Gül Hastalığı Nedir, Bakımı Nasıl Yapılır?

Gül hastalığı ciltte görülen kızarıklıklar, iltihaplanmalar sivilceyi andıran kabarıklıklar yüzeye yakın damarlarda oluşan genişlemeler şeklinde görülebilen bir hastalıktır. Gül hastalığı sadece yüz bölgesinde rastlanılan bir hastalık değildir. Cildin bir ok yerinde rastlanabilir. Kadınların yüzde 10 unda görülebilen gül hastalığı 30’lu yaşlarda daha sık görünür. Erkeklerde kadınlara oranla daha az görülen gül hastalığı roza hastalığı olarak da bilinmektedir. Farklı şekillerde seyreden gül hastalığı (roza hastalığı) damar genişlemeleri şeklinde görüldüğünde eritematotelenjiektazik rozase, akne benzeri şeklinde olduğunda rozase fulminas, kızarıklık ve ödem şeklinde olunca ise ödematöz rozase adını alır. Erkeklerde daha az görülmesine karsın genellikle erkekler hastalığı daha ağır atlatmaktadır. Sivilce olarak düşünülüp önemsenmediği takdirde ağrılara sebep olarak rahatsızlık verebilir.

Gül Hastalığı Nedir, Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Gül hastalığı nedeni tam olarak anlaşılamayan bir hastalıktır. Genellikle burun ve çevresinde kızarıklık şeklinde kendini gösteren hastalık aşırı duyarlılığa neden olabilmektedir. Gül hastalığı için herhangi bir tıbbî tedavi henüz belirlenmemiştir. Aşırı sıcak veya soğuktan korunmanız gerekmektedir. Aşırı sıcak veya soğuk, güneş ışıklarına maruz kalmak gibi etkiler gül hastalığına neden olabilmektedir.

Genetik etkenler, alkollü veya aşırı kafeinli içecekler, sindirim sistemindeki bozuklukları da gül hastalığına neden olabilir. Sinir ve stres birçok hastalığa kapı araladığı gibi gül hastalığını da ortaya çıkarabilir. Hastalığın ağır geçirildiği durumlarda vücut yağ dengesi bozulabilmekte ve karaciğer rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Hafif geçirilen gül hastalıklarında ise genelde deride kuruluk ve dökülme şikayetleri olmaktadır.

Gül Hastalığı Nedir, Bakımı yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gül hastalığının belirli bir tedavisinin olmaması bu hastalıktan korunmanın önemini arttırmaktadır. Bu hastalığa neden olabilecek etkilerden uzak durulmalıdır. Hastalıkta cilt temizliğine dikkat edilmeli, alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.Gül hastalığı sebebiyle oluşan ağrılar ve iltihaplı kabarcıklar için besleyici cilt kremleri kullanılmalıdır. Hastalık semptomların ortadan kalkması ile geçecektir. Bu süre değişiklik göstermekle beraber 4-6 hafta arası olarak belirlenmiştir. Uzman kontrolünde antibiyotik kullanımı ile iltihaplardan kurtulabilirsiniz. Güneşten uzak kalmalısınız. Gebelik döneminde ise daha dikkatli olunmalıdır. Hastalık fark edildiğinde uzman bir doktora başvurmalısınız. Hastalık önemsenmediği zaman başka rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu sebeple hastalık için tavsiye edilen tedavi ve bakım yöntemleri uygulanmalı ve bir uzmana danışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir