Minimalist Cilt Bakım Rutini Nedir? Nasıl Uygulanır?

Minimalist cilt bakım rutini nedir sorusunu sormadan evvel minimalizm’in ne olduğunu bilmek gereklidir. Minimalizm özellikle son yıllarda popüler hale gelmiş olan hayatın her alanında sadeleşme hareketidir. Bu sadeleşme hareketi cilt bakımında da etkisini göstererek cildin bazı problemlerini kendi kendine onarması beklenerek yenilenmesini amaçlar. Özellikle kimyasal maddelerin cilde olabildiğince az uygulanması ve kendini toparlaması beklenmesi oldukça önemli bir husustur. Öncesinde cilde üst üste bakım ürünü kullananların Minimalist bir şekilde cildine bakım uygulamasının başarılı sonuçlar doğurması ile birçok kişi cilt bakımında olabildiğince az ürün kullanmaya başlamıştır.

Minimalist Cilt Bakım Önerileri

Cilt bakım rutininden evvel dikkat etmeniz gereken başka bir husus bulunur. Bunlardan en önemlisi cilde fazla makyaj ürünü kullanarak cildi yormaktır. Yüze kullanacağınız her fondöten ya da farklı madde gözenekleri tıkayarak cildin çabuk yıpranmasına ve dolayısıyla yaşlanmasına neden olur. Unutmayın ki cildiniz ne kadar çok nefes alırsa o kadar taze ve canlı görünecektir. Minimalist cilt bakım rutini nedir denildiğinde bazı hususlar şu şekilde haddelenebilir;

 • Öncelikle kullanacağınız makyaj malzemesini olabildiğince azaltın.
 • Mecbur kalmadıkça makyaj yapmayın ve cildin nefes almasını sağlayın.
 • Makyajınızı eve geldikten sonra mutlaka cilt dostu bir ürün ile temizleyin.
 • Üzerine yalnızca besleyici bir nemlendirici sürerek günlük cilt bakım rutinini oluşturun.
 • Genel olarak haftanın birkaç günü makyaj yapmayın ve cildin dinlenmesine imkân tanıyın.
 • Düzenli dermatolog kontrollerini yaptırarak cildinizde herhangi bir problem varsa bir uzman tarafından önerilen ürünler ile tedavi edin.
 • Peeling gibi ölü hücreleri arındırarak cildi canlandıran ürünleri düzenli aralıklarla kullanın. Ancak bu ürünler hassas ciltlerde yan etki gösterebilir. Bu hususta tedbirli olun.
 • Çok çeşitli ürün kullanmak cilt için olumsuz etki bırakır. Bu nedenle ürün sayısını azaltın.

Minimalist cilt bakım rutini nedir denildiği zaman ilk akla gelen bunlardır. Ayrıca cildi temizledikten sonra doğal ürünler kullanabilirsiniz. Nemlendirmek için badem yağı, Hindistan cevizi yağı gibi ürünleri kullanmak cilt için doğal seçeneklerden biri olabilir. Ayrıca gül suyu da cildin kendini yenilemesinde yardımcı olan ürünlerden birisidir.

Günlük Minimalist Cilt Bakım Rutini Örneği

Bir günlük sade bir bakım örneğini kendinize uyarlayarak kendi bakım rutininizi oluşturabilirsiniz. Her cilt kendisine has özellikler göstereceği için uyguladığınız bakımı cildinizin sevdiği ürünler ile değiştirmeniz mümkündür. Genellikle minimalizm’i öneren uzmanlar yemeyeceğiniz hiçbir şeyi cildinize sürmeyin diyerek bir cilt bakım felsefesi geliştirmişlerdir.

 • Sabah; öncelikle sabah uyandığınız zaman ilk olarak cildinizi soğuğa yakın bir ılık su ile yıkayın. Cildiniz yağlı bir cilt değilse normalde kullanmakta olduğunuz temiz içerikli bir nemlendirici ile nemlendirin. Makyaj yapacaksanız fondöteni ya da kapatıcıyı daha ince formada olanlardan kullanmaya özen gösterin.
 • Akşam; makyajınızı eve gelir gelmez mutlaka temizleyin. Makyaj temizleme toniğini kullandıktan sonra yüzünüzü yıkayın ve gül suyu damlatılmış pamuk ile silin. Badem yağı ya da avokado yağı gibi doğal içerikli bir yağ ile nemlendirin.
 • Ayda bir; yüzünüze kese yaptırarak peeling uygulayın. Keseden sonra bir peeling uygulayın ve cildinizi nemlendirin. Bu esnada siyah noktalarınız varsa bunları temizleyin.

Minimalist cilt bakım rutini nedir denildiğinde ilk akla gelenler bunlardır. Cildinize iyi bakmanız size uzun vade de her zaman geri dönüşü güzel olacaktır. Ayrıca cilt bakımında her ne kadar dıştan desteklerseniz destekleyin beslenmenize dikkat etmezseniz ciddi cilt problemleri yaşamanız kaçınılmazdır. Bu nedenle cildinize iyi gelecek yiyecekleri tüketmeye özen gösterin. Bunlar özellikle yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, bol su içmek gibi yiyecek ve içeceklerdir. Arada bir günlük detokslar ile vücudunuzun dinlenmesine imkân tanıyabilirsiniz. Cilt bakımında bol su ayrıca önemi bir yere sahiptir. Cildin nemli kalması için en önemli gereksinimlerden birisidir. Minimalist cilt bakım rutini nedir sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan birisi su içmektir. Bu sayede hem ucuz hem de etkili bir şekilde cildin canlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir