farkları, yazımız içerisinde detaylı olarak açıklanacaktır. Diş fırçaları söz konusu olduğunda bugünlerde herkesin farklı tercihleri olmakta… Ancak diş hekimlerinin muayenehanesinde vitrinde görmüş olduğunuz yüksek teknolojili şarjlı diş fırçasının, sıradan bir diş fırçasından gerçekten daha iyi olup olmadığı da merak konusu… Bir de AA pil ile çalışan pilli diş fırçaları var tabii… Bunların arasındaki fark nedir? Bu soruya yazımız içerisinde cevap arayacağız.

Normal diş fırçası ile şarjlı diş fırçası farkları, herkes tarafından bilinmemekte… Ancak bu noktada uzmanlar, diş fırçalama tekniğinizin nasıl olduğu, dişlerinizi hangi sıklıkla fırçaladığınız, ne kadar süre ile fırçaladığınız gibi konulara ek olarak diş fırçası tipinin de önemli olduğunu söylemektedir. Diş fırçası tipinin bakteri plağı üzerinde ne derece bir temizlik sağladığının önemi de çok büyük. Bu anlamda hangi diş fırçası tipinin sizin dişleriniz için uygun olduğuna karar verebilmek adına, ne tip diş fırçaları bulunduğunu ve birbirleri arasındaki farkları tam olarak bilmeniz gerekmektedir.

Diş Fırçaları İçin 3 Tip

Normal diş fırçası ile şarjlı diş fırçası farkları, diş fırçalarının bu 3 tipini tanıdığınızda daha açık bir şekilde anlaşılacaktır. Elbette 3 tip diş fırçası da dişleri temizlemek için yeterli ve ideal bir seçenektir. Ancak bu noktada kişinin kullanımına ve ihtiyacına en uygun olan diş fırçası tipinin ne olduğunu belirlemek önemlidir. Dolayısıyla bu farkları anlayabilmeniz ve kendiniz için en uygun olan diş fırçası tipini belirleyebilmeniz adına diş fırçaları için 3 tip fırçadan bahsedeceğiz. Şu an herkesin kendine uygun bir model bulabilmesi adına üç farklı diş fırçası modeli yer alıyor. Bunlar: Şarjlı (sonik dahil) diş fırçaları, sıradan manuel diş fırçaları ve pilli diş fırçalarıdır.

  • Şarjlı Diş Fırçası: Şarj etmek için lazımdır ve prize taktığınız zaman hazır hale gelir. Fırça başlığını her üç ayda bir kez bakımı için değiştirebilirsiniz. Fırça sapını tuttuğunuz süreç içerisinde elektrik ile şarj olan aletlerdir. Şarjlı diş fırçaları ile normal diş fırçası arasındaki farkı büyük olabilir. Kullandıkları temizleme teknolojisi ile ilgilidir. Salınımlı-döner (3D temizlik) ya da sonik teknolojisi bunlara örnek gösterilebilir.
  • Sıradan Manuel Diş Fırçası: Sıradan manuel diş fırçaları, her zaman kullanım sağlayabilirseniz bu yüzden diğerine göre daha pratik olur. Alışık olduğunuz plastik sapa ve fırça başlığında bulunur. Çeşitli naylon fırça kılı bu noktada daha farklı tasarımlarına sahip olan en çok tercih edilen temel diş fırçalarıdır. Bu en yaygın olarak kullanılan diş fırçası tipidir ve kullanımı için herhangi bir şekilde enerji kaynağı gerekmemektedir.
  • Pilli Diş Fırçası: Diş fırçasında bir şekilde motor olmasını asla gerek duymayan bunun yanı sıra şarj edilebilir olan bir modeldir. Bunları kullanmak isteyenler pilli diş fırçalarında istedikleri yerde kullanmak için önemlidir. Aynı şarj edilebilir olan diş fırçaları gibi, pilli diş fırçaları da olan AA pil kullanımları şeklinde olan kullanımları vardır. Bu nedenle, kimi zaman “pilli diş fırçası” şeklinde adlandırılabilir. Tasarımları açısından sıradan manuel diş fırçalarına benzer ancak pilli diş fırçaları fazladan temizlik etkisi sağlayabilmek üzere yeterli vibrasyon sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir