Kozmetik Ürün Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kozmetik ürünleri deyince aklımıza öncelikle kadınlarımız gelse de gittikçe yaygınlaşan bu ürünleri erkeklerde kullanmaya başladı. Hemen hemen yaşantımızın her alanında kullandığımız bu ürünleri düşününce akıllara ilk gelen, kozmetik ürün seçerken nelere dikkat edilmelidir? Bu ürünleri alırken içeriğine, organik olup olmadığına, raf ömrüne, alerjimiz olup olmadığına dikkat ediyor muyuz? Böylesine geniş seçenek sunan sektörün içinde seçim yapmak elbette kolay olmayıp, doğru ürünü bulmak bazen karmaşık olabilir. Servet harcayıp memnun kalmadığınız yetmiyormuş gibi ciddi yan etkileri olan ürünlerin yanı sıra, çok uygun fiyatlara aldığınız ürünlerin derdinize deva olduğu günleri elbette sizlerde yaşamışsınızdır. Bu durumda bu kozmetik ürünlerini fiyatına göre değil, içeriğini mutlaka ciddiye alıp araştırmamız gerçeğini ortaya koyuyor.

Ürünlerin yanlış kullanılmasıyla, çevresel faktörlerinde etkisiyle cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Peki bu içeriklerde nelere dikkat etmeliyiz?  Gelin kozmetik ürün seçerken nelere dikkat edilmelidir? Sorusuna beraber cevap arayalım.

1- Cilt Tipinizi İyi Tanıyın.

Kozmetik ürünlerinin içeriği kadar cilt tipinize uygun ürün seçmekte bir o kadar önemlidir. Cilt tipleri yağlı kuru ve karma cilt tipi olarak 3 kategoride incelenebilir. Özelliklede cilt makyajında kullanılan kozmetik ürünlerinin cilt türüne dikkat edilip seçilmesi önemlidir. Örnek vermek gerekirse yağlı cilt tipine sahip bir kişi, yağlı ciltler için üretilmiş bir fondöteni kullandığında yağlı olan cildi gitgide daha da yağlanıp akne gibi sorunlara yol açabilir. Aynı şekilde kuru cilde sahip olan bir kişi kuru ciltlere özel üretilmiş formüllü bir ürünü kullandığında cildi ihtiyacı olan nemi karşılayamadığından daha fazla kuruyacak hem de renkli kozmetik ürünlerinde çatlama gibi sorunlarla karşılaşıp üründen verim alamayacaktır. Bu yüzden kuru ciltli olanlar kuru ciltlere özel formüllü, yağlı ciltli olanlar yağlı ciltlere özel formüllü ve karma ciltli olanlar karma ciltlere uygun üretilmiş formüllü ürünleri kullanmalıdır. Bu nedenlerden cilt tipinizi iyi tanıyın ve dikkate alın.

2- Kozmetik Ürünlerini Test Etmeden Almayın.

Çoğumuz reklamlardan gördüğü ya da tavsiye üzerini iyi olduğunu düşündüğü ürünleri tercih eder. Bu noktada dikkat etmediğimiz diğer bir nokta alerjen faktörlerdir. Ürünleri kullanmaya başlamadan önce mutlaka test etmeliyiz.Kozmetik Ürünlerini test etmeden almayın.

Nasıl mı yapacağız? Bileğimizin iç kısmında az miktarda ürünü deneyip 72 saat gözlemlememiz gerekiyor. Genellikle 72 saat alerjik reaksiyona yol açmazsa,önümüzdeki günlerde alerji olasılığı olmakla birlikte düşüktür. Özellikle hassas ve alerji sorunu olan insanlar bu uyarıya dikkat etmelidir. Ayrıca ekonomik olarak bu süreç sizleri sıkıntıya sokacaksa, mağazalardan istediğiniz ürünün testerını deneyebilir böylece size uygun olmayan ürüne hem ücret ödememiş hem de ürünü deneme fırsatını yakalamış olursunuz.

3- Orijinal Olmayan ve Bandrolsüz Ürün Tercih Etmeyin.

Çoğu markanın taklit ürünlerini küçük dükkanlarda, bijuterilerde hatta pazarlarda bile görüyoruz. Herkesin renkleriyle ve fiyatıyla dikkatini çeken bu ürünlerden satın almak kesinlikle yanlıştır. Hem içerik bakımından hem de hijyen kurallarına uymayan ortamlarda üretilen bu ürünler sizi erken yaşlandırdığı gibi cildinizde ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Orijinal olmayan ve bandrolsüz ürün tercih etmeyin. Ayrıca kullandığınız hiçbir ürünle fiyat performans açısından karşılaştıramayacağınız bu ürünler zamanla cildinize hasar verdiği gibi bütçenizde de ciddi sıkıntılar yaratmaya başlayacaktır. Orjinalliğinden emin olduğunuz ürünleri bile faturasız ve bandrolsüz tercih etmeyin.

4- Ürünlerin Son Kullanma Tarihlerine Dikkat Edin.

Aldığınız ürün her ne olursa olsun ürünlerin son kullanma tarihine dikkat edin. Söz konusu kozmetik ürünleri olunca bu konu daha da ciddiye biniyor. Son kullanma tarihi geçmiş toksik madde içeriği ile cildinizde ciddi alerjilere neden olabilen bu ürünler cildinizde ciddi hasara yol açacaktır. Son kullanma tarihi geçen bir kozmetik ürününü raf ömrü tükenmiş bir kutu süt içmek gibi düşünmeliyiz. Bu yüzden ürünleri alırken sadece son kullanma tarihine değil, ayrıca tüketeceğiniz tahmini süreyi belirleyip hesaplamamız ve ekonomik boy ürünler fiyatlarıyla ne kadar cazip gelse de uzak durmamız gerektiği gerçeğini ortaya koyuyor. Ayrıca içeriğinde paraben olan maddelerden uzak durmalıyız. Çünkü raf ömrünü uzatmak için kullanılan paraben, çok ciddi bir kimyasaldır.

5- Riskli Gruptaysanız Daha Dikkatli Olun.

Alerjiye elverişli bir cildiniz varsa kozmetik ürünlerini kullanırken iki kat daha dikkatli olmalıyız. Mesela çeşitli sebeplerden vücudunuzun herhangi bir yerinde kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık ya da sivilcelenme gibi problemleriniz varsa içeriğe daha fazla önem vermeniz, aldığınız ürünleri daha verimli kullanmanızda faydalı olacaktır. Ayrıca gebeler ve bebek emzirenlerde risk faktöründedir. Sıklıkla kokulu kozmetik ürünleri gebelerin, bebeklerin ve gelişim çağındaki çocukların gelişimini olumsuz etkilediğinden bu ürünleri kullanmaktan kaçınılmalıdır.Riskli gruptaysanız daha dikkatli olun.

6- Organik Ürünleri Tercih Etmeye Özen Gösterin.

Bitkisel kaynaklardan elde edilen, insan sağlığına ve çevreye dost ürünleri kullanmak hem sizin için hem de doğa için faydalı olacaktır. Tamamen doğal içeriğe sahip olan ürünleri alamıyorsanız; içeriğinde sentetik madde içeriği normale oranla daha az ya olan ürünleri tercih etmeniz önerilir. Ayrıca tercih ettiğiniz ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Sürekli kullandığınız memnun kaldığınız cildinize reaksiyon göstermeyen sağlıklı olduğundan emin olduğunuz daha önce kullandığınız aynı marka ürünleri kullanmakta sizler için faydalı olacaktır. Bu yüzden organik ürünleri tercih etmeye özen gösterin.

 Kozmetik ürün seçerken nelere dikkat edilmelidir? Sorusuna beraber cevap ararken yukarıda saydığımız maddelere dikkat ettikten sonra bireysel olarak dikkat etmemiz gereken birkaç maddeye de göz atalım.

  • Yatmadan önce mutlaka yüzünüzü temizleyin. Kullanılan ürünler yüzde çok uzun süre kalmamalıdır. İyi bir makyaj temizleyici ya da nemlendirici içerikli bir sabunla güzelce temizlenmeli ve nemlendirilmedir.
  • Makyaj yapmadan önce cildinizi mutlaka makyaja hazırlayın. Ölü derilerden arındırın ve cildinizi nemlendirin.
  • Arkadaşlarınızın makyaj malzemelerini kesinlikle kullanmayın. Bu enfeksiyon durumlarından ve çeşitli bulaşıcı hastalıktan kaçınmanız için çok önemlidir.Kozmetik ürünlerinin yanı sıra fırça, pamuk, sünger gibi makyaj yaparken kullandığımız eşyaları da kullanmamalı, hijyeni konusunda dikkatli olmalıyız.
  • Cildinizdeki yaraları makyaj ürünleri ile kapamaya çalışmayın. Bölgede enfeksiyon oluşabilir ve daha şiddetli bir hal alabilir.
  • Kullandığınız kozmetik ürünlerini saklama koşullarını dikkate alıp saklayın. Doğru muhafaza etmek ürünlerin ömrünü uzatıp, bozulmasını önler.
  • Cildimizi haftada 1 kez temizlemeli, tonik, peeling, maske uygulaması yapmalıyız. Böylece cildimiz nem dengesini kaybetmeyip canlanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir