Kahve Maskesi Nasıl Yapılır?

Güzel bir cilde sahip olabilmek için cilt bakımı düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Genç ve bakımlı görünmek kadın erkek fark etmeksizin herkesin önemsediği bir konudur. Doğal ve düzenli beslenmenin yanında cildimize bakım yapmak güzellik için etkili bir faktördür. Cilt bakımında kozmetik ürünler yerine doğal çözümler üretmek hem bütçeye hem de cilde daha iyi gelmektedir. Kozmetik ürünlerin bitkisel tarifler kadar olumlu sonuç vermediği bir gerçektir. Bu nedenle güzellik uzmanları daima doğal ürünleri kullanmayı tavsiye eder. Bu tip ve evde bulunabilecek malzemeler ile yapılabilecek maskelerin en büyük avantajı, evde kolaylıkla hazırlanabilmesidir. Bu maskelerden birisi de kahve maskesidir.

Kahve maskesi nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça basittir. Ülkemizde kahve maskesi yapılırken genellikle Türk kahvesi tercih edilmektedir. Türk kahvesi maskeye yapmaya uygun, cilde iyi gelen bir yapıya sahiptir.

Türk Kahvesinin Cilde Sağladığı Yararlar

  • Türk kahvesi cildi sıkılaştırır. Bu sayede daha pürüzsüz ve sert bir cilde sahip olmanızı sağlar.
  • Gözeneklerde oluşan kiri temizleyerek akne oluşumunu engeller.
  • Cildi yeniler, canlılık ve parlaklık kazandırır.
  • Ciltte ölü hücrelerin oluşturduğu soyulma ve dökülme gibi sorunları engeller.
  • Uykusuzluk veya başka sebeplere bağlı olarak göz altında oluşan morluk ve koyulaşmayı engeller.

Türk Kahvesiyle Yapılabilecek Tarifler

  • Yoğurtlu Kahve Maskesi: Kahve maskesi nasıl yapılır sorusunun cevaplarından biri yoğurtlu kahve maskesidir. Aynı miktarda yoğurt, yulaf ve kahve telvesini (bunun için bir ölçek veya kaşık kullanabilirsiniz) bir kâse içerisinde iyice karıştırın. Yulaf ezmesi iyice ezildikten sonra elde edilen karışım yüze sürülür. Karışım yüzde 15 dakika bekletilir. Kuruyan maskeyi ılık bir su yardımıyla temizleyin. Bu maske düzenli olarak yapıldığında cilt kuruluğu şikâyeti olan kişilerde cildin nemlenmesini sağlayacaktır. Bunu yanı sıra yumuşak ve parlak bir cilt elde edilecektir.
  • Limonlu Kahve Maskesi: Bir kaşık Türk kahvesi, limon suyu ve süt bir kâseye alınıp iyice karıştırılır. Hazırlanılan karışım göz ve dudak çevresi dışındaki yerlere masaj yapılarak sürülür. Yüzünüze sürdüğünüz maskeyi yarım saate yakın bir süre yüzünüzde bekletilir ve kuruduktan sonra ılık su ile masaj yapılarak durulanır. Bu maske yağlı ciltlerin kurutulması için ideal bir maskedir.
  • Ballı Kahve Maskesi: Bir kaşık bal bir kap içinde veya cezve yardımı ile ısıtılır. Isıtılan bal bir tatlı kaşığı kahve telvesiyle bir kapta karıştırılır. Hazırlanılan karışım yüze sürülür ve maske kuruyana kadar 15-20 dakika beklenilir. Kuruyan maske ılık su yardımıyla durulanır. Kuru bir cilde sahip olan kişiler için bu maske haftada 2 kez uygulanarak cildin yumuşaması sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir