Evde Diş Beyazlatma

Muzdarip olduğumuz diş sararmalarının öncelikle sebeplerini bilmek ve sebep olan şeylerden olabildiğince uzak durmak önemlidir. Bu nedenle önce diş sararmalarının neden oluştuğuna bakalım.

Çoğu zaman kalıtımdan da gelen diş sararmalarının birçok sebebi vardır. Kadınlar hamilelik zamanlarında eğer ilaç kullanmışlarsa bu bebeğin yetişkinlik zamanına geldiği zaman diş sağlığını da etkileyecektir. Flor oranı yüksek içme suyu tüketmek de bir diğer sebeptir. Flor diş sararmalarına sebep olur bu nedenle içme suyu alırken flor oranına dikkat edilmelidir. Dişler ilerleyen zamanlarda yapısını kaybedecek ve incelmeye başlayacaktır. İncelmeye başlayan dişlerin ardından sararmalar öne çıkabilir.

Baharatlı yiyecekleri çok tüketmek de dişlerde kalıcı olarak iz bırakabilir ve dişlerin sarı olarak durmasına sebep olabilir. Sigara özellikle yıllar süren kullanımlarda etkili bir sararma bırakacaktır. Kafein ürünlerinin çok kullanılması da bir başka sebep olabilir. Bazı diş beyazlatma yöntemleri de mevcuttur.

Evde Diş Beyazlatmak İçin Neler Yapılmalı?

Elma sirkesi diş beyazlatmak için ideal bir doğal çözümdür. Isteğe göre elma sirkesi ile ağızda yapılan bir gargara diş beyazlatmada çok etkili olacaktır. Bu gargara 3 günde bir yapılabilir. Eğer sirke tek başına kullanılmak istenmiyorsa sirke, tuz ve karbonatla bir karışım hazırlanabilir. Tuz ve karbonatın da beyazlatıcı etkileri olduğundan bu karışım erken sonuç verecektir. Üstelik tuz da karbonat da sirkenin keskin tadını bastırmaya yardımcı olacaktır. Karbonat ile kullanabileceğiniz bir başka yöntemse tarçın ve adaçayı karışımı olabilir. Adaçayını toz haline getirene kadar ezdikten sonra bu üçü karıştırılır ve dişe uygulanır. Bu karışım 4 günde bir uygulanabilir. Bu karışımları yaparken diş fırçanızla dış macunu ile fırçalıyor gibi yardım alabilirsiniz.

Çilek ezilip tamamen katı bir yer kalmayana kadar karıştırılır. Ardından diş fırçası yardımıyla haftada iki kere dişlere uygulanır. Bir başka yöntemse diş fırçaladıktan sonra kullanılabiliyor. Bu yöntem muz kabuğu, muz kabuğuyla dişlere 3 dakika boyunca yüzeysel olarak fırça yapmak beyazlatmaya yardımcı olacaktır.

Birkaç damla gliserinle birlikte çilek ezilere dişlere uygulanabilir. İkisinin de diş beyazlatma özelliği olduğundan bu karışım oldukça çabuk sonuç verecektir. Portakal kabuğu blenderdan geçirilip toz haline getirildikten sonra yine toz halinde bulunan defne yaprağı ile karıştırılır. Bu yöntem oldukça hızlı ve etkili çözüm verecektir.

Her gece yatmadan önce 2-3 dakika tuz ile dişleri fırçalamak da etkilidir. Her evde kullanılabilecek bu yöntem hem pratik hem de

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir