Kuru Havalarda Boğaz Bakımı

Özellikle son seneler pek çok şehirde düşük bağıl nem yaşanmaktadır. Yaz aylarından sonbahara doğru geçişlerde pek çok insanda boğaz kuruluğu, düşük bağışıklık sistemi ve ateş ile ilgili sorunlar yaşanmaktadır. Bu oldukça doğal bir durumdur. O yüzden mevsim geçişlerinde ve kuru havalarda boğaz bakımına ekstra özen gösterilmelidir. Bağışıklık sisteminizin zayıflamaması amacı ile vücudunuzu olabildiğince nemlendirmeye çalışmak ve tuzdan uzak durmaya çalışmak iyi bir önlem olabilir.

Kuru Havanın Neden Olduğu Problemler

Kuru hava, vücut durumunuza göre solunum yollarında sorunlara neden olabilir. Bunun yanında kirli havada bulunan maddelerin yayılması da daha kolay olur. Aynı zamanda kuru hava alerjik reaksiyonlara da sebep olabilir.

Burnumuz genelde bir hava filtresi görevi görür. O yüzden de mevsimlere göre tahriş olma hatta kanama durumu görülebilir. Cildimiz de kuruyan düşük nemlerden etkilenmektedir. Tüm bunlara rağmen kuru boğaz durumu geçicidir. İklime ek olarak, başka koşullarda boğaz kuruluğuna sebep olabilir. Gün içinde çok az sıvı tüketmek ve sesinizle ilgili çalışmalar yapmak gibi sebepler buna sebep olabilmektedir.

Bunlar ile birlikte tütün ürünleri ve alkol tüketimi de boğaz sorunlarına neden olur. Özellikle sigara bu konuda başı çekmektedir. Özellikle kış aylarında tüketilen sigara yaşanılan griplerin haftalar hatta aylar sürmesine neden olur. Bu yüzden normalde sigara içmeyen kişiler bir haftada gribi atlatırken sigara içen kişi haftalarca bununla mücadele eder.

Kuru havanın verdiği zararlardan biri de reflüdür. Reflü boğazınızda sorunlara, ağrılara ve boğulmalara sebebiyet verebilir. Tüm bunların yanında kullanılan antidepresanlar ve ağrı kesiciler de boğazda sıkıntılara neden olabilir. Eğer kullanımdan kaynaklı bir şikayetiniz olursa direkt olarak doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

Tüm bu durumları göz önüne olarak sorunun nedenlerinin farkında olarak önlemlerinizi almaya çalışın. Boğaz bakımı da güzellik bakımları kadar önemlidir. Her şeyden önce sağlığın geldiğini unutmamak gerekir. Düzenli olarak boğaz bakımınızı yapmanız günlük hayatınızda da sizi rahat ettirecektir. Özellikle bolca konuşmanız gereken bir iş yapıyorsanız kesinlikle buna dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda tüm dünyaya saran Covid-19 salgını ile birlikte boğaz bakımı yapmak neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Bunları göz önünde bulundurarak bakımlarınızı ihmal etmemek sizler için oldukça faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir