Kişisel Bakım Nasıl Yapılır?

Kişisel bakım; kişilerin belirli aralıklar ile hem sağlıklarını korumak hem de daha dinamik ve güzel bir cilde sahip olmak adına yerine getirdikleri işlemler bütünüdür diyebiliriz. Bir insan duş almasından, saçları için gereken bakım ya da cildine belirli aralıklar ile yapması gereken işlemleri ne kadar dikkatli bir şekilde yerine getirirse o kadar güzel gözükecektir. Buna paralel olarak sağlığı daha yerinde olacaktır. Daha hafife indirgeyecek olursak kişisel bakım ve sağlık beraber ilerleyen bir nokta olmaktadır.

Bu yüzden insanların sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam ederken mutlu hissedebilmeleri için kişisel bakım şart etkilerden bir tanesidir.

Kişisel Bakım Yapım Aşamaları Nasıl Olmalıdır?

Kişisel bakımın ne olduğunu anladıktan sonra nasıl yapılması, bu süreçte nelere dikkat etmek gerektiğini gözler önünde tutmak gerekir. İşte kişisel bakım sırasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Duş alma işlemlerinin cilt tipi, hava sıcaklığı, ortam koşulları, gün içerisinde yoğunluk durumlarına göre günlük ya da gün aşırı olması gerekir. Bazı anlarda günde ikiye kadar çıkması dahi söz konusu olabilir. Buna dikkat etmek kişisel bakım sırasında ilk sırada yer almaktadır.
  • Deodorant ve roll-on kullanımı şart olan noktalardan bir tanesidir. Duştan çıkan kişi cildine roll-on ve deodorant ile takviye yapması hem daha hoş bir koku yaymasına hem de daha geç terlemesine yardımcı olacaktır.
  • Eğer tırnaklar uzun ve bakımsızsa duştan sonra tırnakların yumuşayacak olması göz önünde tutulmalı, gereken bakım yapılmalıdır.
  • Cilt üzerine daha nemli olduğu süreçlerde kurumadan bebek yağı, nemlendirici krem gibi yapılar sürülmelidir. Bu hem daha geç yaşlanması sağlayacak hem de gözeneklerin daha iyi beslenmesine yardımcı olacaktır.
  • Cilt üzerinde istenmeyen tüyler varsa bunlar duştan önce alınmalı ve daha rahat temizlenilmelidir.
  • Kişisel bakım yaparken kullanılan ürünlerin kalitesi her an ön planda olmalıdır. Bakım yapalım derken kullanılan ürünlerin kalitesi  yerinde değilse cilt üzerinde lekeler bırakması ya da kırışıklık oluşması gibi durumlar söz konusu olabilir.
  • Saçların bakımları apayrı bir durum olmaktadır. Saçların gürlük ya da azlık oranlarından yağlı ya da kuru olmasına göre farklı yöntemler tercih edilmelidir.
  • Duştan sonra saçlar havlu yardımı ile kurutulmalı ve taranmalıdır. Bunun ardından istenildiği gibi daha rahat şekil verilebilir.
  • Giyilen iç çamaşırları günlük olarak değiştirilmeli, belirli durumlarda daha erken de değiştirilmesi gerekebilir.
  • Duştan sona giyilen kıyafetlerin önceden yıkanmış ve ütülenmiş olması kişilerin hem kendilerini daha rahat hissetmesini sağlayacak hem de daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir