Hamilelikte Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Hamilelikte annenin sağlığını koruması hem kendi hem de bebek için oldukça önemlidir. Bu nedenle anne sağlığına çok dikkat etmelidir. Sağlıklı bir bedenin yolu sağlıklı dişlerden geçer. Hamilelikte diş sağlığı nasıl korunur diye düşünen anneler için birçok diş bakım önerisi bulunmaktadır. Hamilelik sürecinde kalsiyum kaynaklarından doğru bir şekilde yararlanılmalıdır. Yoksa dişlerle ilgili sıkıntılar yaşanabilir.

Hamilelik Diş Kaybına Neden Oluyor Mu?

Hamilelik sürecinde anneler diş sağlığına özen gösterdiği takdirde diş kaybı görülmez. Halk arasında inanılan hamilelik diş kaybına neden oluyor söylentisi doğru değildir. Anneler hamilelik sürecinde diş bakımını doğru bir şekilde yaptığı takdirde dişlerinde hiçbir bozulma yaşanmayacaktır.

Bebeğin Diş Gelişimi Nasıl Korunur?

Bebeğin diş gelişimi anne karnındayken başlamaktadır. 5. ve 6. haftalarda bebeğin diş gelişimi başlar. Annenin yediği her şey bebeğin gelişimini etkilemektedir. Bu nedenle anne yediği her şeyin değerlerini kontrol etmeli ve bebeğinin gelişimini olumlu etkileyecek besinleri tercih etmelidir. Özellikle kalsiyum bakımından zengin besin değerlerini tercih ettiği durumlarda bebeğin diş gelişimi kusursuz bir şekilde tamamlanacaktır.

Annenin beslenme düzeni hem kendi diş sağlığını hem de bebeğin diş sağlığını geliştirmektedir.Bu nedenle hamilelikte diş sağlığı nasıl korunur sorusunun cevabı hem anneyi hem de bebeği etkilemektedir.

Hamilelikte Diş Sağlığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Yemek yedikten sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır.
  • Kusma gibi durumlardan sonra ağız bakımı mutlaka yapılmalıdır. Ağız mutlaka su ile çalkalanmalıdır.
  • Günlük diş bakımı yapılarak dişlerde plak birikimi engellenmelidir.
  • Ilık tuzlu su ile ağızda gargara yapılmalıdır. Bu diş eti hassasiyetini azaltarak ağızda bir rahatlama yaratacaktır.
  • Besinlerden kalsiyum alınımına özen gösterilmelidir.
  • Acil olmayan diş tedavileri doğumdan sonraya ertelenmelidir. İlk üç ay tedaviden kaçınılmalıdır.
  • Diş ağrısı ya da tedavisi doktor kontrolünde olmalıdır.
  • Antibiyotik ya da ağrı kesici ilaçlar doktor izni olmadan kullanılmamalıdır.
  • Kadın doğum doktorunun izni olmadan lokal anestezi yapılmamalıdır.

Hamileliğin Diş Sağlığı Üzerindeki Etkisi Nedir?

Vücuttaki hormon değişiklikleri ağızda da etki etmektedir. Hamileliğin diş sağlığına en büyük etkisi reflü, bulantı ve kusma gibi durumlarda ağızdaki asit oranın artmasıyla diş etlerinin hasar görmesidir. Diş sağlığı nasıl korunur sorusunun cevabına odaklanılarak bu gibi sorunlar diş sağlığı korunarak aşılabilir. Hamilelik sırasında diş sağlığına artı bir özen gösterilerek hem bebeğin hem de annenin diş sağlığı korunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir