Kadın Parfümü Nasıl Seçilir?

En az giyim kuşam kadar önemli olan parfüm seçiminde daha kalıcı ve tenimize uygun kokuları seçip farkındalık yaratabiliriz. Öncelikle parfüm bir hayaldir, parfüm satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Parfüm satın alırken öncelikle hayal satın aldığımızı unutmamalıyız. Parfümümüz kişiliğimizi yansıttığı gibi bize geçmişimizi ya da anılarımızı hatırlatabiliyor. Bir koku bizi çocukluğumuzdan, gençlik yıllarımıza kadar götürebilir. Jean Paul’un da dediği gibi ‘koku hatıranın en yoğun şeklidir.’ Garip gelebilir fakat sadece kokusunu beğenip, beğenmediğimize göre karar verip aldığımız parfümleri seçmenin püf noktaları vardır.

Biz kadınların günlük hayatında sıkça kullandığı parfümleri doğru seçmemiz mümkün. Peki kadın parfümü nasıl seçilir? Gelin beraber bakalım.

1-Kişiliğinizi Yansıttığını unutmayın.

Bizler için oldukça küçük ve önemsiz görünen özelliklerimiz hayatımızdaki tüm planlarımız için oldukça etkili olabilir. Parfümümüzde aynen bu şekilde bizi yansıtır. Parfümümüzü seçerken kişiliğinizi yansıttığını unutmayın. Bu seçimi yaparken önce parfüm çeşitlerini, içeriklerini ve koku türlerini bilmemiz gerekiyor.

KOKU TÜRLERİ

Eau Cologne EdC: En hafif içeriğe sahip kokudur, %3 etken madde içerir, sıcak yaz günleri için ferah bir tercihtir. Daha çok tazelenme amacıyla kullanılır, kokuları pek kalıcı değildir. Eau Cologne EdC kokunun en hafif halidir.

Eau de Toilette – EdT: %3 ile %8 arasında etken madde içeren konsantrasyonlardır. Bahar ve yaz günleri için oldukça idealdir. Tazeleyici ve canlandırıcı olan bu kokuların kalıcılıkları çok uzun sürmez. Eau de Toilette – EdT parfüm ile karıştırılmamalıdır.

Eau de Parfum – Edp: Edp’ler kokunun orta, üst ve alt notalarını bulundururlar. Saç ya da kıyafete sıkmak iyi bir tercih olacaktır. En yoğun etken maddeye sahip koku olan Eau de Parfum – Edp parfümün daha hafif halidir.

Parfüm: Parfüm koku maddesinin en fazla yoğun olduğu halidir. Üst, alt ve orta notaları sıktıktan belli süre aralıklarla ortaya çıkar. Koku yoğunlaştıkça farklılaşır. Kokuların en yoğun halidir sadece tenimize kısa fıslarla uygulamamız yeterli olacaktır.

 Koku türleri arasında seçim yaparken mevsimsel faktörleri göz önüne alarak seçim yapmalısınız. Ayrıca zevkleriniz doğrultusunda ağır yada hafif kokular tercih edebilirsiniz.

2-Giyim Tarzınıza Göre Parfüm seçebilirsiniz.

 Kişiliğinizi yansıtan parfümü ararken giyim tarzınıza göre parfüm seçebilirsiniz. Gelin giyim tarzınıza göre parfüm seçimleri konusundaki tüyolarımızı beraber inceleyelim.

  • Genellikle ciddi duruşlu klasik giyimi sevip, yüksek topukluları gündelik hayatınızda kullanıyorsanız; oryantal, baharat ve sandal ağacı içeren kokuları tercih edebilirsiniz.
  • Günlük yaşantınızda sıklıkla spor giyimi, düz ayakkabıları seviyorsanız hafif ve taze kokular tam size göre. Özellikle okyanus esintisi, parfüm seçimlerinde güzel bir seçimdir. Amber ve misk içeren fresh kokular taze olan kokular güzel seçimlerdir.
  • Ben gecelerin kadınıyım, geceler benden sorulur diyorsanız günün geç saatlerinde koku algısı zayıfladığı için daha yoğun kokular size tavsiyemiz olacaktır. Sipre ve oryantal kokuların size en çok yakışacak kokular olduğunu düşünüyoruz.

3-Kişilik Özelliklerinize Göre Parfüm Seçimi Yapabilirsiniz

 Diğer seçeneklerden biri ise kişilik özelliklerinize göre parfüm seçimi yapabilirsiniz.

  • Aklım beş karış havada fazlasıyla romantik ve hayalperestim diyorsanız sizler için önerimiz meyveli parfümler olacaktır.
  • Mütevaziyim, ortamda kendimi belli etmekten hoşlanmam birazda utangacım diyorsanız size önerimiz çiçeksi kokular olacaktır.
  • Sizler daha çok ortamın parlayan yıldızı benim, tüm gözler üzerimde olsun, büyülemeyi seviyorum diyorsanız; oryantal, karamel ve vanilyalı kokuları tercih etmeniz doğru seçim olacaktır.

Hangi tür kokuları tercih ederseniz edin, gündüz tercihiniz eau de toilette, gece tercihiniz ise eau de parfüm olması en iyi tercihtir. Geceleri koku algısı zayıfladığı için insanları kokunuzla büyüleyip, sabahları yeni uyanmış insanları toplum içerisinde rahatsızlık vermekten kaçınmış olursunuz. Böylelikle kadın parfümü nasıl seçilir? Sorusunu kısaca cevap bulmuş olduk. Artık seçiminizi yaparken daha kolay ve doğru tercihler yapmanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir