Kış Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilde zarar veren ve cilt hassasiyetini arttıran başlıca nedenler arasında iklimsel koşullar bulunur. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk, kuru hava, ani ısı değişimleri cildin yıpranmasına neden olur. Kış aylarında meydana gelen olumsuz hava koşulları cilt sağlığını olumsuz etkiler. Kış aylarında ciltte oluşan hasarlar kalıcı hale gelebilir. Hem önlem amacıyla hem de ciltte oluşan hasarlar sonrası kış cilt bakımı yaparak kalıcı zararları önlemek mümkündür. Diğer mevsimlere göre cilt için daha zorlu olan kış mevsiminde daha özel bir bakım uygulamak gerekir. Kış mevsiminde cilt bakımı uygularken öncelik, cildi kaybettiği nem dengesine kavuşturmak olmalıdır.

Kış Cilt Bakımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kış mevsimiyle gelen ciltteki kurumalar, çatlama, ciltte yara oluşması, kızarma, ciltte renk değişikliğine neden olur. Özellikle çatlama ve yara oluşumunun önüne geçilmezse ciltte iz bırakma riski bulunur. Cildin yaşlanmasını hızlandıran başlıca etkenlerden biri nem dengesi bozulmuş kuru bir cilde sahip olmaktır. Normal koşullarda da dikkat etmemiz gereken cilt nem dengesini gözetmek gerekir.

Daha yoğun nem desteği içeren bir kış cilt bakımı yapmak gerekir. Banyo yaparken sıcaklığı fazla su kullanmak cildin nem dengesine ulaşmasına engel olacaktır. Kullanılan sabun, şampuan gibi temizleyiciler nemlendirici etkili olmalıdır. Banyo sonrası temizleyicilerin kuruttuğu cilt nemlendirici ile canlandırılmalıdır. Cilt mümkün olduğunca kuru bırakılmamalıdır.

Özellikle Hangi Bölgelere Kış Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Dışarı ile en çok temas halinde olan eller en çok kuruyan ve yıpranan bölgelerdendir. Dışarı çıkarken mutlaka eldiven takılmalıdır. Havanın yanında temizlik işlemiyle de sık sık kuruyan eller kuruma hissedildikçe nemlendirilmelidir. Eller gibi dudaklar da soğuktan en çok etkilenen organlardandır. Dudak nemlendiricisi kullanmadan dışarı çıkılmamalıdır. Dudakta oluşan deri soyulması ve çatlamalar için peeling yaparak ölü derilerden kurtulmak faydalı olacaktır. Cildinizin dudak dışındaki bölümlerinde de dökülme gözlemliyorsanız sayısını fazla tutmamak kaydıyla peeling uygulayabilirsiniz. Göz çevresi de kış cilt bakımı sırasında nemlendirmeyi ihmal etmemeniz gereken bir bölgedir. Bakımınızı yaparak kışı cildinize hasar vermeden atlatabilirsiniz. Sağlığınızı koruyan bu bakım yöntemleri ile yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir