Kepek Sorunu İçin Öneriler

Kepeğin üzerinde yer alan beyaz noktalar herkesi rahatsız eder. Kepekler kişisel bakımda günümüzde en büyük sorunlardan biridir. Ancak endişelenmenize gerek yok. Kepekle eğer doğru bir şekilde mücadele ederseniz belirli bir süre zarfında kolayca kurtulmanız mümkündür.

Kepek Nedir?

Kepek, saç derisinde meydana gelen cilt dökülmesinden kaynaklı bir durumdur. Yüz ve kulak bölgesini de etkileyebilen ve ayrıca bazı ciddi durumlarda vücudun diğer bölümlerine de uzanabilen kafa derisi pullanmasıyla alakalı olabilir.

Kuru kepek ise beyazdır ve kolay bir şekilde kafa derinden dökülür. Bu kepekler omuzlarınızda ya da giysilerinizde kalır.

Yağlı kepek ise, kuru kepeğe göre daha kalındır ve daha sarımsı bir renktedir. Bu kafa derisine ve hatta saça yapışır. Bazı yoğunluk derecelerinde ise iltihaplanma olabilir.

Kepek Sorununun Nedenleri

Kepek oluşumunun nedeni net bir şekilde bilinmese de hormonal değişiklikler, ani hava değişimi, kötü hijyen bakımı ve stres gibi durumlarda belirtilerinin arttığı bilinmektedir. Ayrıca bazı düzeltici fırçalar ile yapılmakta olan işlemlerden dolayı dış faktörlerin etkisiyle de kepek oluşabilmektedir.

Erkekler arasında ise hormonların ve kafa derisinde çok fazla nem tutmakta olan şapkalarının kullanımı ile arttığı da bilinmektedir.

Bununla birlikte, erkeklik hormonları ve kafa derisinde daha fazla nem tutan şapka ve şapka kullanımının artması nedeniyle sorun erkeklerde daha yaygındır.

Kepek Tedavisi

Saçınızı haftada en 3-4 kez yıkayın. Saçınızı yıkarken suyun sıcaklığına dikkat edin. Mümkün olduğu sürece aşırı sıcak su ile yıkamayın. Onun yerine soğuk ya da ılık bir suyla yıkayın. Gerekirse kullandığınız şampuan yerine kepekleri önleyen kaliteli ve sağlıklı şampuanları tercih edin. Bu kepek şampuanları düzenli kullanımlarda kepek sorununuzu çözmede oldukça yardımcı olurlar. Ancak sürekli olarak şampuan değiştirmeyin. Aksi takdirde bu durumu daha çok kötüleştirebilir. Saçlarınızın bakımını düzenli olarak yapın ve derinlemesine bir temizlik uygulayın.

Günlük hayatın içinde saçlarınızda bir tazelik ve ferahlık hissine sahip olmak sizi de iyi hissettirir. Bu konuda canlandırıcı bir görüntü ve his için belirli dozlarda mentol içermekte olan ürünler idealdir. Mentol içeren ürünler gözle görülür düzeyde kepekten saçlarınızı arındırabilir.

Bilindiği üzere saç derisinde bulunmakta olan yağ, kepeğin oluşumunda birincil faktörlerden biridir. O yüzden yağ içeriği düşük olan ürünleri kullanmanız hem kepekten kurtulmanıza hem de kepek oluşumunu önlemede etkilidir.

Kepek İçin Ek Önlemler

Çok yağlı yiyecek ve içeceklerden kaçının. Alkol tüketimi konusunda da olabildiğince az tüketin ya da hiç tüketmeyin. Aşırı sıcak sularda duş almamaya özen gösterin. Kıyafetlerinizi de giymeden önce iyice kuruduğundan emin olun. Çünkü nem, vücudunuzda bazı sıkıntılara neden olabilir.

Ayrıca elinizden geldiğince ter tutmayan kıyafetler giyin. Sentetik kumaşlar vücut derinize zarar verebilir. Stres, endişe ve duygusal sıkıntılarınızı kontrol altında tutmaya çalışın. Şampuan kullandıktan sonra durularken kafa derinizde kalmadığından emin olun. Tüm şampuanı kafa derinizden tamamen çıkarın.

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz sürece saç ve kafa deri yapınıza göre belirli bir süre zarfında kepeklerden kurtulabilirsiniz. Ayrıca direkt olarak doktorunuza başvurarak, onun da danışmanlığı ile kepek sorunu ile ilgili tedavi ürünlerini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir