Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Kuru ciltler için bakım önerileri, sağlıklı ve genç bir cilde sahip olabilmek adına son derece önemlidir. Düzenli olarak cilt bakımı yaptığınızda hem sağlıklı hem de genç bir cilde sahip olabilirsiniz. Ancak cilt bakım uygulamasına geçmeden önce dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır; o da cilt tipini doğru bir şekilde belirlemektir. Eğer cilt tipine uygun olan bakımlar yapılmaz ise ciddi cilt problemleri ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Kuru ciltler için bakım önerileri doğru bir şekilde takip edilmediğinde ve cilt tipi doğru belirlenemediğinde, yaşanabilecek en basit sorun yağlı bir cildiniz olmasına rağmen kuru cilt bakımı uygularsanız cildinizdeki yağ miktarı çok fazla artış gösterebilir. Bunun tam tersi şekilde kuru bir cilt şekliniz varken yağlı veya karma ciltlere uygun olan bakım önerilerini uygularsanız, cildinizi daha da fazla kurutmaya ve türlü cilt sorunlarının oluşmasına neden olabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri: Kuru Cilt Belirtileri

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri: Kuru cilt belirtileri hakkında yazımızın bu kısmında bazı önemli noktalara değineceğiz. Cilt kuruluğunun başlıca nedeni cildin üst tabakası olan epidermiste yeterli kadar su bulunmamasıdır. Kuru ciltler içerisinde gerekli olan nem ve yağa (lipitlere) sahip olunmadığı için pul pul dökülmeler meydana gelebilir. Dış etkenler olarak soğuk ya da sıcak havaya, neme, ani hava değişikliklerine ya da rüzgara çok daha hızlı tepki verirler.

Daha sonrasında hassasiyet sebepli kızarıklıklar oluşur ve daha çabuk tahriş olma meydana gelebilir. Ayrıca sık sık bir şekilde kaşıntı sorunu yaşanabilmektedir. Bu durumda egzaman olma ihtimali çok daha yüksek olmaktadır. Bununla beraber cilt rengi üzerinde koyulaşmalar oluşabilir. Bunun nedeni kaşıntı problemiyle birlikte cildin tahriş olmuş olmasıdır. Eğer bu belirtilerin pek çoğu sizin cildinizde meydana geliyorsa cilt tipiniz kuru demektir.

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

Kuru ciltler için bakım önerileri nelerdir? Kuru cilde sahip olan kişilerin ciltlerinin daha fazla kuruyup gözeneklerinin kapanmaması için dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu öneri ve adımlar uygulandıktan sonra kuru cilt için ideal sonuçlar elde edilebilir. Kuru cilt sahibi olanların dikkat etmesi gereken noktalar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Öncelikle düzenli su tüketmeniz gerekmektedir. Günlük en az 2.5 litre kadar su tüketmeniz kuruluk problemini gidermeniz noktasında size oldukça yardımcı olacaktır.  
 • Güneş koruma faktörü yüksek olan ürünleri, dört mevsim kullanmanız gerekir. Ayrıca bu ürünleri makyaj yapmadan önceki süreçte de kullanmayı ihmal etmemelisiniz. 
 • Gece ve gündüz için kullanılan kremler dışında cildinizin nem dengesini sağlamaya yardımcı olacak maske ve serumlardan faydalanmalısınız. 
 • Belirli periyotlarda doğal yağ ve maskeler uygulayarak cilt bakımınızı desteklemelisiniz.

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri: Cilt Kuruluğuna Neden Olan Faktörler

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri: Cilt kuruluğuna neden olan faktörler konusunda bazı önemli noktalardan bahsetmek istiyoruz. Cildinizin kurulaşmaması ya da mevcut kuruluğunun giderilmesi açısından dikkat edilmesi gereken ve cilt kuruluğuna sebep olan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Karma ya da yağlı olan bir cilde sahip kişilerde de cilt kuruluğu görülebilmekte ve bu konuda gerekli önlemler alınmazsa aynı kuru ciltlerde oluşan problemler gibi bazı olumsuzluklarla karşılaşılabilmektedir. 
 • Ph değeri, cilt tipine uygun olmayacak temizleme ürünleri kullanmak da cilt kuruluğuna neden olabilmektedir. 
 • Sert yapısı olan sabunlar ile cildi yıkamak, kuruluk nedenlerindendir. 
 • Korumasız çok sıcak veya çok soğuk havaya maruz kalmak, cildi kurutabilir. 
 • Çok yüksek sıcaklıkta olan sularlayıkanmak-duş almak, cildi kurutan faktörlerdendir. 
 • Nem oranı çok fazla düşük olan bölgelerde bulunmak da ciltte kuruluğa sebep olabilir. 
 • Kullandığınız bazı ilaçların yan etkileri sebebiyle cildiniz kuruyabilir. 
 • Cilt tipinize uygun olmayan cilt bakımı uygulaması yapmak da ciltte kuruluğa neden olan faktörlerdendir. 

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri: Günlük Bakım Uygulaması

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri: Günlük Bakım Uygulaması hakkında da bazı önerilerde bulunalım!.. Her cilt tipi için nemlendirme öncesindeki en önemli adım, elbette cilt temizliği olmaktadır. Ancak bu adım, kuru ciltler için diğer tip ciltlere nazaran çok daha önemli olmaktadır. Çünkü kuru ciltler üzerinde mikrop ve bakteriler daha kolay çoğalabilmektedir. Bunun nedeni ise cildin kuru olmasından dolayı gözle görünen ya da görünmeyen çatlamaların oluşmasıdır.

Dolayısıyla eğer kuru bir cilt tipiniz varsa uygulamanız gereken günlük bakımınıza, cildinizi cilt tipinize uygun olan bir yıkama jeli veya temizleme sütü ile temizleyerek işleme başlamalısınız. Temizlemenin ardından da cildi sık sık değiştireceğiniz bir kağıt havlu veya havlu ile iyice kurulamalısınız. Ardından cildinizin yağlanmasına neden olmadan nemlendirecek ve tüm gün nemli kalmasını sağlayabilecek bir nemlendirici uygulamanız gerekmektedir. Nemlendirici seçimi yaparken, yüksek güneş koruma faktörü olmasına dikkat etmeniz cildinizin sağlığı açısından önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir