Karantina Dönemlerinde Dengeli ve Sağlıklı Yaşam

Karantina dönemlerinde önlemler bir miktar gevşetilmiş olsa da hala devam etmekte olan bir süre. Duruma göre hayatlarımızda hala değişiklikler yapmamız gerekebilir. Yapılan her değişiklik ile stres ve kaygı gibi durumların daha yoğun oluştuğu bir dizi sıkıntı yaratır. Alışkanlıklarımızda meydana gelen bu noktada kırılma, hedeflerimizi, ekonomimizi ve toplum sağlığımızı etkiler. O yüzden de özellikle bu konularda endişeler çok daha büyüktür.

Bu sebepten ötürü sağlımızı ve zihinsel dengemizi iyi bir durumda tutmak kendi sorumluluğumuzdadır. Eğer stres ve kaygı bu dönemde size hakimse ev ve işinizi yerinde tutmak için yaratıcı olamazsanız. Bu yazımızda sizler için karantina döneminde dengeli ve sağlıkla yaşam ile ilgili ipuçları vereceğiz.

Yanlış Bilgilerden Kaçınmaya Çalışın

Bilgi günümüzdeki en değerli ve güçlü şeydir. Fakat bilginin böylesine hızlı bir şekilde yayıldığı dünyamızda aynı zamanda tehlikeli de bir şeydir. Bu durum akıl sağlığımıza fazlası ile zarar verebilir. İnsanların sürekli olarak yanlış bilgileri yaymakta olduğu ve bu konuda herhangi bir filtrenin olmadığı bir dönemden geçiyoruz. Böylesine büyük bir yanlış bilgi kirliliğini tüketmek zamanla bazı konulardaki endişelerimizi de artırabilir. O yüzden iyi bir medya okur-yazarı olarak gelen bilgilerin olabildiğince doğru ve teyitli olduğuna özen gösterin. Yanlış bilgi de tıpkı bir virüs gibidir ve hızlı bir şekilde yayılarak insanlara zarar verebilir.

Finans Planlamanızı İyi Yapın

Hem ruhsal hem de bedensel sağlınızı korumak için ekonomik durumunuzu korumak ya da geliştirmek önemlidir. Eğer ekonomik anlamda daha iyi bir duruma gelmek için plan yapmak istiyorsanız bu dönemin dezavantajlarını avantaja çevirerek projeler geliştirebilirsiniz. Bu dönemde hayatınızda nelerin değiştiğinin farkında olun ve buna göre harcamalar yapın. Mevcut koşullar durumunuzu kötü etkiliyorsa bir tasarruf planı yapın. Bu durumların farkında olarak önlemler almak stres ve endişenizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

İyi Beslenin

Beslenme şeklimizin sağlığımızın üzerinde büyük bir etkisi bulunur. Bu durum aynı zamanda ruh sağlığımız açısından da geçerlidir. Eğer bir şekilde beslenirseniz depresyon riskinden de kurtulmuş olursunuz. Yapılan araştırmalarda sağlıklı beslenen insanların pek çoğunda depresyon riskinin düştüğü gözlenmiştir. Aşırı alkol, sigara ve kafein tüketimi zaman içinde sizi streste ve endişeye sürükleyebilir. Özellikle kaygılara sebep olan bu dönemde buna dikkat etmeniz yararlı olacaktır.

Uzaktaki Tanıklarınızla Konuşun

Akıl sağlımızı korumak için teknolojiyi kullanarak uzakta aileniz, dostlarınız ve arkadaşlarınız ile bol bol konuşun. İnsan sosyal bir canlıdır ve bu yaşamamız gereği yapmamız gereken bir durumdur. Her ne kadar yüz yüze görüşmek daha iyi olsa da mevcut durumlar göz önüne alındığında bir süre boyunca uzakta iletişim kurmak sağlımız için çok daha faydalı olacaktır.

Tüm bu tavsiyeleri düzenli bir şekilde uygulamanız durumunda karantina dönemlerinde hem beden hem de ruh sağlığı açısından verimli bir dönem geçirebilirsiniz. Aynı zamanda bu dönemi olabildiğince az zararla atlatmanızı da sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir