Emziren Anne Diyeti Nasıl Yapılır?

Emzirme, hem anne hem de bebek için oldukça büyük öneme sahip bir aktivitedir. Bu yüzden de ebeveynlerin konu hakkında dikkatli davranmaları büyük önem arz ediyor. Özellikle emziren anne diyet yapacak bu durum sütün kalitesini de direkt olarak etkileyecektir. O yüzden de bu konuda özenli ve dikkatli davranmakta yarar var.

Emzirme döneminde diyet yapmanız mümkün ancak bu noktada diyeti dengeli bir şekilde sürdürmeniz gerekiyor. Aksi takdirde bu durum süt üretimini ve bunun miktarını düşürebilir. Bu sebepten dolayı da bebeğin beslenmesi konusunda sıkıntılar yaşanabilir.

Sağlıklı Beslenin

Hamilelik esnasında benimsediğiniz sağlıklı beslenme düzeninize devam etmeye hatta geliştirmeye devam edin. Meyveler, sebzeler, kalsiyum, proteinler ve tahılların yer aldığı çeşitliliği bol olan zengin bir diyet tekniği uygulayın. Bu konuda fındık, somon balığı, avokado ve zeytinyağı sağlık besinler için iyi örneklerdendir.

Kızarmış yiyecekler, bitkisel yağlar yani doymuş yağlardan olabildiğince uzakta durun. Genellikle kadınlar bebeklerini emzirdiklerinde çok hisseder. Bu normal bir durumdur çünkü vücut bebek için sütünü gün boyunca üretmeye çalışır.

Yemek öğünleri arasında içerisine meyve serpiştirilmiş mısır gevreği barı ve yoğurt gibi besleyici ve doyurucu atıştırmalıkları tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Böylece açlığınızı kontrol altında tutarak, gün boyunca da enerjinizin seviyesinin yüksek kalmasını sağlayacaksınız.

Günlük Öğün Sayısı

Günde en az beş öğün, yani üç ana öğün olmak üzere araya da iki küçük ara öğün koyun. Gün içinde tüketeceğiniz ne kadar çok çeşitli besin tüketirseniz o kadar yararlı olacaktır. Besinlerin bir ya da birkaç öğünde yoğunlaşmamasına da özen gösterin.

Kahve ve Alkol Kullanımı

Kullandığınız alkol ve kafein gibi maddeler kan dolaşımı üzerinden süte geçebilir. O yüzden bunları tüketmekten olabildiğince kaçının. Ayrıca sigara da bulunan nikotin bu durumu etkileyecektir.

Elbette ki gün içinde içeceğiniz bir bardak kahve bebeğe ve sütüne zarar veremez. Fakat alkol konusuna geldiğinde bunu söylemek pek mümkün değil. O yüzden bu emzirme sürecinde tamamen uzak kalmanız çok daha uygun olacaktır. Elbette ki bazı günler de nadiren biraz içmeniz de çok fazla zarar yoktur.

Eğer bu dönemde bir ilaç kullanıyorsanız, bunun emzirmekte olan annelere uygun olup olmadığını da doktorunuzdan öğrenin. Sonrasında bu konuda ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bebeğinizin yaşamakta olduğu kramplara dikkat edin. Bunun sebebi beslenme şekliniz olabilir. Bir çok anne, bazı besinleri tükettiğinde bebeklerinin daha huzursuz olduğunu söyler. Yaptığınız bu gözlemlere dikkat edin ve gerekirse o yiyecekleri tüketmeyin. Aynı şekilde hangilerinin rahatsız etmediğini de kontrol edin ve ona göre onları kullanmaya devam edin.

Eğer tüketmiş olduğunuz bir şeye bebeğinizin alerjisi var ise bu durumda ciltte ve solunumda sıkıntılar görünebilir. Böyle bir durumda direkt olarak doktorunuza başvurun ve ondan bu konuda detaylı bilgi alın.

Bol Su Tüketimi

Gün içinde susuz kalmamak için olabildiğince bol su için. Vücudunuz suya ihtiyacınız olduğunda sizi uyarır. Özellikle emziren anneler emzirmenin içermiş olduğu hormonlar susuz hissetmenize sebep olur.

Emzirmek için çok fazla bulunduğunuz ve zaman geçirdiğiniz ortama bir şişe su ve bir bardak koyun. Eğer idrarınız oldukça berrak ise bu durum yeterince sıvı tüketimi yaptığınızın bir göstergesidir.

Eğer vitamin konusunda ihtiyacınız var ise bu konuda öncelikli olarak doktorunuz ile konuşun. Bu konuda çocuğunuzun doktorunda da rehberlik alabilirsiniz.

Genelde birçok doğum öncesi kullanılan vitamin, emzirme dönemini de kapsar. Fakat vitaminlerin zengin ve çeşitli bir diyetin yerini tutmadığını da aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca bu konuda da doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Eğer diyete başlayacaksınız doğumdan hemen sonra başlamayın. Aksine bir süre bekleyin ve ondan sonra başlayın. Genellikle bebek iki aylıktan küçükse kişinin diyete başlaması önerilmez.

Fiziksel egzersiz rutini ile birlikte sağlıklı bir diyet ile yavaş bir şekilde kilo vermek en iyi yöntemdir. Hızlı bir şekilde kilo kaybetmek bebek için dahi riskler oluşturur. Çünkü bu durum normal şartlarda vücut yağında bulunan toksinlerin kan dolaşımına salınmasına yol açmaktadır. Bu da sütte bulunmakta olan bu maddelerin miktarının artmasına neden olur.

Bebeğinizi emzirmeniz zaten süt üretiminde kullanılır ve hamilelikten gelen yağların da yakılmasına katkı sağlar. Acıktığınız yemeye özen gösterin. Düşük kalorili bir diyet yapmak enerjinizin kısa sürede tükenmesine neden olur. Bu da süt üretimini etkiler.

Hamile olmadan önceki formunuza dönmek zaman alacaktır. Bunun aylar sürecinin farkında olun. Diyet programınızı hazırladığınızda yapacaklarınız konusunda doktorunuza danışın ve riskleri iyi bir şekilde hesaplayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir