Hamilelik Sonrası Vücudu Toparlamak İçin Öneriler

Hamilelik dönemin kadınların vücudu pek çok dönüşüm geçirir. Kadınların vücudun tüm bunlar için hazırlanır, fakat buna rağmen kadınların bu farklılıklardan korkması da oldukça yaygın bir durumdur. Sadece doğumdan önce değil doğumdan sonra da değişiklikler devam eder. Bu yazıda sizler için doğum sonrasında vücudunuzu toparlamak için önerilerde bulunacağız.

Doğumdan sonra göbek kısmınız da bir şişme görülebilir. Bu durum zamanla düzel ancak tam olarak normale dönmez. O yüzden bu durumun tamamen normale dönmesi için bir süre zaman geçmesi gerekmektedir.

Bebek doğarken hormonlar rahimde hareket eder. Bu sayede rahim de bir önceki boyutlarına geri dönüş yapar. Genellikle bu durumun gerçekleşmesi 1 ay kadar sürer. Bunun yanında vücudunuzda hamilelikten kaynaklanan şişmşi hücreler, vajinal salgılar, idrar ve ter salgıları salınmaya başlar. Hamilelik döneminde biriktirmiş olduğunuz yağ da bebeğinizi beslemek için harcanmaya başlanır.

Bu durumlarda, bir sonuç görebilmek için birkaç hafta beklemeniz gerekecek. Karın bölgenizdeki koyu çizgiler ve çatlaklar ise daha uzun süre devam eder. Aradan geçecek olan altı ay ile bir yıl arasında doğumdan kaynaklı çatlaklar ve koyu çizgiler daha az görünür hale gelir.

Bazı zamanlarda kadınlar doğum yaptıktan sonra bir ay sonra karınları kurumuş gibi görünebilir. Bu da normal bir durumdur ancak nadir görülür. Bu konuda yaygın olan durum ise normale dönmesinin daha uzun sürmesidir. O yüzden bu konuda endişelenmeyin ve doktorunuz ile irtibatta kalın. Pek çok kadın için bu tarz sorunlardan kurtulması aylar alır. Bunun için sabırlı olmanız oldukça önemlidir.

Karın bölgenizin normale dönmesi on ay kadar sürdüyse bölgenin normal boyutuna gelmesi için acele etmeyin. Bu süre zarfından gerekli fiziksel aktiviteleri yapın. Düzenli olarak diyet uygulayın. Vücudunuzun normale dönmesi için çok absürt uygulamalar yapmayın. Vücudunuzun normal duruma gelmesi hamilelikten önce vücudunuzun nasıl olduğuna, hamilelik döneminde aldığınız kilolara ve yapmış olduğunuz fiziksel aktivitelerin düzeyi ve kalitesine göre değişmektedir. Ayrıca genlerinizin özellikleri de bu durumda etkilidir.

Genellikle hamilelik döneminde 10 kg’dan daha az kilo almış olan, emziren ve hamilelik döneminde egzersiz yapmış olan kadınlar çok daha hızlı bir şekilde kilo verme eğilimine sahiptir.

Doğum sonrası korse takmak ya da takmamak da konu tartışmalıdır. Bu konuda doktorunuza danışarak kullanmanız daha yararlı olacaktır. Aksi takdirde birtakım sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz. O yüzden uzmanlardan bu konuda öneriler almak, sizin o dönemdeki durumunuza göre değerlendirme almak istediğiniz sonuçları almak için çok daha yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir