Erkeklerde Kişisel Bakım

Kişisel bakım adımları, erkekler içinde oldukça çok yönlü seçenekleri kapsar. Kişisel bakım geniş bir alanda ele alınmalıdır. Erkeklerde kişisel bakım adımları; vücut temizliği-bakımı, ağız ve diş bakımı, saç bakımı ve sakal-bıyık bakımı, kulak bakımı, el ve ayak temizliği-bakımı, tırnak bakımı da vücut bakımının alt alanlarını oluşturur. Yani baktığımızda oldukça geniş bir alana yayılır. Ama tabii erkeklerde öne çıkan öncelikle, günlük yapılan tıraşlar öne çıkabilir. Sakal ve bıyıkları olanlar için, sakal ve bıyık tıraş ve bakım adımları dikkat edilmesi gerekir.

Erkeklerde kişisel bakım adımları ve seçenekleri, sadece temizlik ile bakıma etki sağlayan, cilt tipinize uyumlu yan ürünlerin de kullanılması ile tamamlanması gerekir. Yüz temizleme ve tıraş bakımı adımlarında, cildiniz üzerinde kullanacağınız her ürünün cilt tipinize uyum sağlamasına önem vermeniz gerekir. Normal bir cilde sahipseniz, her türlü ürünü kullanabilirsiniz. Ama kuru bir cildiniz varsa, cildinizin kurumaması ve pul pul dökülmemesi için; cildinizin yağ ve nem dengesini koruyan temizlik ürünleri kullanmanız önerilir.

Erkeklerde Kişisel Bakım Nasıl Olmalı?

Erkeklerde bakım seçenekleri öncelikle, saç ve sakal öne çıkabilir. Saç ve sakallarınızın şeklini korumanız günlük bakım yapmanız önem taşır. Ayrıca daha sağlıklı ve parlak sakal ya da bıyıklara sahip olmanız için, badem yağı gibi ürünler ile haftada en az bir defa masaj uygulamanız önerilir. Aynı zamanda saçlarınıza da benzeri bitkisel yağlar ile bakım yapabilirsiniz.

Erkeklerde kişisel bakım adımları şöyledir:

  • Saç bakımı; saç yapınıza uyum sağlayan, bitkisel içerikli şampuanları tercih etmenizi önerebiliriz. Daha gür ve parlak saçlara sahip olmak içinde, haftada en az bir defa, saç bakım yağları ile saçlarınıza masaj uygulayabilirsiniz.
  • Sakal ve bıyık bakımı; saçlarınıza uygulayacağınız bitkisel yağları, haftada en az bir defa sakal ve bıyıklarınıza da uygulayabilirsiniz. Ayrıca belirtmek gerekir ki, saçlarınızı yıkadığınız şampuanları, sakallarınıza sürmeniz önerilmez. Sakallarınızı yıkarken derinlemesine su ile temas etmesini sağlamalısınız.
  • Yüz temizleme ve bakımı; cilt tipinize uyum sağlayan, bir temizleme jeli ya da köpüğü ile günlük olarak cildinizi kirden arındırmanız gerekir. Ardından ise cildinize uyumlu bir nemlendirici kullanabilirsiniz.
  • Tıraş bakımı; tıraş losyonu, tıraş köpüğü ürün seçimini yaparken de, cildinizi kurutmayan ve alkol vb. kimyasal içerikleri içermeyen ürünleri tercih etmeniz önerilir.
  • El-Ayak ve tırnak bakımı; vücudunuzun genel temizlik adımlarında, dikkat edilmesi gereken adımları oluşturur.
  • Vücut temizliği-bakımı; cildinize uyumlu bir duş jeli tercih etmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir