Kişisel Bakım Ürünleri

Kadın ve erkekler içinde, genel olarak baktığımızda kişisel bakım ürünleri benzerlik gösterebilir. Tabii erkekler için ayrıca tıraş bakım ve vb. ürün seçenekleri de mevcuttur. Aynı şekilde kadınlar içinde özel bakım ürünleri farklılık gösterebilir. Her iki adımda da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, cilt tipine uyum sağlayan; normal ya da yağlı cilt tipi, uyumlu temizlik-bakım ürün seçimidir. Doğru ürün seçimi ile cildinizin yağ dengesini koruyabilir ve cildinizin nem oranını dengeleyebilirsiniz. Böylece daha sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşabilirsiniz.

Kişisel bakım ürünleri açısından baktığımızda, öncelikle temizlik ve bakım uygulama alanlarını doğru bilmeniz gerekir. Saç bakımı, yüz temizliği ve bakımı, ağız ve diş bakımı, genel vücut temizliği-bakımı, el-ayak ve tırnak bakımı ve erkekler için sakal-bıyık bakımı, kişisel bakım noktalarını oluşturur. Her bir uygulama alanı içinde, piyasada sayısız marka ve ürün mevcuttur. Temizlik ürünleri, nemlendirici ürünleri, kremler, losyonlar, jeller, köpükler ve bitkisel bakım yağları gibi daha birçok ürün mevcuttur.

Ürün seçiminde ise dikkat edilmesi gereken noktalar; cilt tipinize uyum sağlayan ürünler olması ayrıca, kimyasal içerikli ürünler yerine bitkisel içerikli ürün tercihi yapılması önerilir. Özellikle; sülfat, paraben, silikon vb. kimyasal içerikli temizlik-bakım ürünlerini kullanmanız önerilmez.

Kişisel Bakım Adımları ve Ürünleri

Kişisel bakım adımları, vücut temizliğinin her noktasından oluşur. Dikkat edilmesi gerekilen, düzenli ve doğru şekilde kişisel bakımın yapılmasıdır. Doğru ürün ve düzenli yapılan bakım ile daha sağlıklı bir cilde sahip olmanız mümkün olacaktır.

Kişisel bakım alanları ve kişisel bakım ürünleri şöyledir:

  • Yüz temizliği ve bakımı; erkek ya da kadınlar için, dikkat edilmesi gereken nokta, cilt tipinize uyum sağlayan bir temizleme jeli ya da köpüğü kullanmaktır. Ayrıca tonik, losyon, nemlendirici ürünler ile yüz bakımınızı tamamlayabilirsiniz.
  • Saç temizliği ve bakımı; saç derinizin ve saçlarınızın sağlıklı olması açısından, kimyasal içerikli ürünler yerine, bitkisel içerikli şampuanlar önerilir.
  • Vücut temizliği-bakımı; cilt tipinize uyumlu, vücudunuzu kirden arındıran ve masaj yapan vücut jeli ve nemlendirici losyonlar kullanabilirsiniz.
  • El-ayak ve tırnak bakımı; el ve ayaklar içinde, özel bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.
  • Ağız ve diş bakımı; diş fırçası seçimi, macun seçimi ve diğer materyaller doğru seçilmeli ve düzenli uygulanmalıdır.
  • Sakal-bıyık bakımı; tıraş sonrası, losyon tercihinde alkolsüz ürünleri tercih edebilirsiniz.Ayrıca, sakal-bıyık şeklini korumak için düzenli şekilde kestirilebilir ve parlak görünmesi için, bitkisel yağlar ile bakım yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir