Lens Seçimi Nasıl Yapılır?

Gündelik hayatta bazı sebeplerden dolayı pek çok insan lens kullanmayı tercih etmektedir. Peki bu süreçte lens seçimi nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir? Lens hakkında bilmediğiniz her şeyi yazımızın devamında görebilirsiniz. Böylelikle eğer lens kullanma gibi bir düşünceniz varsa sizler için faydalı olacağını umuyoruz.

İnsanlar Neden Lens Kullanır?

Lensler aslında görme problemi olan insanların gözlükten kurtulma yolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Görme bozukluğu yaşayan pek çok insan doktor kontrolü dahilinde lens kullanmaya başlamaktadır. Aynı zamanda keyfi olarak göz renginizi değiştirmek istiyorsanız, artık bunu gerçekleştirmek lensler sayesinde çok kolay hale geldi. Fakat lensler de kendi aralarında ikiye ayrılmaktadır. Bu süreçte seçim yaparken akıllara lens seçimi nasıl yapılır, sorusu gelmekte ve cevabını öğrenmek istiyorsanız yazımıza devam edelim.

Lens Çeşitleri nelerdir, hangi amaçlarda kullanılır?

Lens kullanımının pek çok farklı sebebi olduğu gibi lenslerin de bu bağlamda çeşitleri bulunmaktadır. Genel olarak iki tür lens vardır. Bunlardan biri yumuşak lens, diğeri ise sert lens olarak adlandırılmaktadır.

Yumuşak Lens

Yumuşak özellikte olan lensler genellikle miyop ve ya hipermetrop rahatsızlığı olan hastaların kullanması için uygundur. Aynı zamanda yine yumuşak lens kategorisinde yer alan torik lensler de vardır. Bu lensler sayesinde astigmat problemi yaşayan bireyin görme duyusu rahatlar.

Keyfi olarak göz rengi değiştirmek isteyen bireyler için de yine yumuşak özellikli lensler uygun görülmektedir. Yine de öncesinde doktor kontrolünden geçmek önemlidir.

Sert Lens

Sert özellikli lensler ise etrafını tam olarak göremeyen hastalar için uygundur. Bulanık görme sorununu çözerken hastaların gözlükten kurtulmasını ve iki gözle etrafa net bir şekilde bakabilmesini sağlamaktadır. Bu lensler ortalama üç yıl kullanım gerektirmektedir.

Lens Seçimi Nasıl Yapılır?

Lens seçimi nasıl yapılır ya da nasıl yapılmalıdır desek daha doğru olur. Lens gözlük gibi kolaylıkla takıp çıkarabileceğimiz bir ürün değil, tıbbi bir malzemedir. Bu yüzden size doğru olan lensi seçerken öncelikle bir göz doktoruna gitmeniz gerekmektedir. Göz doktorunuzun yapmış olduğu muayene diğer basit kontrollere benzememekte ve tüm göz yapınız da dahil incelenmektedir. Böylece size en uygun olan lens tipi seçilmektedir. Gözünüze uygun olarak düşünülen lensi aldıktan sonra nasıl kullanılması ve takılması gerektiğini doktorunuzdan iyice öğrenmeniz gerekmekte. Aksi halde lensi takarken gözünüze zarar verebilirsiniz.

Doktorunuz tüm işlemlerden sonra size bir haftalık bir süre tanıyacaktır. Bunun sebebi ise lensin size uygun olup olmadığını ve eğer göz probleminiz varsa bunu çözüme kavuşturduğundan emin olabilmek adına yapılmaktadır. Eğer bu bir hafta içerisinde aşağıda belirtmiş olduğumuz durumlardan biri gerçekleşirse, lens size uygun değil demektir.

  • Göz kırparken lensin kaydığını hissetmek
  • Lensin kenarlarını hissetmek
  • Eğer lens uzağı görmek içinse, yakını kusurlu görürsünüz
  • Baş ağrısı ve sürekli göz yorgunluğu
  • Gözde yanma ve kaşınma

Eğer yukarıdaki belirtileri taşıyorsanız gözünüzdeki lens size uygun değil demektir. Bu durumla karşılaşmak doktor kontrolünden sonra çok az bir ihtimal taşımaktadır fakat sağlık için yine de dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Lens seçimi nasıl yapılır sorusu oldukça kapsamlı bir sorudur. Lensinizi seçerken sadece gözünüzün şekline uygun olduğuna değil aynı zamanda kendi göz renginize ve göz hassaslığınıza da dikkat etmeniz gerekmektedir. Açık göz rengi ve koyu göz rengi için uygun olan lens seçenekleri bulunmaktadır.

Açık Göz Rengine Sahip Bireyler İçin Lens Seçimi

Özellikle açık göz rengine sahip olan bireyler, lens seçerken zorluk yaşamaktadırlar. Bu göz rengine sahip bireylere daha çok hareli olan lens tipleri uygun görülmektedir. Hareli lens kullanımı bireyin kendi göz renginin başarılı bir şekilde muhafaza edilmesini sağlamaktadır. Açık göz rengine sahip olanlar için özellikle gri ve yeşil tonlarında lensler tavsiye edilmektedir. Böylelikle kendi göz renginiz ve lens uyum içinde olacaktır.

Koyu Göz Rengine Sahip Bireyler için Lens Seçimi

Dünya genelinde koyu göz rengi birey sayısının yoğun olması ile bu bireyler için lens alternatifi de oldukça fazladır. Herhangi bir renkte lensi kolaylıkla takabilir ve lensin rengi ile uyum yakalayabilirler. Lens seçimi nasıl yapılır konusunda da açık göz rengine sahip bireylere göre daha şanslıdırlar. Genellikle bu bireyler için haresiz lensler tavsiye edilmektedir.

Tüm bu koşullar sonrasında lens seçiminizi gerçekleştirdikten sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise lenslerinizi oldukça hijyenik ortamlarda saklamanızdır. Aksi halde gözünüzde problem yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda bir lensi çok uzun süre kullanmanız sağlık ve hijyen açısından iyi değildir. Lensiniz gözünüzdeyken uyuyamaz, yüzemez ve ya duş alamazsınız. Sonuç lensinizin kaybolması ya da gözünüzde bir sorunun çıkması ile sonuçlanabilir. Bu konuda göz sağlığınıza dikkat etmeniz önemlidir. Hijyenik olması açısından günlük, haftalık ya da aylık olarak takılan lensler bulunmaktadır. Bunları tercih ederek göz sağlığınızı da korumuş olursunuz. Günlük lensler tek kullanımlıktır fakat bütçenize fazla gelirse diğer uygun fiyatlı seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir