Evde Kişisel Bakım

Kişisel bakım herkesin belirli rutinler ile aralıklı olarak yapmaları gereken bir şeydir. Son derecede basit ve pratik yöntemler ile herkes evlerinde kişisel bakımlarını kolaylıkla yapabilmektedir. Kişisel bakımın doğru ve düzenli bir şekilde yapılması sağlık açısından da oldukça önemlidir. Güzel bir cilt ve sağlıklı vücut için evde kişisel bakım ihmal edilmeden düzenli bir şekilde yapıldığında kişiler uzun yıllar boyunca genç kalabilmektedirler.

Kişisel Bakım Yöntemleri

Kişisel bakım için öncelikli olarak temizlik doğru bir şekilde yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesidir. Ağız ve diş sağlığı için dişlerin günde en az iki kez doğru şekilde fırçalamaları gerekir. Yine cildin özellikle de her gece uyumadan önce ii bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Makyaj yapan hanımların geceleri uyumadan önce makyajlarını tamamen çıkardıklarından emin olmaları gerekir. Yine makyaj çıkarıldıktan sonra yüzün yıkanarak uykudan önce gerekli nem dengesini sağlaması adına nemlendirilmesi gerekmektedir.

Kişisel bakım için yapılması gerekli olan adımlardan bir tanesi de saç sağlığıdır. Saçlar rüzgâr, nem de stres gibi konulardan çok çabuk etkilenmektedir. Saçlarını zamana karşı korumak isteyen kişilerin bunun için saç köklerine saç bakım yağları ile masaj yapmaları bir hayli etkili olmaktadır. Yine tırnak bakımı da kişisel bakım için oldukça önemlidir. Bunun için de kişiler limonlu ılık suda tırnaklarını bekleterek özellikle de kırılganlığı azaltmak için hafif bir törpüleme uygulayabilmektedirler.

Evlerinde kişisel bakımlarını tamamlamak isteyen kişiler yine buhar maskesi yapmayı da deneyebilirler. Bir kap içerisine konulan suyun üzerine yüz bölgesi tam hizalanarak buharın cilde temas etmesi sağlanabilir. Bu yöntem gözenekleri açarak temizlenmesini sağlamaktadır. Bunun üzerine cilt iyice soğuk su ile yıkanarak temizlenebilir. Ardından da iyi bir nemlendirici ile nemlendirilerek cilt ışıltılı bir hale getirilebilir. Kişisel bakım yöntemleri arasında birçok kişinin yaptığı uygulamalardan bir tanesi de vücudu nemlendirmektir. Özellikle de kuru cilt tipine sahip olan kişiler duş sonrası vücut bakım yağ kullanmayı deneyebilirler. Bu yağlar ile son derecede parlak ve ışıltılı görünümde ciltlere sahip olabilmektedirler. Ayrıca evlerinde kişisel bakım yaparken koltuk altı kararması sorunundan kurtulmak isteyen kişiler muz kabuğunu bu bölgeye düzenli olarak sürdüklerinde de bu sorunlarından kurtulabilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir