Kolajenin Cilde Faydaları

Kolajen vücudumuzda en çok bulunan proteindir. Birçok çeşidi bulunmakla birlikte bu çeşitler kan, kemik, kas gibi bölümlerde değişiklik gösterir. Eklem bölgelerinde yoğunca bulunur ve kemiklerin birbirine tutunmasında büyük rol oynar. Vücudumuzda çok fazla bulunmasından da anlaşılacağı gibi kolajenin cilde faydaları saymakla bitmez. Kolajen vücudumuzda üretilir. Ve bu üretim sürekli devam eder. Fazla yaş ilerledikçe bu üretim zamanla yavaşlar. Bu durumda vücuda dışarıdan kolajen desteği almak gerekebilir.

Kolajenin Faydaları Nelerdir?

Gevşek bir cilt ve zamanla oluşan kırışıklıklar kolajen eksikliğinin habercisidir. Vücuda kolajen tekrardan yüklenmeye başlandığında cilt daha parlak ve sağlıklı gözükür, pürüzsüzlük artar, hücreler yenilenir ve onarılır.

Kolajen eklemlerin daha rahat hareket etmelerini sağlar. Kolajen eksikliği olduğunda vücutta eklem ağrıları başlar. Düzenli kolajen kullanımında ise yaşlanma nedenli eklem ağrıları azalır. Vücut gençleşmeye başlar. Yapılan son çalışmalar ile birlikte kolajenin eklem bozuklukları tedavisinde de kullanılabileceğinin farkına varılmıştır.

Zararlı maddelerin vücuttan atılmasında da yine kolajen büyük bir rol oynamaktadır. Kolajenin cilde faydaları dışında sindirime de faydaları bulunur. Kolajen proteinlerin parçalanmasına yardımcı olarak bağırsak astarlarını da rahatlatır. Kolajen düşüklüğünde bağırsakta hastalıklar meydana geldiği gözlemlenmiştir.

Özellikle sporcuların işine yarayacak bir diğer faydası ise kolajenin kas ve kemik kütlesinde artış sağlamasıdır. Ayrıca metabolizmayı da hızlandırıcı bir etkisi vardır. Yağın vücutta daha çok kullanılmasını sağlayarak yağ yakımın da arttırır.

Kolajenin cilde faydalarının yanı sıra saça, dişe ve tırnaklara da büyük faydaları vardır. Çünkü bu üç yapının yapı taşı kolajendir. Vücuda kolajen alındığı sürece bu yapılar hasar görse bile kolajen tarafından onarılır. Tırnak kırılmaları, saç dökülmeleri, diş hassasiyetleri gibi sorunlar yaşayan kişiler kolajen alarak bunu ortandan kaldırabilir.

C vitamini de kolajen üretimini arttırmaktadır. Bu nedenle C vitamini tüketimi doğal kolajen takviyesi için önemlidir.

Kolajenin Cilde Faydaları

Her gün düzenli olarak kolajen kullanıldığında cilde büyük etkileri olur. Kolajenin cilde faydaları arasında en büyüğü kırışıkları azaltmasıdır. Bunun nedeni kolajenin kan akışını hızlandırmasıdır. Deri altında kan akışı hızlandıkça çizgiler de zamanla azalır. Kırışıklıktan şikayetçi kişilerin kolajen  kullanması tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir