Kadın Kişisel Bakım Ürünleri

Kadın kişisel bakım ürünleri, kişisel hijyenin sağlanması, kişisel görünüme dikkat edilmesi, giyimden kozmetiğe gerekli ihtiyaçların karşılanması için kullanılan çeşitli ürünlerdir. Kişisel bakım kavramı içerisine, duş almak, gerekli biçimde vücuda losyon ya da krem sürmek, ağız sağlığına dikkat etmek, tıraş olmak, ayak bakımı yapmak, ağda yapmak, manikür ve pedikür yapmak, cilt bakımı ve saç bakımı yapmak gibi terimler girmektedir. Kişisel bakım hem erkekler hem de kadınlar için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Bir birey olarak kendinize önem vermenizin başlıca koşulu, vücudunuz için bir bakım planı yapmanız ve bu plan doğrultusunda gereken ve gerekmeyen ürünleri saptamanız, ayrıca kullanmak isteyeceğiniz güzellik ve hijyen ürünlerini listelemeniz, kişisel bakım ihtiyaçlarınızı belirleyebilmeniz adına önemli olan noktalardır.

Kadın kişisel bakım ürünleri belirlenirken, kişinin cilt tipine, saç tipine ve vücut ihtiyaçlarına dikkat edip tespit etmesi gerekmektedir. Böylece ihtiyaç duyduğunuz bakım ürünlerini belirlemeniz daha kolay olacaktır. Ayrıca düzenli bir şekilde duş almanız, dişlerinizi fırçalamanız, ağda yapmanız, saç ürünleri kullanmanız, manikür ve pedikür yapmanız, deodorant kullanmanız, vücut losyonları ve nemlendiriciler kullanmanız, kişisel bakımınızı yapabilmeniz için vazgeçilmez adımlardır.

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri Nelerdir?

Kadın kişisel bakım ürünleri nelerdir? Yazımızın bu kısmında kadınların ihtiyaç duyacağı ve kullanması önerilen kişisel bakım ürünleri arasında neler olduğuna bakacağız. Bu anlamda kişisel bakım ürünlerinin pazarlandığı alanlar endüstride önemli alanlardır.Hem güzellik hem de kişisel hijyen için kullanılmaktadır. Tüketici ürünlerini üretmekle görevli bir sektör olarak karşımıza çıkar. Kişisel bakım endüstrisinin alt kolları ise kozmetik, kişisel hijyen ve makyaj malzemeleri üzerinedir. Kişisel bakım ürünleri kategorisi alanına gire bazı ürünleri sıralayacak olursak bunlar içerisinde saç bakımı, önemli bir kategoridir. Cilt bakımı yaşlanmaya başlandığında kişiye kolaylıklar sağlar. Ağız hijyeni, kişisel hijyen, parfümler, inşaların başkalarına zarar vermemesi için önemlidir.Deodorantlar, düş ürünleri ve makyaj ürünleri bulunmaktadır. Ayrıca bakım ürünleri arasında ıslak mendiller, diş fırçaları, diş macunları, talk pudrası, tuvalet kağıdı, tıraş kremi, nemlendirici ve tıraş bıçağı gibi ürünler de yer almaktadır. Ancak bunlardan bazıları erkekleri de ilgilendiren ürünler olarak kabul edilebilir.

Kadın kişisel bakım ürünleri nelerdir? Saydıklarımız dışında şunları da eklemek mümkündür… Parfüm, pomad, makyaj malzemeleri, tırnak törpüsü, ruj, vücut losyonu, saç traşı makinesi, dudak parlatıcı, makyaj temizleme mendili, göz kalemi, makyaj temizleme sütü, rimel, fondöten, allık, pudra, eyeliner, göz farı, kaş kalemi, deodorant ve saç fırçası gibi ürünler de kişisel bakım ürünleri arasında yer alır.  Ayrıca kulak çubuğu, tırnak makası, pamuk, kütikül makası, cımbız, yüz temizleme jeli, vücut spreyi, roll-on, tarak, tırnak bakım cilası, epilatör ve ağda da kişisel bakım ürünlerindedir.

Kişisel bakım cihazları, gün geçtikçe yeni cihaz ve ürünler olarak karşımıza çıkmakta ve bu da kişisel bakım endüstrisinin dünya genelinde popüler hale gelmesini sağlamaktadır. Söz konusu kişisel bakım aletleri arasında ise şunlar sıralanabilir: Tıraş makinesi, elektrikli diş fırçaları, saç maşaları, masaj cihazları, saç düzleştiriciler, elektrikli manikür aletleri, fön makineleri, ağda makinesi, elektrikli pedikür aletleri, kalıcı makyaj malzemeleri, elektrikli cilt bakım fırçası ve saç tıraş makineleri…

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri İle Kişisel Bakım Önerileri

Kadın kişisel bakım ürünleri ile kişisel bakım önerileri hakkında bazı püf noktalarından bahsedelim!.. Kişisel bakım ipuçlarını şu kategorilere ayırmak ve değerlendirmek mümkündür: Vücut bakımı, el ve tırnak bakımı, ayak bakımı, saç bakımı, yüz bakımı, ağız ve diş bakımı… Bunlar kişisel bakım için hem vazgeçilmez hem de önemli adımların başında gelmektedir.

Ayrıca kişisel bakım önerileri açısından saymış olduğumuz bu önemli adımların yanı sıra güneş koruyucu olan kremler ve güneş koruyucu içeren ürünler kullanmanız önerilmektedir. Çünkü vücutla temas edecek güneş ışınları arasında zararlı ışınlar da bulunmaktadır. Bu zararlı ışınların cildiniz üzerinde zararlı etkiler yaratmaması adına bu güneş koruyucu krem ve ürünler önemli olmaktadır. Cildinize zarar verebilecek olan bu zararlı ışınlar, zaman içerisinde vücudunuzda güneş lekelerine, ince çizgilere ve kırışıklıklara yol açabilmekte, sağlığınıza zarar verebilmektedir. Sırasıyla kişisel bakım için gerekli adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Vücut Bakımı,
  • El ve Tırnak Bakımı,
  • Yüz Bakımı,
  • Saç Bakımı,
  • Ayak Bakımı,
  • Ağız ve Diş Bakımı.

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri: Vücut Bakımı

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri: Vücut Bakımı başlığı altında bireylerin vücut bakımı ile ilgili yapması gerekenlerden bahsedeceğiz. Kişisel bakımın bir parçası da duş almaktır. Kişilerin kişisel bakımlarını yeteri düzeyde yapabilmeleri için bir hafta içerisinde en az 3 kez duş alması gerekmektedir. Duştan çıktıktan sonra ise vücuda vücut losyonları uygulanmalı ve cilt nemlendirilmelidir. Duştan hemen sonra ise roll-on, vücut spreyi veya parfüm kullanılması, temiz bir koku yaymak adına son derece önemlidir.

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri: Vücut Bakımı bölümünde ayrıca şunlardan da bahsetmek gerekir… Kişilerin vücutlarında olan istenmeyen tüyler için düzenli bir şekilde ağda yapması veya epilasyon uygulaması gerekmektedir. Ayrıca kadınlar mutlaka belirli aralıklarla gerektiği dönemlerde kaş ve bıyık temizleme adımlarını uygulamalıdır. Bu noktada erkeklerin düzenli olarak yapması gereken şey ise saç ve sakal tıraşı olmasıdır.

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri: El ve Tırnak Bakımı

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri: El ve Tırnak Bakımı başlığı altında da kişilerin ellerine ve tırnaklarına uygulaması gereken bakım önerilerinden bahsedeceğiz. Bu noktada kişilerin ellerini sürekli olarak farklı farklı işler için kullandıkları hesaba katılırsa, bu ellerin ve tırnakların sürekli olarak mikroplarla temas ettiği gözle görülür bir gerçek olmaktadır. Dolayısıyla el ve tırnak hijyeni konusuna özen göstermenin önemi, sağlık açısından da oldukça büyüktür.

Bu açıdan baktığımızda öncelikle dışarıdan eve gelen birinin, tuvalette gittikten sonra, yemek öncesi ve sonrasında mutlaka ellerini sabunla yıkaması gerektiğini söyleyebilmekteyiz. Bu el yıkama durumu, kişisel bakım için olmazsa olmaz kurallar arasında yerini alır. Ayrıca eğer mümkünse 15 günde bir defa manikür yapılmalı veya en azından kişi bu bakımı kendisi uygulamalıdır. Tırnaklar oval bir biçimde kesildikten sonra tırnak törpüsü ile düzeltilmelidir ve ardından ise nemlendirici bir krem sürülmelidir.

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri: Yüz Bakımı

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri: Yüz Bakımı, kişisel bakımın bir parçası olarak bilinmektedir. Yüz bakımı için öncelikle önemli olan, her sabah yüzün doğal ve aromatik bir sabun ile yıkanması ve temizlenmesidir. Ayrıca yüzlerin her gün aralıkta ya da iki günde bir defa yüz temizleme jeli kullanılarak cildin ovulup temizlenmesi gerekmektedir. Bu noktada isterseniz elektrikli veya pilli yüz bakım fırçaları alıp kullanabilirsiniz. Böylece yüzünüz temizlenirken aynı anda yüzünüze masaj yapmış da olursunuz. Cilt temizlenmesinin hemen ardından ise mutlaka cilt tipine uygun bir nemlendirici krem sürülerek özenle bakım yapılmalıdır.

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri: Yüz bakımı için yapılan tüm bu işlemlerin yanı sıra cilde düzenli bir şekilde peeling uygulamalı ve cilt, ölü derilerden arındırılmalıdır. Sürekli bir şekilde tonik uygulayıp cilt dinlendirilmeli ve cildin ferahlaması sağlanmalıdır. Yüz tipinin ne olduğuna göre ve cilt sorunlarına göre vitaminler, cilt maskeleri, cilt bakım kremleri, özel serumlar, gece kremleri, gündüz kremleri, kırışıklık önleyen kremler, kırışıklık gideren kremler ve sivilce kremleri gibi ürünleri de kullanmanız, cildinizin hem ışıltılı hem de sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Ancak yüz bakımı oldukça detaylı bir süreç olarak bilinmektedir. Bu anlamda kişisel bakımın en önemli aşamalarından biri olan yüz bakımı için de dudakların nemli ve sağlıklı olması adına düzenli bir şekilde dudak nemlendiricileri kullanılmalıdır. Ayrıca kişi, asla makyajla uyumamalıdır. Bu noktada yatmadan önce makyaj temizleme mendilleri ve ardından ılık suyla yapılacak olan makyaj temizleme hareketleri oldukça önemli ve gerekli olmaktadır.

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri: Saç Bakımı

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri: Saç Bakımı için gerekli olan adımlar, en az kişisel bakımın diğer adımları kadar önemli olmaktadır. Tüm gün boyunca kir, toz, mikrop, is, duman ve parazitlere maruz kalmakta olan saçlarınızı düzenli bir şekilde yıkamanız gerekmektedir. Ancak bilinenin tersine bir durum olarak aksine saçlarınızı devamlı olarak her gün yıkanması ona zarar verebilir.  Çünkü saçlar her gün yıkanırsa, saçları besleyen doğal yağ yok olacak ve kuru- bakımsız bir hal alacaktır. Üstelik böyle bir durumda saçlar çok çabuk yağlanabilir, tozu ve kiri hemen üzerine çekebilir. Bu noktada saçlarınızı iki günde bir yıkamanızın ideal olacağını söyleyebiliriz.

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri: Saç Bakımı için saçlarınızı yıkama aşamasında şampuan, saçlara masaj yapılarak deriye yayılmalıdır. Ayrıca saç tpine ve ihtiyacına göre farklı saç bakım ürünleri ve yağları kullanılabilir. Bunun dışında saçlarınıza arada bir keratin bakımı yaptırmalı ve güçlendirmelisiniz. Bunun için kuaförde de bu işlem yaptırılabilir veya bakım ürünleri satan bir yerden keratin bakım kremi alınarak evde de uygulanabilir. Ayrıca alternatif bir seçenek olarak kakao yağı ile saç maskesi de denenebilmektedir.

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri: Ayak Bakımı

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri: Ayak Bakımı oldukça önemli bir konudur. Bütün gün ayakkabı içerisinde sıkışıp kalan ayaklar için öncelikle her gün çorapların değiştirilmesi gerektiğini belirtelim. Bu noktada ayaklarda tırnak batması olayını engelleyebilmek adına da ayak tırnakları mutlaka düz bir şekilde kesilmelidir, diyebiliriz. Ayrıca mutlaka ayda bir de olsa ayaklar için pedikür yaptırılmalıdır.

Eğer kişinin ayakları için pedikür yaptırması mümkün görünmüyorsa sıcak su dolu bir küvet içerisine birkaç damla zeytinyağı damlatarak ayaklarını su içerisinde 30 dakika bekletmesi önerilir. Daha sonrasında ise ayaklar iyice yıkanmalı ve düzgünce kurulanmalıdır. Bunun dışında topuk törpüsü kullanılarak topuklardaki ölü deriler yok edilmelidir. Ayak tırnakları düzenli olarak kesilip törpülenmelidir. Son olarak ise ayak bakımı için yapılması önerilen adım, ayaklara nemlendirici bir losyon sürülmesidir. Böylece ayaklar için gerekli olan kişisel bakım, evdeki mevcut imkânlarınızda mümkün olabilir.

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri: Ağız ve Diş Bakımı

Kadın Kişisel Bakım Ürünleri: Ağız ve Diş Bakımı başlığı altında kişilerin ağız ve diş için yapması gereken bakım önerilerini ele alacağız. Buna göre tüm gün boyunca yemek yediğimiz için yemek kalıntıları ile dolan dişlerin ve ağızın bakımı yapılmalıdır. Bu yemek kalıntıları dişlerde birikir. Bu yüzden de kişisel bakım önerileri düzenli olarak uygulanmalıdır.

Düzenli bir şekilde dişler fırçalanmalı ve gerektikçe tabii diş ipi de kullanılmalıdır. Eğer dişlerinizin renkleri sararmış ise diş beyazlatıcı ürünlerin de kullanılması gerekmektedir. Ayrıca acil durumlar için kişisel bakım adına yanınızda ağız bakım suyu taşımanız önerilir. Bu sayede dişleriniz, her zaman bakımlı olabilecek ve ağzınız her zaman ferah ve temiz kokacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir