Manikür Malzemeleri Nelerdir? Nasıl Seçilir?

Manikür işlemleri tırnak bakımının oldukça önemli bir parçasıdır. Özellikle ölü derilerden kurtularak sağlıklı ve görünüm için bu işlem tercih edilmektedir. Manikür işlemleri yapılmadan önce özellikle tırnakta bulunan ojeleri temizlenmesi gerekir. Ardından ise tırnağın boyutu ayarlanır ve törpü aşamasına geçilir. Sağlıklı eller ve tırnaklar için kullanılması gereken manikür malzemeleri nelerdir? Sorusunun cevabı şöyledir;

  • Tırnak makası, manikür sırasında tırnakları kısaltmak amacıyla gerekli olmaktadır. Kısa tırnaklara manikür yapmak daha hijyenik bir seçenek olacaktır.
  • Tırnak fırçası,  tırnakları temizlemek amacıyla tercih edilen malzemelerden biridir. Evde ya da güzellik merkezinde manikür yapılırken mutlaka olması gereken bir malzeme olmaktadır. Tırnak fırçası oje sürmeden önce kullanılır.
  • Törpü, tırnak kesimini gerçekleştirdikten sonrakeskin kısımlara düzeltmek amacıyla kullanılan malzemeler olmaktadır. Tırnakların törpüleme sonucunda tırnaklarda ayrılma gerçekleşebilir. Ancak törpü ıslak tırnağa yapılamaz.
  • Tırnak eti itici, tırnak etini iten çubuk olmaktadır. Genelde metal cam veya plastikten olmaktadır. Başarılı bir kullanım için tırnak etlerinin yumuşaması gerekir.
  • Tırnak Eti Makası, en önemli manikür malzemeleri arasında yer almaktadır. Tırnak etleri eğer yapışık değil ise bu makası kullanmaya gerek yoktur.
  • Tırnak eti pensi, tırnak eti makası ile birlikte kullanılan etlerde mevcut olan pürüzün  temizlenmesi amacıyla tercih edilmektedir.
  • Kap, El ve ayaklarda yapılacak manikür için 1 adet kap gerekmektedir. Çünkü tırnak etleri ılık suda beklediği takdirde yumuşar.
  • Bez,hijyen oldukça önemli bir konudur. Bundan dolayı ya 2 adet bez kullanılmalıdır.

Yukarıda belirtilen malzemelerin yanı sıra oje, pamuk ve aseton gibi malzemelerle gerekebilir.

Manikür Malzemesi Nasıl Seçilir?

Manikür işleminde kullanılan manikür aletleri ile tırnak ile birlikte tırnak çevresinde bulunan deriyi de etkilemektedir. Bu durumdan dolayı sağlıklı malzemeler seçmek oldukça önemlidir. Birçok firma tarafından sunulan hijyenik manikür malzemeleri ile manikür yapmak daha doğru bir seçenek olacaktır. Bu durumdan dolayı mutlaka manikür malzemeleri kişiye özel olmalıdır. Kullanılan manikür malzemeleri işlem sonucunda da mutlaka steril edilerek bunun ardından  tekrar kullanılabilir bir hale gelecektir. Manikür malzemeleri nelerdir, nasıl seçilir konusunun tüm detayları size sunulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir