İlerleyen Yaşlarda Ağız ve Diş Bakımı

Her yaşta ağız ve diş sağlığımızı korumamız gerekir. Bunu yaparken de doğru uygulamaları gerçekleştirmemiz işimizi daha da kolay hale getirir. Yaşlandıkça, bireylerde bazı sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlar. Bu sağlık sorunlarının başında ise genellikle iyi bakılmamış diş ve ağız sorunları gelir. İlerleyen yaşlarda ağız ve diş bakımı diğer dönemlere göre daha çok dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Bu yaşta, yalnızca tek set kalıcı dişlerimiz bulunur, bundan dolayı dişlerimize geri kalan yaşantımız boyunca daha çok özen göstermemiz gerekir. Peki, diş ve ağız bakımı sırasında yapılan hatalar nelerdir, öncelikle bunları inceleyelim. Böylelikle doğru uygulamaları yaparken kaçınmamız gereken davranışları da göz önünde bulundurmuş oluruz.

Ağız ve Diş Bakımında Yapılan Hatalar ve Doğruları

Ağız ve diş bakımı insan yaşantısında oldukça önemli bir rol oynar. Muhteşem gülüşlere sahip olabilmek, kendimizi temiz ve sağlıklı hissetmek aynı zamanda bembeyaz dişlere sahip olmak için düzenli bir şekilde ağız ve diş bakımımızı yapmamız gerekir.

Bu bakımları gerçekleştirirken farkında olmadan yaptığımız hatalar ise gözden kaçırılıyor. Bu hatalar nelermiş, birlikte bakalım.

1.      Diş Fırçasını Uzun Süre Kullanmak

Bir diş fırçasının her gün iki kez kullanılması gerektiğini düşünürsek üç aylık bir ömrü bulunmaktadır. Üç aydan daha fazla kullanılan diş fırçalarının kılları yıpranır ve diş temizliği için istediğimiz sonucu bize veremez. Bundan dolayı üç aylık periyotlarla diş fırçanızı değiştirmeniz önemlidir.

2.      Diş Fırçalama İşlemini Kısa Tutmak

İlerleyen yaşlarda ağız ve diş bakımı için ayrı bir özen göstermemiz gerekmektedir. Bunun için diş fırçalama sürelerini tutabildiğiniz kadar uzun tutmanız ayrıca ağzınız ve dişlerinizin her yerine fırçanın değmiş olduğundan emin olmanız gerekir. Minimum 2 dakikalık fırçalama süresi ile daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

3.      Sert Diş Fırçası Kullanmak

Diş bakımında yapılan en büyük hatalardan biri ise daha iyi etki edeceğini düşünerek sert diş fırçası kullanımı. Özellikle yaş ilerledikçe daha da hassaslaşmaya başlayan diş eti için en uygun fırça yumuşak diş fırçalarıdır. Böylece diş etinize zarar vermeden dişlerinizi temizleyebilirsiniz.

4.      Yanlış Teknik ile Diş Fırçalama

Dişlerimizi fırçalarken nasıl fırçaladığımıza pek dikkat etmeyiz. Böylece farkında olmadan dişlerimize ve diş etlerimize zarar veririz. Diş fırçalarken uygulanması gereken en etkili yöntem, dairesel hareketlerdir. Bu sayede diş fırçasının kılları daha kolay bir şekilde diş aralarındaki bakterilere nüfus edebilir.

5.      Dişleri Fırçaladıktan Sonra Ağzı Su ile Durulamak

Diş macunlarının içeriğinde bulunan florür maddesi diş temizliği için önemlidir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra daha iyi temizlenmesi için su ile gargara yapılması, florürün dişlere etki edemeden ağızdan atılmasına neden olur. Bundan dolayı sadece ağzınızdaki macunu tükürerek işleminizi tamamlamanız daha iyidir.

İlerleyen yaşlarda ağız ve diş bakımı için yeterli bilgi edinilmemesinden dolayı pek çok kişi yaşlandıklarında damaklık ve ya implant gibi takma dişler ile yaşamlarına devam etmek zorunda kalıyor. Aynı zamanda bu konuda da sıkça problemler yaşıyorlar, bazen dişsiz dahi kalabiliyorlar. Bunun önüne geçebilmek adına yukarıda belirttiğimiz hataların yapılmamasına özen göstermek gerekiyor. Böylece de hangi yaşta olursanız olun sağlıklı gülümsemelerinizi korumuş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir