Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Geçer?

Göz altı kırışıkları diğer cilt bölgelerine göre daha erken yaşta kırışıklık görülür. Bildiğimiz gibi göz çevresindeki derimiz, en hassas ve en ince deri yapısına sahiptir. Dolayısıyla gün içerisinde havaya maruz kalması nemini kaybetmesine neden olur ve hassas yapıya sahip olmasından dolayı çabuk kırışır.  Göz altı kırışıklıkları, bireyin yaşlanması ve kozmetik ürünlerini yanlış kullanmasından dolayı ortaya çıkan önde cilt problemleri arasında yer almaktadır. Göz altı kırışıklıkları kimsenin istemediği bir yaşlanma sorunudur. Genellikle yanlış beslenme ve cilt tipine bağlı olarak farklılıkta göstermektedir. Günümüz ve tarihte pek çok insanın sorunu olmuştur. Göz altı kırışıklıkları, göz çevresinde halkalanmalar, göz altı torbalarının belirginleşmesi, mimiklerin yoğun kullanılmasına bağlı olarak kaz ayağı denilen kırışıklıkların meydana çıkması yani cildinizin esnemesidir.  

Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl geçer? Unutmayalım ki cerrah tarafından müdahaleye gerek duymadan kırışıklıklardan kurtulmanın yolları var. Doğal yöntemlerle kendi kremimizi yaparak, göz altı kırışıklıklarımızdan kurtulabiliriz.

a-)Üzüm Çekirdeği; cildi nemlendirici ve besleyici özelliğinden dolayı göz altı kırışıklığını gidermek için önde gelen etkili ürünler arasında yer alır. Üzüm çekirdeği yağı besleyici ve nemlendirici özelliğe sahiptir.

b-)E Vitamini;göz altı kırışıklıklarını gidermek için E vitamini bakımından zengin ürünleri bolca tüketmeliyiz. Farkı çok çabuk gözle görebiliriz. E vitamini yönünden zengin ürünlere örnek verecek olursak, üzüm ve ananası bolca tüketebilirsiniz.

c-)Hindistan Cevizi Yağı;göz altı kırışıklıklarına çok iyi gelen Hindistan cevizi yağı günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Uyumadan önce yüzümüzü yıkadıktan sonra göz altlarımıza masaj yaparak uygulayabiliriz. Haftada en az 3 kere uygulanabilirsiniz. 

d-)Tatlı Badem Yağı;yüzünüzü arındırın ve bir havlu yardımıyla kurutun. Parmağınız yardımıyla birkaç damla tatlı badem yağını göz altınıza ve cildinize iyice yedirin. Gece boyu veya gün içinde cildinizde  durmasında sakınca yoktur.

e-)Salatalık maskesi;salatalık içerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde göz altı kırışıklıklarını ve göz altı torbaları için etkili tedavi yöntemleri arsında yer alır. Salatalık dilimlerini gözlerinizin üzerine yerleştirin ve 15-20 dakika bekletin. Cildiniz sıkılaşacak ve nem kazanacaktır.

f-)Limon Suyu;sabah ve akşamları limon suyunu bir pamuk yardımıyla göz çevrenize sürün, göz içiyle temas ettirmemeye özen gösterin. Birkaç hafta sonra etkisini gözle görecekseniz. Özellikle derin olmayan çizgiler için geçerlidir.

g-)Yumurta Akı;yumurta yüksek miktarda proteine sahiptir, bu sayede göz altı kırışıklıklarında yüksek miktarda fayda sağlar. Kaz ayağı adı verilen kırışıklığı azaltır ve cildi sıkılaştırır. Bir yumurta akını iyice köpürene kadar çırpın. Daha sonra göz çevresine ve yüzünüze iyi yedirerek sürün. 10 dakika bekletin, pamuk yardımıyla ılık suyla temizleyin. Haftada 2 kez uygulanabilir. Yumurta akı maskesinden sonra cildinize nemlendirici sürmeyi unutmayın.

h-)Bal ve Arı Sütü Maskesi;bir tatlı kaşığı arı sütü, bir çay kaşığı çiçek balı ve bir çay kaşığı buğday yağını bir kapta macun haline gelene kadar iyice karıştırıyoruz. Göz altı kırışıklıklarımızın yoğun olduğu bölgelerden başlayarak nazikçe bütün göz çevresine sürüyoruz. 5 dakika bekletip, ılık su ile yıkıyoruz. Maskenin yapıldığı gün güneş ışığına maruz kalmamaya özen gösterin.

I-)Göz Egzersizleri;iki parmağınızı gözlerinizin yanına yerleştirin ve ayırın. Kaslarınızı gergin tutun ve gözlerini açıp kapatın. Göz bebeklerinizi aşağı yukarı hareket ettirin, 10 dakika bu hareketlere devam edin. Daha sonra gözlerinizi açın ve aynı hareketi gözleriniz açıkken 10 dakika daha devam ettirin. Mümkün olduğu kadar göz kapaklarınızı gerin ve göz kapanlarınızdaki kasları çalıştırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir