Koltuk Altı Karartısı Nasıl Geçer?

Limon, koltuk altı kararması denildiğinde akla ilk gelen yöntem denilebilir. Bu doğal yöntem yüzyıllardır çeşitli uygarlıkların kadınları tarafından uygulanmıştır. Duşa girmeden otuz dakika öncesinde limon koltuk altına uygulanabilir. Düzenli olarak uygulanacak olan bu işlem sonucunda koltuk altı kararmasının geçtiğini görebilirsiniz.

Portakal Kabuğu da bilinen bir diğer yöntemdir. Kabuklar önce güneşin altında minimum bir hafta olmak üzere bekletilip, kurutulur. Kuruyan kabuklar blenderdan geçirilerek toz haline getirilir. Gül suyu ve süt ekleyerek bir karışım oluşturabilirsiniz. Bu karışımı da banyodan 15 dakika önce uygulamanız yeterli olacaktır. Dilerseniz öğütülmüş portakal kabukları içerisine limon suyu sıkabilir, bu karışımı da 15-20 dakika bekleterek durulayabilirsiniz.

Patates de püre haline getirilerek koltuk altına uygulanabilir. Haşlanmış bir miktar pirinç ile haşlanmış patates karıştırılarak bir karışım elde edilir. Elde edilen bu karışım koltuk altına sürülüp streçlendikten sonra 1 saat kadar bekletilmelidir. Bir saat bekletilen bu karışım ardından durulanır. Bu işlem istenilen sıklıkta uygulanabilir, herhangi bir yan etkisi yoktur.

Karbonatla ılık suyu karıştırarak da koltuk altınıza gün aşırı bir şekilde uygulayabilirsiniz. Doğada bilinen en etkili beyazlatma yöntemlerinden birisi karbonat kullanmaktır. Karbonatı gül suyuyla karıştırmak da koltuk altı kararmaları için faydalı olur. Karbonat karışımları çok sık tekrar edilmemeli ve 10 günde bir uygulanmalıdır.

Lor peynirle birlikte yoğurdu karıştırmak da faydalı olacaktır. Karışım hazırlanıp yoğun bir kıvam alması sağlanır. 20 dakikalık bir süre koltuk altında bekletilen bu karışım ardından ılık su ile durulanır.

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

  • Jilet kullanımıyla tüylerin alınması koltuk altı kararmasına sebep olur. Kıl kökleri koyu renk olarak gözükür.
  • Tüy dökücü kremlerde de bulunan bir madde koltuk altı kararmalarını tetikleyecek bir biçimde olabilir.
  • Ağdalar ise sıcak bir biçimde cilde uygulandığı için uygulandığı noktada yanıklara ve buna bağlı olarak renk farklılarına sebep olabilir.
  • Hamilelik, menopoz gibi hormonel değişimlerin had safhada olduğu dönemlerde melanin adı verilen bir hormon salgılanır. Bu hormon leke oluşumunu tetikler.
  • Eğer kişi dar kesim kıyafetler tercih ediyorsa da bu şikayeti yaşayabilir. Dar kesim kıyafetler cilde fazla temas edeceğinden cilt kendini korumak isteyecektir. Bu sebeple de gelen tüyler köklerini koyu renk olarak çıkaracaktır.
  • Diyabet, sigara, doğum kontrol hapları da koltuk altı kararmalarına sebep olur.
  • Deodorantın direkt olarak koltuk altına kullanılması da bir diğer nedendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir