Limonla Yapılacak Cilt Bakım Önerileri

Limon cilt bakımında etkin şekilde kullanılan bir maddedir. Hemen herkesin evinde bulunan limon hem ucuz hem de kolay bulunan bir ürün olduğu için çok tercih edilmektedir. Bu nedenle limonla yapılacak cilt bakım önerileri oldukça çeşitlidir.

Limonun Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Limon cildi aydınlatır. Soluk bir cilde sahip kişiler cilde limon bakımı yaparak cildinin daha aydınlık bir görünüme kavuşmasını sağlayabilir.
 • Limonun bir diğer etkisi ise dişleri beyazlatmasıdır. Limon dişlere karbonatla birlikte uygulandığında dişleri beyazlatmaktadır.
 • Limon ciltteki yağı emmektedir. Ciltte yağdan kaynaklı çıkan siyah noktaların yok edilmesinde bu nedenle limon kullanılabilir.
 • Saç rengini açmak isteyenler limon kullanabilir. Limon güneşle bir araya geldiğinde saç renklerinde açılmayı sağlamaktadır.
 • Limonla yapılacak cilt bakım önerilerinden bir diğeri ise tırnaklara sürmektir. Bu yöntem gece yatmadan önce uygulanır ve bekletilirse daha etkili olur. Bu yöntem parmakların yumuşamasını ve tırnakların güçlenmesini sağlar.
 • Limon kuru ciltlerde uygulanarak cildin nemlenmesini sağlar.
 • Ciltteki akneleri yok eder ve çıkmamasını sağlar.

Limonla Yapılabilecek Tarifler Nelerdir?

Limonla cilt bakımı için yapılabilecek çok fazla tarif bulunmaktadır.

 1. Cildi parlatan bal ve limon maskesi: 1,5 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı limonu karıştırarak elde edilen maske yüze uygulanarak daha parlak ve canlı bir cilde sahip olunabilir.
 2. Akneler için limon maskesi: 1 yumurta beyazı ve 1 çay kaşığı limon karıştırılarak elde edilen akne maskesi, ciltteki aknelerin yok olmasını ve uzun bir süre çıkmamasını sağlar.
 3. Kepek gideren limon maskesi: Limon maskeleri sadece yüze değil saçlara da uygulanabilmektedir. Saçta kepek sıkıntısı çeken kişiler bu tarifi uygulayarak saçlarındaki kepeklerden kurtulabilmektedir. 2 yemek kaşığı limon suyu, 2 yemek kaşığı ve 2 yemek kaşığı su karıştırılarak saça masaj yaparak uygulanır. Saçın her yerine nüfuz etmesi sağlanır. Saç nemli bir havluyla sarılarak 20 dakika bekletilir. Daha sonra durulanabilir. Maske düzenli bir şekilde hafta bir yapılarak etkisi görülebilir.
 4. Limonla yapılacak cilt bakım önerilerinden bir diğeri ise limon peelingi: Bir çorba kaşığı ile limon suyu ile iki çorba kaşığı bal bir tencere ısıtılır. Biraz karıştırıldıktan sonra ocaktan alınarak soğuması beklenir. Soğuduktan sonra cilde uygulanır. 20 dakika bekledikten sonra su ile yıkanır. Bu peeling düzenli bir şekilde yapıldıktan sonra ciltteki parlaklık ve tazelik kullananları şaşırtmayı başaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir