Erkek Parfümü Nasıl Seçilir?

Ortaokul ve lise dönemlerinde deodorant kullanmak yeterli gelebilir fakat özellikle 20’li yaşlardan sonra parfüm kullanma ihtiyacı doğal olarak doğuyor. Kabul etmeliyiz ki beyler parfüm seçmek çoğumuz için bir işkence haline geliyor. Peki erkek parfümü nasıl seçilir? Ülkemizde belli başlı kokular kalıplaşmıştır. Metrelerce uzaktan aldığımız parfümün kokusuna abi parfümü, baba parfümü, hacı parfümü gibi yorum yapanları duymuşsunuzdur. Bunun yanı sıra birçoğumuz sevdiğimiz insana hoş kokmak karizmatik görünmek içinde parfüm arayışına gireriz.

Peki siz hangi profilde gözükmek istiyorsunuz? Abi mi? Baba mı? Hacı mı? Cevaplarınızın hayır olduğunu duyar gibiyim. Tabi ki herkes gibi karizmatik ve yakışıklı gözükmek işinize gelecektir. Bu durumda kendinizi en iyi yansıtan ve size özgün bir parfüm arayışına girmeniz normal gözüküyor. İşte püf noktalarıyla parfüm seçmeniz konusunda bir kaç tavsiye…

1- Her mevsim aynı parfüm kullanılmaz.

Parfüm seçimi yaparken mutlaka yazın sıcağını, kışın soğuk rüzgarlarını unutmamak gerekir. Nasıl ki kış aylarındaki montumuzu temmuz sıcağında, yazın belki de bayılarak giydiğimiz parmak arası terliklerimizi kışın giyemiyorsak tek bir parfümü yaz kış kullanmak doğru bir tercih olmayacaktır. Kışın daha yoğun, yazın daha fresh kokuları tercih ederek hem kendimizi hem de çevremizdekileri baymamış oluruz. Bu durumda birinci kuralımız her mevsim aynı parfüm kullanılmaz.

2- Ruh halinize göre parfüm seçebilirsiniz.

 Mevsimsel faktörler yanı sıra ruh halinize göre de parfüm seçebilirsiniz. Nasıl mı mesela kendini farklı ve karizmatik hissettiğin bir gecede mekan faktörünü göz önünde bulundurarak daha ağır bir parfüm seçimine kimse hayır demez. Elbette kendinizi farklı hissettiğiniz günler için farklı parfümler kullanabilirsiniz. Bunu yapmanız hem size güven verecek hem de bu küçük değişiklik size iyi gelecek. Bu durumda ikinci kuralımız, ruh halinize göre parfüm seçebilirsiniz.

3- İnternetten bilmediğiniz parfümün siparişini vermeyin.      

İnternetten alışverişi hepimiz çok seviyoruz. Hem bol seçenek hem de fiyat karşılaştırması açısından bolca seçenek sunan internetten alışveriş yapmak birde zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Fakat bilmediğiniz, tavsiyeler üzerine sizi heyecanlandıran o parfüm beklentinizi karşılamadığı gibi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu yüzden internetten bilmediğiniz parfümün siparişini vermeyin. Dışarı çıkın gerekirse trafiğe takılıp zamanınızdan çalın, hayal kırıklığına uğramayın. Ayrıca sürekli kullandığınız parfümü internetten sipariş verirken de güvenilir ve bildiğiniz sitelerden sipariş vermeniz hem sağlığınız hem bütçeniz açısından olumlu olur.

4-Koku Sınıflarına da dikkat etmelisiniz.  

Parfüm seçerken koku sınıflarına da dikkat etmelisiniz. Çiçeksi kokuları kalıcılığı yüksek olmasa da hoş ve hafifliğinden dolayı epey tercih edilir. Çiçek kokularını özellikle yaz aylarında tercih etmeye özen göstermelisiniz. Yaz aylarının yoğun, bunaltıcı ve nemli havalarında ağır bir kokuyla gezmek istemesiniz değil mi? Sonbahar aylarında tercih etmeniz gerek koku esans içeriği ise meyve ağırlıklı kokular olmalıdır. Meyve kokuları tazeliği ve hafifliğiyle tercih edilir. Çiçek kokularının aksine kalıcılığı daha yoğundur. Şipre koku esası ise genellikle misk, odun ve yosun gibi ağır kokulardır. Kış aylarında tercih edilen kokulardandır.  Kokunun büyüsüne kapıldınız ve aldınız, birkaç kullanımdan sonra koku ağır gelmeye başladı ve rahatsız oldunuz. Bir tavsiyem olacak; çiçeksi veya meyve kokularınızla karıştırarak hafifletebilirsiniz. Kokunuzla dikkatler üzerinizde olsun istiyorsanız, püf noktalarını dikkate alarak her daim hoş kokabilirsiniz.

5-Yaş Uyumunuz da Önemlidir.

Seçeceğiniz Parfümle yaş uyumunuz da önemlidir. Parfüm esanslarının belirli yaşlara gruplarına hitap ettiklerini biliyor muydunuz? 20-25’li yaşlarındaysanız, çiçeksi kokular sizin tercih edebileceğiniz en doğru seçim olacaktır. 30-40’lı yaş üzerindeyseniz yoğun, sofistike ve şekerli kokular sizin için doğru tercihler arasında yer alacaktır. Fakat ten uyumunuzu da göz ardı etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir