Erkekler İçin Saç Bakım Önerileri

Kişisel bakım, cilt bakımı ve her türlü bakım işlemlerinin giderek erkelere de daha sık uygulanmaya başlanmıştır. Bu bağlamda günümüz estetik uygulamaları; erkeler için saç bakım önerileri başlığı ile yeniden gündemdeki yerini almayı başarmıştır. Erkekler de kadınlar gibi güne kötü uyanabilmekte saçlarını, daha kabarık, istem dışı olarak bozulmuş ve dağınık bir şekilde aynanın karşısında izleyebilmektedir. Erkekler için saç bakım önerileri bütün cilt ve kişisel bakım önerilerinde olduğu gibi temizlik esaslı olup; her aşaması dikkatli bir şekilde saçların dezenfekte edilmesi ile başlamaktadır. Erkeklerin de bayanlarda olduğun gibi saça uyguladıkları losyon ve şampuanlar özenle seçmelidir.

Her şampuan her saç tipine göre dizayn edilmemiştir. Bütün erkelerin saç kök ve gövde yapısı birbirinden farklıdır. Bu sebeple erkeklerin saçarlını iyi tanımaları, doktorlarından aldığı bilgi ve öneri ışığında muhakkak doğru şampuan seçimi ile saçlara masaj yaparak dikkatlice yıkanmalıdır.

Erkeklerin Saç Bakım Uygulamaları /Saç Türlerine Göre Bakım Önerileri

  • Erkeklerin  saç bakım önerileri   ayrıca  saçlarının uzunluk, kısalık   derecesine  göre, kıvırcık, düz olma şekillerine  göre değişmekte ;her saç tipine uygulanan saç  bakım önerisi de birbirinden  farklılık göstermektedir.Örneğin ince telli saçarla sahip olan erkekler  sıcak sudan ivedilikle kaçınmalı;saçların elektriklenen  durumuna karşı banyo sonrası  tarak kullanmaktan ivedilikle  kaçınılmalıdır.Kuru ve kıvırcıklı saç tipine sahip olan erkeler saç nemlendiriciler kullan malı ;jöle ve sprey   ile saçlarını şekillendirmelidir.
  • Yağlı saçlara sahip erkekler, saçarlına göre şampuan ve nemlendirici kullanmalı; ayrıca; sıkça saçlarını taramalıdır. Dalgalı ve uzun saç modeline sahip olan erkekler de saç tipine göre  şampuan desteği almalı  uzmanların önerdiği  saç bakım ürünleri ve nemlendiricilerini kullanmalıdırlar. Burada dikkat edilmesi gereken erkeklerin yakışıklı olacağım düşüncesi ile biraz abarttıkları jöle ve losyon uygulamalardır. Jölelerin gereğinden fazla kullanılması saç dökülmelerinde sebep olmaktadır.
  • Önlem alınmazsa fazla jöle uygulaması;erkekleri, saçderi hastalıklarına kadar ciddi hastalıklarla burun buruna getirmektedir. Erkekler için saç bakım önerileri bayanlar için alınan önemler kadar kamuoyunda yankı uyandırmasa da erkeklerin de estetik ve güzellik kaygısı taşıdıkları bir gerçektir. Yakışıklık düşüncesi, toplumdaki rol model anlayışı ve beğenilme duygusu erkeklerin saç modeli ve tercihinde son derece önem taşımaktadır. Gayet olağan olan beğenilme duygusu erke ve kadınların ortak paydası olarak güncelliğini korumaktadır.
  • Erkekler için saç bakım önerileri;  saçların tipi ve modeline göre değişmekte olup önerilerin odak noktasında temiz, duru ve bakımlı bir saç dizaynı ışıltısı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir