Kahve Maskesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Geçmişten bu güne kadar kahve Türk kültürü vazgeçilmezlerinden bir tanesidir. Sadece içmek için değil biri birinden farklı olan faydaları ile de dikkatleri çeken bir durum oluyor. En son Türk kahvesinin metabolizmayı hızlandırdığını öğrenmiştir. Ancak yapılan son araştırmalara göre Türk kahvesi yalnızca metabolizmayı hızlandırmıyor, aynı zamanda cilde de iyi geliyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde kahve çekirdeklerini öğütüp yüzlerine kahve maskesi yapan insanlar mevcut ancak en iyi sonucu Türk kahvesi maskesi veriyor. Maske şeklinde yüze uygulanan kahve maskesi cilt altındaki kan damarlarını daraltarak cildi genç ve sağlıklı tutuyor ve aynı zamanda kahvenin içerisinde bulunan etken madde cildin yenilenmesini sağlıyor. Bu sebepten ötürü yalnızca yüze değil bacak bölgelerine ve selülitlere de uygulanabiliyor.

Aynı zamanda yüzlerdeki şişliklerden kurtulmak isteyenler de deneyebilir. Eğer yüzünüz kızarıyorsa bu hassas bir cilde sahip olduğunuz anlamına gelmektedir panik yapmayın. Peki kahve maskesi nasıl yapılır?

Kahve Maskesinin Faydaları Nelerdir?

  • Cildi sıkılaştırırken daha  pürüzsüz ve parlak olmasına yardımcı oluyor..
  • Cildi ölü hücrelerden temizler.
  • Ciltteki gözenekleri temizler
  • Ciltte sivilce oluşumunu engeller
  • Göz altındaki morlukların giderilmesine yardımcı olur
  • Selüloitlerini ortadan kaldırır

Yüz İçin Kahve Maskesinin Yapılışı

1 kaşık sızma zeytinyağı ve 1 kaşık Türk kahvesi telvesini çamur kıvamına gelene kadar karıştırın.  -isteğe göre telveyi limon ve bal gibi malzemeler katılarak kıvama da getirilebilir- daha sonra cildinize iyice yedirerek her yerine sürün. Daha sonra kuruyana kadar bekleyin ve daha sonra ılık bir suyla yüzünüzü yıkayın.

Limonlu Kahve Maskesinin Yapılışı

Yağlı bir cilde sahip olanlar aynı maskeyi 1 kaşık süt, 1 kaşık kahve telvesi ve bir kaşık limon suyunu karıştırarak yüzüne uygulayabilir. Maskedeki limon yağlı cildinizde pürüzsüz görünmenizi sağlayacaktır. Maskeleri uygulamadan önce yüzünüz temiz olduğundan emin olun ve iyi bir sonuç almak için maskeyi belirli aralıkla yapmaya devam etmelisiniz. 

Kakao Kahve Maskesinin Yapılışı

Sivilce ve akne problemi yaşıyorsanız kahve maskesini deneyebilirsiniz. Cildiniz kuruysa 1 kaşık yoğurt, yağlıysa 1 kaşık limon, 1 kaşık kahve telvesi ve 1 kaşık kakao ekleyerek bir kapta karıştırarak yüze uygulanır. Hem cildinizi güzelleştirir hem de yüzünüzdeki akne ve sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Selülitler için Kahve Maskesinin Yapılışı

1 kaşık ardıç yağı, 1 kaşık ceviz kurusu, 1 kaşık kahve telvesi ve 1 kaşık badem yağını bir kaba koyarak iyice karıştırın . Daha sonra maskeyi selülitli bölgenize sürün ve 30 dakika boyunca bekledikten sonra yıkayın.

Öneriler

Kahve Maskesinin etkilerini görebilmeniz için belirli aralıklarla en az 8-9 kez uygulamanız gerekmektedir. İdeal olan 2 veya 3 veya 4 günde 1 olarak şeklinde uygulanmasıdır. Yoğurtla yapılan maske için ev yoğurdu kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra soğuk suyla tekrar yıkayın. Bu cildinizin sıkılaşmasına yardımcı olacaktır. Maskeyi gözünüze sürmeyin ve hazır limon sularını tercih etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir