Hareketsiz Yaşam Tarzınızı Bırakmanız İçin Öneriler

Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu tanımlamaya göre eğer gün içinde yarım saatten daha az fiziksel herhangi bir aktivite yapmıyorsanız hareketsiz bir insansınız demektir. Bu elbette ki pek çok insan tarafından tartışılmaya devam eden bir tanım olsa da Dünya Sağlık Örgütü’nün bunu bu şekilde tanımlamasının sebepleri var. Elindeki verilere göre hareketsiz yaşam tarzının getireceği zararlara göre bunu belirliyorlar. Çünkü hareketsiz bir yaşam tarzı hayatınızda zamanla çok ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Bu hastalıkların belirtilerini kısa zaman içinde görmüyor olsanız bile zaman içinde bu durumun etkilerini görmeye başlayabilirsiniz. O yüzden hareketsiz yaşam tarzını bırakarak daha sağlıklı ve hareketli bir yaşam tarzını geçmeniz fazlası ile önemlidir. Özellikle teknolojinin, bilgisayarların kullanımının bu kadar çok yaygınlaşması da bu durumları tetiklemektedir.

Günümüzde uzmanlar tarafından günlük olarak egzersiz yapmanın ve hareket etmenin sağlık açısından ne kadar önemli olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Teknoloji hayatımızı pek çok alan kolaylaştırıyor. Fakat bunu doğru bir şekilde kullanmak önemlidir. Zaman içinde bu teknolojilerin getirdiği kolaylıklar yüzünden kendinize kötülük yapmayın. Hem teknolojiyi kullanın hem de sağlıklı kalın. İkisini entegre bir şekilde götürebilmeniz durumunda bu durumun faydalarını siz de hayatınızda hissetmeye başlayacaksınız.

Hareketsiz yaşam tarzı, fiziksel aktivitelerin yapılmaması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum günümüzde obezite,fiziksel ve kas sorunları, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok soruna neden olabilmektedir.

Hareketsiz yaşam tarzını bırakmak kolay değildir. Pek çok insan için bu durun hayatlarında büyük değişiklikler yapmak anlamına gelmektedir. Bu durumda davranışlarınızın ve alışkanlıklarınızın büyük bir etkisi vardır ve bu alışkanlıkları bırakmak kolay değildir.

O yüzden öncelikli olarak kendinizi motive etmeniz gerekmektedir. Bu işe başlamak ve odaklanmak için kendinize cesaret verecek bir şeyler yapın. Bunun için kendinizi biraz zorlamanız gerekecek. Ancak eğer ilk günleri atlatırsanız zamanla devamı da gelecektir. Düzenli olarak egzersiz yapmaya başlayarak vücudunuzda meydana gelen olumlu gelişmelere siz de çalışacaksınız.

Öncelikli olarak tembellikten kurtulmalısınız. Seneler boyunca hareketsiz bir şekilde yaşamak vücudun çok önemli bölgelerini tehlikeye atmış olursunuz ve erken yaşta yaşlanmaya başlarsınız.

Bu dönemde çok daha sonuçlar elde edebilmek için iyi bir beslenme şarttır. Bu dönemde bol bol meyve ve sebze tüketmelisiniz. Sahip olduğunuz fazla kilolardan kurtulmak için olabildiğince düşük kaloriye sahip yiyecekler tüketin.

Doğal detoks sularını kullanın ve olabildiğince alkolden uzak durmaya çalışın. Zamanla meydana gelecek olan obeziteyi ve kalp hastalığını tetikleyebilecek hızlı tüketim ürünlerinden sakının. Şekeri azaltın ve besin açısından zengin olan düşük kalorili ürünler tüketin.

Ayrıca tüm bunların yanında iyi bir uyku düzeni de önemlidir. Olabildiğince gece uykusu almaya özen gösterin.

Her gün en azından 30 dakikanızı bir egzersize ayırın. Aslında hareketsiz yaşam tarzından kurtulmak bu kadar basittir. Bu egzersizleri bir anda yarım saat içinde yapmanıza da gerek yoktur. Gün içinde durumunuza göre bunları belirli periyotlara ayırabilirsiniz. Bunları düzenli bir şekilde yapmanız durumunda zamanla vücudunuzda yaşanan olumlu gelişmeleri fark edeceksiniz.

Kendi beğeninize ve hayat stilinize göre fiziksel aktiviteler yapın. Günlük yaşam tarzınızda ufak değişimler yapın. Mesela bir apartmanda oturuyorsanız her gün asansöre binmek yerine merdivenleri kullanın. Ayrıca daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde spor yapmak için öncesinde bir uzmandan yardım alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir