Kırışıklıkları Önlemenin Doğal Yolları

Çok genç yaşlarda yüzde oluşan kırışıklıkların birçok sebebi vardır. Kırışıklıkları önlemenin doğal yolları başlığımızda, sizlere bu kırışıklıkların doğal yöntemlerle nasıl geçeceğinden bahsedeceğiz. Fakat öncelikle oluşan kırışıklıkların sebeplerinden bahsedelim.

Tütün ürünlerinin aşırı kullanımı, çevre kirliliği, vitamin eksikliği, cildin yeterli miktarda nemlendirilmemesi vb. gibi birçok faktör kırışıklığa neden olabilmektedir. Ciltte oluşan kırışıklıklar kötü yaşam tarzının, yaşlanmanın ve göz altı torbalarının habercisidir. Yaşlanmanın tam olarak önüne geçilemese de, göz altı torbalarının ve kırışıklıklarının önüne geçmek mümkündür. Tamamen geçmese bile geciktirmek ve daha az görünmesini sağlamak da bizim elimizdedir. Bayanlar kırışıklıklardan kurtulmak için genel olarak anti-aging kremleri, yani yaşlanma karşıtı kremler kullanmaktadır. Bunun dışında botoks tedavileri, kimyasal tedavi yöntemleri ve dermal dolgular da kullanılan yöntemler arasındadır.

Fakat bu tedavi yöntemlerinden önce kırışıklıkları azaltmak için doğal yollara başvurmalısınız. Bu yüzden sizlere bu yazımızda kırışıklıkları önlemenin doğal yolları hakkında bilgi vereceğiz.

1.Salatalık

Cildi yumuşatan ve yatıştıran salatalık, ayrıca cilt için müthiş bir serinleticidir. Buzdolabından alınmış 2 adet salatalığı dilimledikten sonra gözlerinizin üstüne koyun ve 20 dakika kadar bekletin. Göz çevresindeki kırışıklıkları yok etmeye yarayan bu doğal yöntem sayesinde kırışıklıklarınızdan kolaylıkla kurtulabileceksiniz.

2. Karpuz

Karpuz çoğunluğu sudan oluşan bir meyve olması sebebiyle vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı miktarını kolaylıkla karşılayabilmektedir. Vücudumuza bolca su almamız ise kırışıklıkların giderilmesinde oldukça etkili olacaktır. Bir diğer önerimiz ise, bir adet karpuz dilimi ile cildinizi 5 dakika kadar ovalarsanız cildiniz eskisinden daha parlak bir görünüme kavuşacaktır. Cildinizin yenilenmesi ve kırışıklıklarınızın gitmesi için bu işlemleri düzenli olarak uygulamalısınız.

3. Bal

Bal, bildiğimiz üzere vücudumuza çoğu konuda şifa veren bir besin ürünüdür. Konu cilt bakımı olduğunda da, listeye bal’ı eklemezsek olmazdı. Bal ve limon suyu ile hazırlayacağınız basit bir maske sayesinde kırışıklıklarınızı kolaylıkla giderebilirsiniz. Bir miktar balın içerisine eşit şekilde limon suyu ekleyerek karıştırın ve bu maskeyi yüzünüze uygulayın. Kırışıklıklarınızın olduğu bölgeye iyice sürdüğünüzden emin olun. 15-20 dakikalık bir bekleme süresinden sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

4. Zeytin Yağı

Zeytinyağı sağlığımız için en faydalı ürünlerden biri olduğu gibi cilt bakımındaki faydaları da saymakla bitmez. Zeytinyağı cildi yumuşatması ile bilinir. Birkaç damla zeytinyağını yüzünüze sürdükten sonra nazik hareketlerle masaj yapın ve yumuşak bir havlu yardımıyla temizleyin. Faydasını kısa süre içerisinde göreceksiniz.

5. Kayısı

İçerisinde kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum barındıran Kayısı meyvesi cildimiz için oldukça yararlı ürünlerden biridir. Kayısının içerdiği vitaminlerden yararlanarak cildinize daha parlak bir görünüm sağlayabilirisin. 2 yemek kaşığı bal, ezilmiş 2 adet kayısı, 1 yemek kaşığı süt ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Maskeyi oluşturduktan sonra boyun ya da yüzünüzdeki kırışıklıklarınıza sürün ve yaklaşık 10 dakika kadar bekleyin. Ardından yüzünüzü ılık su ile durulayın. Bu işlemleri haftada 2 kez yaparak cildinizdeki kırışıklıkları giderebilir ve daha parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Maskeyi yaptıktan sonra yüzünüze nemlendirici sürmeyi unutmayın!

6. Zencefil

Kırışıklıkları önlemenin doğal yolları arasında bulunan bir diğer ürün ise Zencefil. Sabahları uyandıktan sonra bir miktar bal içerisine ezilmiş zencefil ilave edin ve bunu tüketin. Bu tarif kırışıklıklara karşı ciddi bir savaş malzemesidir. 

7. Çilek

1 yemek kaşığı bal ile 4 adet ezilmiş çileği karıştırın. Yüzünüzde ya da boynunuzda bulunan kırışıklıklara bu karışımı sürün ve 10-15 dakika arası bekleyin. Haftada 2 kez uygulayabileceğiniz bu kür sayesinde kırışıklıklarınızın kaybolduğunu kısa süre içerisinde farkedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir