Evde Hazırlanabilecek El Kremleri

Cilt bakımında cildin nem dengesini sağlamak ihmal edilmemelidir. Nem dengesini sağlayabilmek için ise krem önemli bir yardımcıdır. Cildin çevre ile en çok temasta bulunan bölümü ise ellerimizdir.Ellerimizi yıkarken kullandığımız temizleyiciler cildin kurumasına neden olur. Güneş kremi kullanmadan güneş ışığına maruz kalmak, eldiven kullanmadan kışın yıpratıcı soğuğuna maruz kalmak ellerdeki cildi yıpratır ve sağlığını bozar. Evde hazırlanabilecek el kremleri ile bu durum önelenebilir. Olumsuz koşullardan korunmak ancak yeterli bakımı yapmakla mümkün olacaktır. Cilt bakımında büyük yardımcı el kremleri ise yoğun kimyasal bileşikler barındırır. Günümüzde kozmetikte doğal karışımlara rağbet artmıştır. Doğal ve bitkisel yöntemlerle evde hazırlanabilecek el kremleri karışımlarıyla cilt bakımı daha güvenli hale gelecektir.

Evde Hazırlanabilecek El Kremleri Ne Kadar Etkilidir?

İşe yararlık konusunda önemli olan karışımda kullanılan malzemelerin doğru malzemeler olmasıdır. Çoğu malzeme bitkisel malzeme satan aktar gibi yerlerden temin edilebilir. Günümüzde kullanılan yoğun kimyasal içerikli kremler de içeriğinde etkili doğal malzemeler kullanır. Kolaylıkla yapılabilen evde hazırlanabilecek el kremleri içeriğinde doğal ve etkili malzemeler barındırmalıdır.

Kremin kullanılma amacı olan nemlendirme, canlandırma, koruma, besleme özelliklerini barındıran bir karışım hazırlamak gerekir. Örneğin çoğu kremin vazgeçilmezi gliserinle evde kolaylıkla bulunan zeytinyağı ve limonla hem nemlendirici hem de besleyici bir krem elde edilecektir. Her malzemeden birer tatlı kaşığı cam bir kâseye eklenir ve malzemelerimiz benmari usulü eritilir.

Evde Hazırlanabilecek El Kremleri Nelerdir?

Kuru ciltler için evde hazırlanabilecek el kremleri içinde onarıcı ve yenileyici özelliğiyle aloevera içeren karışım kuru ve yıpranmış ellerinize iyi gelecektir. Malzemeler: 1 yemek kaşığı bal mumu, 2 yemek kaşığı kakao yağı, 1 yemek kaşığı aloe vera jeli. Katı malzemeler kakao yağı ve bal mumu benmari usulü eritilip karıştırılır donmadan içine aloevera ve esans da eklenerek karıştırılır.Evde hazırlanabilecek el kremleri için gereken malzemeler aktarlarda bulunabilir. Yoğun nemlendirme özelliği ve güzel kokusuyla Hindistan cevizi yağı da kremde kullanmak için oldukça elverişlidir: katı haldeki 2 Yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 2 yemek kaşığı shea yağı benmari usulü eritilir karışıma temin edilebilirse E vitamini de eklenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir